Celkem bude v květnu na území ČR pobývat šest běloruských umělců. Kromě výtvarníků jsou mezi nimi například i spisovatelé a dramatici. Foto: Uladzimir Hramovič

Dům umění města Brna přivítá v květnu v prostorách Domu pánů z Kunštátu nové rezidenty – běloruské umělce Alesju Žitkevič a Uladzimira Hramoviče. Umělci zde budou pobývat v rámci projektu, který připravila Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla ve spolupráci s Domem umění, Moravskou zemskou knihovnou, Českým literárním centrem a Národním divadlem. 

Sexualita a politika

Alesja Žitkevič a Uladzimir Hramovič byli vybráni z celkem dvanácti uchazečů, kteří se do open callu na rezidenční pobyt přihlásili. Alesja vystudovala Běloruskou státní akademii umění a ve své tvorbě zkoumá vztah mezi sexualitou a politikou – například v rámci skupinové výstavy Diploma zpracovala příběhy studentů, kteří byli během studia na akademii sexuálně obtěžováni svými vyučujícími. Uladzimir se zabývá vývojem a vlivem ideologie a sociálních změn na svět kolem nás, ve své tvorbě vychází z vizuální současnosti Běloruska i jeho historie jako součásti Sovětského svazu. Alesja i Uladzimir pochází z Minsku a jako aktivisté se zúčastnili protivládních protestů po prezidentských volbách v roce 2020.

Náměstí změn

Souběžně s rezidenčním pobytem poběží v květnu na nádvoří Domu pánů z Kunštátu výstava dokumentárních fotografií s názvem Náměstí změn. Jedná se o putovní výstavu, dříve realizovanou v Nizozemsku a Německu, která zachycuje události a význam protestů v hlavním městě Běloruska, Minsku. Autor snímků Jauhen Atcecki je novinář a fotograf, spoluzakladatel fotografické školy FSH1. V minulosti spolupracoval například s Červeným křížem nebo UNICEF.

Foto: Uladzimir Hramovič

Brno Artists in Residence
Dům umění města Brna

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

Na počátku bylo slovo a to slovo bylo robot…

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.