Momentka ze srbského festivalu Exit, jenž by se měl konat v červenci. Foto: Exit

Na brněnských výlepových plochách se začínají objevovat plakáty na koncerty. Ano, je to tak! Nezdolný optimismus pořadatelů nabral na síle. Hudebnímu fanouškovi hned poskočí srdce radostí. Sice stále všichni trnou v nejistotě, kdy a za jakých podmínek se budou moci pořádat kulturní představení, ale jsou tu první pozitivní signály, že už to nebude dlouho trvat. 

Navíc jak ukazují výsledky z testovacích koncertů, které se odehrály v Německu, Holandsku či Španělsku, při zachování všech známých opatření lze v současnosti pořádat akce bezpečně. Díky aktivitám, které vyvíjí Česká obec hudební, Music Managers Forum, brněnská organizace klubů BACH a řada dalších, se i u nás přeci jen daří posouvat některé věci kupředu, a tak snad všichni vyrazíme za kulturou nejen do on-line prostoru.

Hodně bych si přál, aby se konal už Mersey Gathering, který je naplánován na poslední květnovou sobotu na Zahrádce Na Střeláku. Ale zas tak rychle se asi věci do pohybu nedají, spíše si počkáme na červnové akce, jako je třeba Hradecký slunovrat. Doufám, že v červenci se odehraje i jeden z největších zahraničních festivalů, který je letos zatím avizován. Srbský Exit má v programu nejen hvězdy taneční hudby, ale i Sepulturu či Metronomy. Jisté je, že v srpnu se budeme setkávat u různých pódií brněnského Maratonu hudby. Ano, neutuchající entuziasmus řady pořadatelů mě nakazil a věřím, že tenhle virus mě hned tak neopustí.

Doufám, že v červenci se odehraje i jeden z největších zahraničních festivalů, který je letos zatím avizován. Srbský Exit má v programu nejen hvězdy taneční hudby, ale i Sepulturu či Metronomy. Jisté je, že v srpnu se budeme setkávat u různých pódií brněnského Maratonu hudby.

Než nastane ten okamžik a koncertní pódia zase ožijí, dělám si radost muzikou, kterou u nás v labelu Indies Scope aktuálně vydáváme. Nové album legendární postpunkové kapely Zuby nehty nese přiléhavý název Srdce ven. Brzy bude venku také novinka brněnské ikonické kapely Bombarďák. Přestože se jedná primárně o muziku pro děti, jejich slovní hříčky a vtípky zasazené do nápaditých popěvků od punku až po country baví spolehlivě i dospělé. A byla by škoda nezmínit skvělé album Reality od kapely Kolektivní Halucinace. Představíme ji na scéně Indies Scope, která se uskuteční v rámci výše zmiňovaného Maratonu hudby.

Přemysl Štěpánek

Indies Scope

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno v listopadu

Pojďte na listopadové koncerty v rámci festivalu JazzFestBrno!

Poslech z vinylu je balzám na (d)uši

Po ročním půstu si konečně užíváme živé hudby. Uplynulé období nás přilepilo především k reprodukované hudbě z různých zdrojů. Možná patříte mezi ty, kteří se v bezedných hlubinách Spotify začali trochu topit a objevují podmanivé kouzlo vinylu.

Moravský podzim potrvá až do 17. října

Skladatel Jan Novák a 100. výročí jeho narození. Minimalismus a jeho aktuální trendy v americkém, českém a ruském prostředí. Arménie. To jsou tři hlavní dramaturgické linie 51. ročníku festivalu. Na sedmnáct říjnových dnů je připraveno mnoho koncertů, událostí, hudebních setkání na netradičních místech či divadelních představení ve světových i českých premiérách.

Od baroka po Gershwina 2

Procházka historií hudby s průvodním slovem se uskuteční 6. listopadu v 18.30 v KD Rubín. Uslyšíte nejen swingovou hudbu v podání Zličínského saxofonového kvartetu, ale také úpravy klasické hudby hrané na saxofony.

Právě vychází nové číslo hudební revue Opus musicum

Opus musicum je tradiční hudební revue, která vychází v Brně nepřetržitě už od roku 1969 a je jedním z nejstarších hudebních časopisů v České republice. Vychází v atraktivním grafickém layoutu Barbary Zemčík. Obálky ročníku 2021 zdobí díla výtvarníka Jiřího Šiguta.