Gustav Brom na své milované zahradě. I díky Bromově odkazu se může jihomoravská metropole jako jediné město v ČR pyšnit na poli hudby titulem Kreativní město UNESCO. Foto: Igor Zehl

Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem” zpíval Orchestr Gustava Broma a tato píseň vítala do roku 2020 na brněnském hlavním nádraží cestující od nás i z okolních států. A právě ze sousedního Slovenska přijel v mládí se svou matkou a bratrem i Gustav Brom. Tedy ještě Gustav Frkal, který se narodil 22. května 1921 ve Veľkých Levárech. 

54 let v čele orchestru

Tento člověk mnoha talentů zvládal bravurně funkci manažerskou a díky tomu se o jeho orchestru dozvěděl celý svět. Pod jeho vedením absolvoval na 250 zahraničních turné a americký magazín Down Beat jej v roce 1974 zařadil mezi 10 nejlepších big bandů světa. Jako kapelník stál v jeho čele celých 54 let. Byl dirigentem, zpěvákem a také saxofonistou. 

Na saxofon se začal učit mladý Gustav na základní škole, v kvintě založil kapelu R-Boys a v 19 letech s ní začal koncertovat. Ve stejném roce si také změnil příjmení. Za prvé proto, že ve spojení s nástrojem, na který hrál, jeho jméno vyvolávalo úsměv. Za druhé proto, že měl vroubek u vládnoucího režimu za roznos protinacistických letáků (za což si odseděl 4 měsíce ve vězení na Špilberku). 

Gustav Brom 100

Po brněnských stopách Gustava Broma vás provede připravovaná aplikace projektu Gustav Brom 100. Zjistíte například, kde byl v roce 1995 pochován nebo která z ulic je po něm pojmenována. 

Dozvíte se, že byl nadšeným fotbalovým fanouškem – zápasy Zbrojovky si nenechával utéct ani na cestách. Zavede vás taky do Alfa pasáže, kde se Brom seznámil se svojí manželkou a kde Galerie TIC připravuje výstavu fotografií. Součástí celoročního projektu je rozhlasový seriál Českého rozhlasu Brno a Zlín, vysílaný od poloviny února do 22. května, kdy je na programu Den Gustava Broma. U lavičky Jaromíra Hniličky, odhalené 15. června 2020 k osmdesátému výročí prvního vystoupení kapely Gustava Broma, bude v den 100. výročí narození brněnského velikána zasazen cedr Gustava Broma a v interpretaci jeho souputníků zazní skladby, které zkomponoval nebo nazpíval. Orchestr Gustava Broma také uvidíte v narozeninové Manéži Bolka Polívky, která se bude vysílat v sobotu 26. 6. ve 20.00 na ČT1. Foto: Jef Kratochvil

Nahrávky a hvězdy ze zahraničí

Po prvních angažmá se rozhodl posunout do Prahy. V hlavním městě získal první zahraniční hostování a nahrávky na sebe nenechaly dlouho čekat. Mimochodem celkem za své působení s orchestrem natočil přes 570 titulů. V 50. letech se skupina rozšířila na big band, další desetiletí bylo pro orchestr doslova zlatým. Na koncertech účinkovali přední sóloví zpěváci a muzikanti z Československa, ale i ze zahraniční, mezi nimi například Edmond Hall, Maynard Ferguson, Bill Moody, Mark Murphy nebo Diana Ross. 

Gustav Brom 100

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno slaví 20 let

Jak? Festivalem ve festivalu! Nabitý program letošního JazzFestBrno koncem srpna ozdobí akce v areálu Divadla Husa na provázku. Ve dvou sálech a na open-air Alžbětinské scéně popřeje svými vystoupeními festivalu ke kulatinám domácí jazzová špička.

Filharmonie Brno opět živě

Přesně za týden se Filharmonie Brno opět setká se svými posluchači. Bez jednoho dne přesně po osmi měsících. V reakci na rozvolnění připravila neplánovaný koncert s názvem Smíme prosit?, který odehraje celkem čtyřikrát.

Brzy už vyrazíme na koncerty

Na brněnských výlepových plochách se začínají objevovat plakáty na koncerty. Ano, je to tak! Nezdolný optimismus pořadatelů nabral na síle. Hudebnímu fanouškovi hned poskočí srdce radostí. Sice stále všichni trnou v nejistotě, kdy a za jakých podmínek se budou moci pořádat kulturní představení, ale jsou tu první pozitivní signály, že už to nebude dlouho trvat.

Brňan, který dobyl svět

„Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem” zpíval Orchestr Gustava Broma a tato píseň vítala do roku 2020 na brněnském hlavním nádraží cestující od nás i z okolních států. A právě ze sousedního Slovenska přijel v mládí se svou matkou a bratrem i Gustav Brom. Tedy ještě Gustav Frkal, který se narodil 22. května 1921 ve Veľkých Levárech.

Fenomén Gustav Brom

Výstava je součástí kulturního programu připomínajícího hudebníka Gustava Broma, jehož 100. výročí narození si letos připomínáme. Představuje jej jako fenomenálního hudebníka, kapelníka, objevitele talentů, jednoduše člověka s velkými schopnosti i velkým srdcem.