Momentka ze srbského festivalu Exit, jenž by se měl konat v červenci. Foto: Exit

Na brněnských výlepových plochách se začínají objevovat plakáty na koncerty. Ano, je to tak! Nezdolný optimismus pořadatelů nabral na síle. Hudebnímu fanouškovi hned poskočí srdce radostí. Sice stále všichni trnou v nejistotě, kdy a za jakých podmínek se budou moci pořádat kulturní představení, ale jsou tu první pozitivní signály, že už to nebude dlouho trvat. 

Navíc jak ukazují výsledky z testovacích koncertů, které se odehrály v Německu, Holandsku či Španělsku, při zachování všech známých opatření lze v současnosti pořádat akce bezpečně. Díky aktivitám, které vyvíjí Česká obec hudební, Music Managers Forum, brněnská organizace klubů BACH a řada dalších, se i u nás přeci jen daří posouvat některé věci kupředu, a tak snad všichni vyrazíme za kulturou nejen do on-line prostoru.

Hodně bych si přál, aby se konal už Mersey Gathering, který je naplánován na poslední květnovou sobotu na Zahrádce Na Střeláku. Ale zas tak rychle se asi věci do pohybu nedají, spíše si počkáme na červnové akce, jako je třeba Hradecký slunovrat. Doufám, že v červenci se odehraje i jeden z největších zahraničních festivalů, který je letos zatím avizován. Srbský Exit má v programu nejen hvězdy taneční hudby, ale i Sepulturu či Metronomy. Jisté je, že v srpnu se budeme setkávat u různých pódií brněnského Maratonu hudby. Ano, neutuchající entuziasmus řady pořadatelů mě nakazil a věřím, že tenhle virus mě hned tak neopustí.

Doufám, že v červenci se odehraje i jeden z největších zahraničních festivalů, který je letos zatím avizován. Srbský Exit má v programu nejen hvězdy taneční hudby, ale i Sepulturu či Metronomy. Jisté je, že v srpnu se budeme setkávat u různých pódií brněnského Maratonu hudby.

Než nastane ten okamžik a koncertní pódia zase ožijí, dělám si radost muzikou, kterou u nás v labelu Indies Scope aktuálně vydáváme. Nové album legendární postpunkové kapely Zuby nehty nese přiléhavý název Srdce ven. Brzy bude venku také novinka brněnské ikonické kapely Bombarďák. Přestože se jedná primárně o muziku pro děti, jejich slovní hříčky a vtípky zasazené do nápaditých popěvků od punku až po country baví spolehlivě i dospělé. A byla by škoda nezmínit skvělé album Reality od kapely Kolektivní Halucinace. Představíme ji na scéně Indies Scope, která se uskuteční v rámci výše zmiňovaného Maratonu hudby.

Přemysl Štěpánek

Indies Scope

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Noc kostelů Nosislav –⁠ pěvecký sbor Lumír

Letošní Noc kostelů zavane Lumír do Nosislavi, odkud pochází též někteří členové sboru. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Jarní koncert sboru Lumír v Červeném kostele

Smíšený pěvecký sbor Lumír z Brna navazuje na „předcovidovou“ tradici jarních koncertů s duchovním repertoárem. V Červeném kostele vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19 hodin. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Májový benefiční koncert: Michal Žáček & Mario Šeparović

Benefiční májový koncert fenomenálního saxofonisty Michala Žáčka a skvělého zpěváka a kytaristy Maria Šeparoviče přispěje na konto Ligy vozíčkářů. Koncert se uskuteční v pondělí 16. května od 19 hodin.

Jazz & sbor!

Netradiční spojení jazzu a pěveckého sboru! Ku příležitosti svých kulatin zahraje známý trombonista a člen Big Bandu Gustava Broma Mojmír Bártek i se svou kapelou The Young Pekáč. Koncert se uskuteční již 3. května v brněnském Semilassu.

Islandští GusGus představí nové album MOBILE HOME 6. května v Brně

Islandská elektronická legenda GusGus vystoupí 6. května 2022 v brněnském klubu Fléda s novým albem MOBILE HOME. Jejich již jedenácté studiové album je vysoce emotivní a v devíti písních nabízí synergii krátkých příběhů. MOBILE HOME otevírá novou éru v 26leté historii této kapely.