Gustav Brom na své milované zahradě. I díky Bromově odkazu se může jihomoravská metropole jako jediné město v ČR pyšnit na poli hudby titulem Kreativní město UNESCO. Foto: Igor Zehl

Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem” zpíval Orchestr Gustava Broma a tato píseň vítala do roku 2020 na brněnském hlavním nádraží cestující od nás i z okolních států. A právě ze sousedního Slovenska přijel v mládí se svou matkou a bratrem i Gustav Brom. Tedy ještě Gustav Frkal, který se narodil 22. května 1921 ve Veľkých Levárech. 

54 let v čele orchestru

Tento člověk mnoha talentů zvládal bravurně funkci manažerskou a díky tomu se o jeho orchestru dozvěděl celý svět. Pod jeho vedením absolvoval na 250 zahraničních turné a americký magazín Down Beat jej v roce 1974 zařadil mezi 10 nejlepších big bandů světa. Jako kapelník stál v jeho čele celých 54 let. Byl dirigentem, zpěvákem a také saxofonistou. 

Na saxofon se začal učit mladý Gustav na základní škole, v kvintě založil kapelu R-Boys a v 19 letech s ní začal koncertovat. Ve stejném roce si také změnil příjmení. Za prvé proto, že ve spojení s nástrojem, na který hrál, jeho jméno vyvolávalo úsměv. Za druhé proto, že měl vroubek u vládnoucího režimu za roznos protinacistických letáků (za což si odseděl 4 měsíce ve vězení na Špilberku). 

Gustav Brom 100

Po brněnských stopách Gustava Broma vás provede připravovaná aplikace projektu Gustav Brom 100. Zjistíte například, kde byl v roce 1995 pochován nebo která z ulic je po něm pojmenována. 

Dozvíte se, že byl nadšeným fotbalovým fanouškem – zápasy Zbrojovky si nenechával utéct ani na cestách. Zavede vás taky do Alfa pasáže, kde se Brom seznámil se svojí manželkou a kde Galerie TIC připravuje výstavu fotografií. Součástí celoročního projektu je rozhlasový seriál Českého rozhlasu Brno a Zlín, vysílaný od poloviny února do 22. května, kdy je na programu Den Gustava Broma. U lavičky Jaromíra Hniličky, odhalené 15. června 2020 k osmdesátému výročí prvního vystoupení kapely Gustava Broma, bude v den 100. výročí narození brněnského velikána zasazen cedr Gustava Broma a v interpretaci jeho souputníků zazní skladby, které zkomponoval nebo nazpíval. Orchestr Gustava Broma také uvidíte v narozeninové Manéži Bolka Polívky, která se bude vysílat v sobotu 26. 6. ve 20.00 na ČT1. Foto: Jef Kratochvil

Nahrávky a hvězdy ze zahraničí

Po prvních angažmá se rozhodl posunout do Prahy. V hlavním městě získal první zahraniční hostování a nahrávky na sebe nenechaly dlouho čekat. Mimochodem celkem za své působení s orchestrem natočil přes 570 titulů. V 50. letech se skupina rozšířila na big band, další desetiletí bylo pro orchestr doslova zlatým. Na koncertech účinkovali přední sóloví zpěváci a muzikanti z Československa, ale i ze zahraniční, mezi nimi například Edmond Hall, Maynard Ferguson, Bill Moody, Mark Murphy nebo Diana Ross. 

Gustav Brom 100

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

JazzFestBrno v listopadu

Pojďte na listopadové koncerty v rámci festivalu JazzFestBrno!

Poslech z vinylu je balzám na (d)uši

Po ročním půstu si konečně užíváme živé hudby. Uplynulé období nás přilepilo především k reprodukované hudbě z různých zdrojů. Možná patříte mezi ty, kteří se v bezedných hlubinách Spotify začali trochu topit a objevují podmanivé kouzlo vinylu.

Moravský podzim potrvá až do 17. října

Skladatel Jan Novák a 100. výročí jeho narození. Minimalismus a jeho aktuální trendy v americkém, českém a ruském prostředí. Arménie. To jsou tři hlavní dramaturgické linie 51. ročníku festivalu. Na sedmnáct říjnových dnů je připraveno mnoho koncertů, událostí, hudebních setkání na netradičních místech či divadelních představení ve světových i českých premiérách.

Od baroka po Gershwina 2

Procházka historií hudby s průvodním slovem se uskuteční 6. listopadu v 18.30 v KD Rubín. Uslyšíte nejen swingovou hudbu v podání Zličínského saxofonového kvartetu, ale také úpravy klasické hudby hrané na saxofony.

Právě vychází nové číslo hudební revue Opus musicum

Opus musicum je tradiční hudební revue, která vychází v Brně nepřetržitě už od roku 1969 a je jedním z nejstarších hudebních časopisů v České republice. Vychází v atraktivním grafickém layoutu Barbary Zemčík. Obálky ročníku 2021 zdobí díla výtvarníka Jiřího Šiguta.