Na čem v současnosti pracuje architekt Tomáš Rusín? Na kterou brněnskou stavbu ho nikdy neomrzí se dívat? A které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle něj zasloužila co nejdříve rekonstrukci? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Na čem teď pracujete?

V našem ateliéru RAW se s kolegy snažíme, aby bylo Brno stále krásnější a přívětivější k pobytu, práci i bydlení. Pracujeme na řadě bytových a administrativních domů v různých lokalitách, v krásném prostředí Králova Pole nebo Starého Brna ale i v samotném centru Brna, a to především ve vyloučených lokalitách v okolí Cejlu a Bratislavské. Myslíme si, že tato část Brna si zaslouží obzvlášť pozornost a skrývá výjimečný potenciál svou blízkostí k centru a dochovanou strukturou kvalitních domů z přelomu 19. a 20. století. Mimo Brno pak právě realizujeme rekonstrukci jednoho z největších náměstí v republice – Karlova náměstí v Třebíči. Z drobnějších zakázek nás naplňuje především návrh oltáře do kostela svatého Augustina v Brně na náměstí Míru.

Na kterou brněnskou stavbu vás nikdy neomrzí se dívat?

Na vilu Tugendhat, a to nejen proto, že jsme byli součástí týmu, který vilu rekonstruoval, a měli jsme tak možnost opravdu intimního sblížení s touto kráskou, ale především pro trvalost architektonických hodnot a mezinárodní přesah, který prezentuje. Máme v Brně vesmírnou loď, jež díky vyspělosti investorů Grety a Fritze Tugendhatových přistála v Brně.

Které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle vás zasloužila co nejdřív rekonstrukci?

Ulice Česká a přednádražní prostor. Náměstí Svobody jako srdce města pulzuje životem, ale tyto dvě tepny jsou zaneseny cholesterolem a usazeninami z dob dřívějších. Je potřeba je co nejdříve předláždit, osadit vhodnou zelení a mobiliářem a učinit z nich důstojné městské prostory.

Tomáš Rusín

architekt

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Máme v Brně vesmírnou loď, říká architekt Tomáš Rusín

Na čem v současnosti pracuje architekt Tomáš Rusín? Na kterou brněnskou stavbu ho nikdy neomrzí se dívat? A které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle něj zasloužila co nejdříve rekonstrukci?

Pomoc může být běžnou součástí života, říká Petra Pachlová z Dnes pomáhám

S Petrou Pachlovou jsme si povídali o projektu Dnes pomáhám i o tom, co jí v posledním roce udělalo největší radost. 

„Kdo nezažil koncert v Metru, jako by nebyl,“ říká Dáša Ubrová

V krátkém rozhovoru se dozvíte, kde se s hudbou Dáši Ubrové budeme moci v příštích měsících setkat, na jakých místech v Brně vystupuje a které projekty/alba z brněnské scény ji v poslední době nejvíce zaujaly.

„Brno je obrovská bonboniéra,“ říká Míša Oulehla aka FOOD LOVER BRNO

Na čem v současnosti pracuje architekt Tomáš Rusín? Na kterou brněnskou stavbu ho nikdy neomrzí se dívat? A které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle něj zasloužila co nejdříve rekonstrukci?

Práce Aloise Mikulky neoddělitelně patří k Brnu, říká Zoja Mikotová

Co znamená jaro v Brně pro režisérku a pedagožku Zoju Mikotovou? Kde hledá kulturu v této době? A kde se s ní či její prací budeme moci setkat, jakmile to bude opět možné?