Na čem v současnosti pracuje architekt Tomáš Rusín? Na kterou brněnskou stavbu ho nikdy neomrzí se dívat? A které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle něj zasloužila co nejdříve rekonstrukci? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Na čem teď pracujete?

V našem ateliéru RAW se s kolegy snažíme, aby bylo Brno stále krásnější a přívětivější k pobytu, práci i bydlení. Pracujeme na řadě bytových a administrativních domů v různých lokalitách, v krásném prostředí Králova Pole nebo Starého Brna ale i v samotném centru Brna, a to především ve vyloučených lokalitách v okolí Cejlu a Bratislavské. Myslíme si, že tato část Brna si zaslouží obzvlášť pozornost a skrývá výjimečný potenciál svou blízkostí k centru a dochovanou strukturou kvalitních domů z přelomu 19. a 20. století. Mimo Brno pak právě realizujeme rekonstrukci jednoho z největších náměstí v republice – Karlova náměstí v Třebíči. Z drobnějších zakázek nás naplňuje především návrh oltáře do kostela svatého Augustina v Brně na náměstí Míru.

Na kterou brněnskou stavbu vás nikdy neomrzí se dívat?

Na vilu Tugendhat, a to nejen proto, že jsme byli součástí týmu, který vilu rekonstruoval, a měli jsme tak možnost opravdu intimního sblížení s touto kráskou, ale především pro trvalost architektonických hodnot a mezinárodní přesah, který prezentuje. Máme v Brně vesmírnou loď, jež díky vyspělosti investorů Grety a Fritze Tugendhatových přistála v Brně.

Které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle vás zasloužila co nejdřív rekonstrukci?

Ulice Česká a přednádražní prostor. Náměstí Svobody jako srdce města pulzuje životem, ale tyto dvě tepny jsou zaneseny cholesterolem a usazeninami z dob dřívějších. Je potřeba je co nejdříve předláždit, osadit vhodnou zelení a mobiliářem a učinit z nich důstojné městské prostory.

Tomáš Rusín

architekt

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.