S Petrou Pachlovou jsme si povídali o projektu Dnes pomáhám i o tom, co jí v posledním roce udělalo největší radost. 

Jak byste představila váš projekt Dnes pomáhám?

Jsme dobročinná organizace, která dělá pomoc atraktivní. Od srpna 2018 pomáháme v Brně dětem, zvířatům i seniorům a z jakékoliv události vykouzlíme dobrý skutek. Prostřednictvím našich několika projektů dokazujeme lidem, že pomoc může být běžnou součástí života každého zdravého člověka.  Výjimečnost naší organizace je nejen v tom, že 100 % výtěžku z darů jde potřebným, ale také to, že se nezaměřujeme pouze na jednu konkrétní skupinu potřebných a pomoc dokážeme doslova ušít na míru jednotlivci, zájmové skupině či firmě formou benefiční oslavy, charitativního běhu, pikniku nebo třeba sbírky oblečení či osvětové akce o nevidomých.

Je podle vás těžší pomoc poskytnout, nebo si o ni říct?

Jak pro koho a určitě také záleží na situaci a okolnostech. Osobně bych se spíš přiklonila k tomu, že je těžší pomoc poskytnout, protože lidé často nevědí jak a mají v sobě nemalé množství předsudků. Přitom stačí málo, a to naše otevřené srdce, zájem a pozornost. Řada nemocí či handicapů v nás evokuje strach a obavy, nevíme, jak se správně zachovat. Je tahle kožní nemoc nakažlivá? Když je na vozíku, je postižený i mentálně?

Myslím si, že tato oblast je poměrně zanedbávanou problematikou a chybí v základním vzdělání široké veřejnosti. Kde se ale dnes komplexně dozvíte, jak, kde a proč pomáhat? Jak se zachovat, když potkáme na ulici nevidomého člověka, který potřebuje pomoci. Kam vlastně darovat oblečení, které už nenosíme. Nejen těmto tématům se v naší organizaci věnujeme.

Co vám v posledním roce udělalo největší radost?

V březnu minulého roku jsme s kolegyněmi odstartovaly projekt Jedna se počítá, který zprostředkovává pomoc dětem v Brně a okolí a je veden pod veřejnou sbírkou se záštitou primátorky města Brna paní JUDr. Markétou Vaňkovou. Tento projekt sbírá alespoň jednu korunu za osobní nebo firemní výzvu a jedním z cílů je zapojit co nejvíce podnikatelů, a vytvořit tak síť zodpovědných podniků po celém Brně.

Za uplynulý rok se v rámci tohoto projektu vybrala handicapovaným a nemocným dětem částka 1,3 mil. korun, a to bez jediného stálého finančního partnera.

K vybrané částce přispělo 14 zodpovědných podniků a několik set jednotlivců, což nám splňuje další cíl, totiž vést lidi k sociální odpovědnosti. Jedná se například o dary jedné koruny za každé objednané jídlo, uběhnutý kilometr, prodanou položku, přečtenou stránku v knížce, upečené cukroví atp. 

Petra Pachlová

Dnes pomáhám

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.