Studenti programů jsou sice momentálně omezeni na výuku hudby on-line a nemohou si společně zahrát naživo, i když právě radost ze společného hraní je tou hlavní myšlenkou projektu. Foto: OnStage

Cílem projektu OnStage je zavádět do městského prostoru hudební výukové programy a aktivity tak, aby napomáhaly k pozitivní společenské změně. V tomto úsilí se spojilo město Brno s dalšími šesti evropskými městy, která získávají a předávají si zkušenosti, jak hudební programy pro sociální změnu efektivně zavádět.

Programy pro všechny

Projekt OnStage funguje v Brně již druhým rokem. Pokračuje i v nelehkých dobách pandemie, a to na ZŠ nám. 28. října, ZŠ Merhautova a MŠ Sýpka. V roce 2019 dokonce ve spolupráci se ZŠ Merhautova a IQ Roma Servis vznikl komunitní sbor. Všechny programy projektu OnStage jsou bezplatné a otevřené pro všechny studenty školy bez ohledu na předchozí zkušenosti či vlastnění nástroje. Za běžné situace mají studenti možnost se po vyučování několikrát týdně setkat a společně se učit hrát na hudební nástroj, který je jim ve výuce zapůjčen. Skupinová výuka hry na hudební nástroje klade důraz na spolupráci a sdílení nadšení ze společného tvoření hudby. 

Brno jako vzor

Město Brno bude dobrou praxi OnStage šířit v rámci česko-slovenské iniciativy URBACT III. do dalších čtyř českých a tří slovenských vybraných měst. Ministerstvo pro místní rozvoj si Brno totiž vybralo jako vzorový projekt pro přenos dobré praxe při šíření do dalších měst. Myšlenka hudby, která spojuje, tak bude hledat své místo také mimo Brno, zvláště v dnešní společensky roztříštěné době. Projekt OnStage přináší do města nový pohled na výuku hudby a nové možnosti, které si v Brně, doufejme, najdou své trvalé místo.

OnStage

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Staňte se hodnotiteli brněnské gastronomie

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhá i TIC BRNO. Pokračovat bude akce Staň se hodnotitelem, která umožňuje vžít se do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky.

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

Zahraniční děti žijící v Brně poznají, vymalují a propátrají město skrze jeho pověsti

Brno Expat Centre v červnu představilo nové omalovánky Brno Legends s příběhy brněnských pověstí ve dvanácti jazycích, sepsané a ilustrované zahraničními Brňany.

Africké léto v Zoo Brno

Celoprázdninová akce Africké léto v Zoo Brno představí pestrou kulturu původních obyvatel Afriky i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Také brněnská kešková flotila se rozrostla přímo v areálu Zoo Brno, kde na kačery a kačerky čeká trasa s africkou tematikou, na jejímž konci je odmění speciální sběratelské dřevěné kolečko (CWG Czech Wood Geocoin) s logem Afrického léta.