Celkem bude v květnu na území ČR pobývat šest běloruských umělců. Kromě výtvarníků jsou mezi nimi například i spisovatelé a dramatici. Foto: Uladzimir Hramovič

Dům umění města Brna přivítá v květnu v prostorách Domu pánů z Kunštátu nové rezidenty – běloruské umělce Alesju Žitkevič a Uladzimira Hramoviče. Umělci zde budou pobývat v rámci projektu, který připravila Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla ve spolupráci s Domem umění, Moravskou zemskou knihovnou, Českým literárním centrem a Národním divadlem. 

Sexualita a politika

Alesja Žitkevič a Uladzimir Hramovič byli vybráni z celkem dvanácti uchazečů, kteří se do open callu na rezidenční pobyt přihlásili. Alesja vystudovala Běloruskou státní akademii umění a ve své tvorbě zkoumá vztah mezi sexualitou a politikou – například v rámci skupinové výstavy Diploma zpracovala příběhy studentů, kteří byli během studia na akademii sexuálně obtěžováni svými vyučujícími. Uladzimir se zabývá vývojem a vlivem ideologie a sociálních změn na svět kolem nás, ve své tvorbě vychází z vizuální současnosti Běloruska i jeho historie jako součásti Sovětského svazu. Alesja i Uladzimir pochází z Minsku a jako aktivisté se zúčastnili protivládních protestů po prezidentských volbách v roce 2020.

Náměstí změn

Souběžně s rezidenčním pobytem poběží v květnu na nádvoří Domu pánů z Kunštátu výstava dokumentárních fotografií s názvem Náměstí změn. Jedná se o putovní výstavu, dříve realizovanou v Nizozemsku a Německu, která zachycuje události a význam protestů v hlavním městě Běloruska, Minsku. Autor snímků Jauhen Atcecki je novinář a fotograf, spoluzakladatel fotografické školy FSH1. V minulosti spolupracoval například s Červeným křížem nebo UNICEF.

Foto: Uladzimir Hramovič

Brno Artists in Residence
Dům umění města Brna

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.