Gustav Brom ©Jef Kratochvil

Výstava je součástí kulturního programu připomínajícího hudebníka Gustava Broma, jehož 100. výročí narození si letos připomínáme. Představuje jej jako fenomenálního hudebníka, kapelníka, objevitele talentů, jednoduše člověka s velkými schopnosti i velkým srdcem. 

Rozsah výstavy neumožňuje vyčerpávající zhodnocení této všestranné osobnosti, ale nabízí spíše vhled do jeho bohatých aktivit. Zprostředkovává navíc i soudobou vizuální kulturu, využívá materiál z oblasti TV produkce, grafického designu i z osobních archivů jeho kolegů a přátel. Výstava se z důvodu současných protipandemických opatření koná venku, v prostoru Alfa pasáže. Toto realizační omezení přináší i pozitivní momenty: v prostředí otevřené pasáže se přirozeně dostane k širšímu okruhu návštěvníků, podobně jako Bromova hudební produkce nebyla určena pouze elitními okruhu zasvěcenců, ale byla široce sdílenou a populární. S Alfa pasáží je spojen i jeho soukromý a profesní život; v Alfě koncertoval a seznámil se zde se svou budoucí manželkou. Výstava nemůže a nesmí zůstat jen u obrazové části, ale bude obsahovat i zvukovou složku, jakýsi QR jukebox, který návštěvníkům umožní užít si Bromovu hudbu.

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno v listopadu

Pojďte na listopadové koncerty v rámci festivalu JazzFestBrno!

Poslech z vinylu je balzám na (d)uši

Po ročním půstu si konečně užíváme živé hudby. Uplynulé období nás přilepilo především k reprodukované hudbě z různých zdrojů. Možná patříte mezi ty, kteří se v bezedných hlubinách Spotify začali trochu topit a objevují podmanivé kouzlo vinylu.

Moravský podzim potrvá až do 17. října

Skladatel Jan Novák a 100. výročí jeho narození. Minimalismus a jeho aktuální trendy v americkém, českém a ruském prostředí. Arménie. To jsou tři hlavní dramaturgické linie 51. ročníku festivalu. Na sedmnáct říjnových dnů je připraveno mnoho koncertů, událostí, hudebních setkání na netradičních místech či divadelních představení ve světových i českých premiérách.

Od baroka po Gershwina 2

Procházka historií hudby s průvodním slovem se uskuteční 6. listopadu v 18.30 v KD Rubín. Uslyšíte nejen swingovou hudbu v podání Zličínského saxofonového kvartetu, ale také úpravy klasické hudby hrané na saxofony.

Právě vychází nové číslo hudební revue Opus musicum

Opus musicum je tradiční hudební revue, která vychází v Brně nepřetržitě už od roku 1969 a je jedním z nejstarších hudebních časopisů v České republice. Vychází v atraktivním grafickém layoutu Barbary Zemčík. Obálky ročníku 2021 zdobí díla výtvarníka Jiřího Šiguta.