S Petrou Pachlovou jsme si povídali o projektu Dnes pomáhám i o tom, co jí v posledním roce udělalo největší radost. 

Jak byste představila váš projekt Dnes pomáhám?

Jsme dobročinná organizace, která dělá pomoc atraktivní. Od srpna 2018 pomáháme v Brně dětem, zvířatům i seniorům a z jakékoliv události vykouzlíme dobrý skutek. Prostřednictvím našich několika projektů dokazujeme lidem, že pomoc může být běžnou součástí života každého zdravého člověka.  Výjimečnost naší organizace je nejen v tom, že 100 % výtěžku z darů jde potřebným, ale také to, že se nezaměřujeme pouze na jednu konkrétní skupinu potřebných a pomoc dokážeme doslova ušít na míru jednotlivci, zájmové skupině či firmě formou benefiční oslavy, charitativního běhu, pikniku nebo třeba sbírky oblečení či osvětové akce o nevidomých.

Je podle vás těžší pomoc poskytnout, nebo si o ni říct?

Jak pro koho a určitě také záleží na situaci a okolnostech. Osobně bych se spíš přiklonila k tomu, že je těžší pomoc poskytnout, protože lidé často nevědí jak a mají v sobě nemalé množství předsudků. Přitom stačí málo, a to naše otevřené srdce, zájem a pozornost. Řada nemocí či handicapů v nás evokuje strach a obavy, nevíme, jak se správně zachovat. Je tahle kožní nemoc nakažlivá? Když je na vozíku, je postižený i mentálně?

Myslím si, že tato oblast je poměrně zanedbávanou problematikou a chybí v základním vzdělání široké veřejnosti. Kde se ale dnes komplexně dozvíte, jak, kde a proč pomáhat? Jak se zachovat, když potkáme na ulici nevidomého člověka, který potřebuje pomoci. Kam vlastně darovat oblečení, které už nenosíme. Nejen těmto tématům se v naší organizaci věnujeme.

Co vám v posledním roce udělalo největší radost?

V březnu minulého roku jsme s kolegyněmi odstartovaly projekt Jedna se počítá, který zprostředkovává pomoc dětem v Brně a okolí a je veden pod veřejnou sbírkou se záštitou primátorky města Brna paní JUDr. Markétou Vaňkovou. Tento projekt sbírá alespoň jednu korunu za osobní nebo firemní výzvu a jedním z cílů je zapojit co nejvíce podnikatelů, a vytvořit tak síť zodpovědných podniků po celém Brně.

Za uplynulý rok se v rámci tohoto projektu vybrala handicapovaným a nemocným dětem částka 1,3 mil. korun, a to bez jediného stálého finančního partnera.

K vybrané částce přispělo 14 zodpovědných podniků a několik set jednotlivců, což nám splňuje další cíl, totiž vést lidi k sociální odpovědnosti. Jedná se například o dary jedné koruny za každé objednané jídlo, uběhnutý kilometr, prodanou položku, přečtenou stránku v knížce, upečené cukroví atp. 

Petra Pachlová

Dnes pomáhám

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.

Jsme divadlem určité umělecké harmonie, říká Petr Gazdík

V čem je brněnské divadlo specifické? Kde herce Petra Gazdíka můžeme přes léto vidět? A co mu v poslední době udělalo největší radost?

Výzvy mi dělají radost, říká ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Libuše Nivnická

Jaký program chystá Knihovna Jiřího Mahena na léto? Kteří autoři/knihy jsou pro ředitelku knihovny Libuši Nivnickou nejoblíbenější? A co jí v poslední době udělalo radost? Čtěte v krátkém rozhovoru.