Od 3. do 9. května proběhne na dafilms.cz přehlídka portugalských filmů. Z nich stojí za zmínku mj. brazilsko-portugalský snímek oceněný v Cannes Mrtví a ti druzí (2019). Foto: Dafilms

Hrdinou čínského animáku Znovuzrození boha je motorkář Li Jün-siang. Foto: archiv distributora

Reinkarnace superhrdiny

Poetický Příběh stoleté ryby (2016, titul je dostupný na Aerovodu) upozornil na řemeslný vzestup čínské animace, která v současnosti prožívá pozoruhodnou pětiletku a chrlí do světa filmy o hrdinech vzpírajících se osudu.

Cílí na dětského diváka (Příběh koček, 2018, uvedl Bontonfilm), na rodinné publikum (Nezha, 2019) i dospívající příběhem o Bílém hadovi, Bai she: Yuan qi (2019). A nyní Znovuzrození boha. Hrdinou je motorkář Li Jün-siang. Pracuje v rozvážkové službě,  žije ve městě Tung-chaj sužovaném nedostatkem vody a místní mafií. Střet s třetím princem v Lim k životu probouzí 3 000 let dřímající reinkarnaci „dítěte“, jímž není nikdo menší než bájný „šílený“ bůh Ne-ča „plný magických schopností a násilí“, schopný bezohledně zabíjet démony i bohy.

Znovuzrození boha čerpá z oblíbeného čínského románu. Příběh se, na rozdíl od animáku Nezha, přesouvá do současnosti, modernizuje a potvrzuje, že po vzoru Marvelu míní rozvíjet vlastní fikční svět. 

Znovuzrození boha
r. Ji Zhao
Čína 2021
na VOD od 12/4
Netflix

 Černá, bílá a rudá

Na plátna kin (a v horším případě na VOD) přichází Cruella, záporačka proslulá z disneyovského animáku 101 dalmatinů (1961) a ze stejnojmenného celovečerního hraného filmu (1996) a jeho pokračování (2000).

Po loňské Mulan, která by za jiných okolností slibovala výraznější ohlasy alespoň v Asii, přichází Disney s hrdinkou, která se netají s tím, že je psycho, geniální a ambiciózní!

Projekt, který na první pohled hrozí průšvihem, na pohled druhý budí pozornost díky herečce Emmě Stone (La La Land, Favoritka), Emmě Thompson (Rozum a cit) a režisérovi Craigovi Gillespiemu (Já, Tonya), tvůrcům se slušným kreditem a portfoliem, kterým není ani sebehorší charakter zcela lhostejný. Když se navíc do příběhu zamíchá Londýn, 70. léta minulého století, módní průmysl, punk a nezbytní dalmatini, netřeba váhat. Zvláště dají-li se stranou přehnaná očekávání, že by Cruella měla v šílenosti předčít Harley Quinn z Birds of Prey.

Cruella
r. Craig Gillespie
USA 2021
v kinech a na VOD od 27/5
Falcon

Disney přichází s hrdinkou, která se netají s tím, že je psycho, geniální a ambiciózní! Foto: archiv distributora

Od 10. 5. do 6. 6. ve virtuální podobě proběhne Jeden svět. Foto: Jeden svět

Brno, Portugalsko a celý svět

Útlum kultury je zvlášť patrný na filmových festivalech. Jen část z nich se odvážně přesouvá do on-line prostoru, kde si je zvídavý divák sám hravě vyhledá a po roce se k nim znovu zdárně proklestí.

Od 10. 5. do 6. 6. ve virtuální podobě proběhne Jeden svět. Představí celkem 101 filmů. Již nyní jsou na internetu výběrově dostupné dokumenty z minulých ročníků. Ani dafilms.cz neotálí a ve dnech od 3. do 9. 5. na své platformě uvádí přehlídku portugalských filmů. Z nich stojí za zmínku mj. brazilsko-portugalský snímek oceněný v Cannes Mrtví a ti druzí (2019), Korespondence (2016, r. Rita Azevedo Gomes) básnířky Sophie de Mello Breyner Andresenové a básníka J. de Seny či středometrážní 16mm dokument Raposa (2019) o anorexii. Ačkoliv je školský systém v útlumu, na 28. 5. je na Fakultě informatiky naplánován též 21. ročník přehlídky brněnských studentských filmů – FFFI MU.

Jeden svět
www.jedensvet.cz

Přehlídka portugalských filmů
www.dafilms.cz

FFFI MU
www.festival.fi.muni.cz

Miloš Henkrich

redaktor KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.