Gustav Brom na své milované zahradě. I díky Bromově odkazu se může jihomoravská metropole jako jediné město v ČR pyšnit na poli hudby titulem Kreativní město UNESCO. Foto: Igor Zehl

Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem” zpíval Orchestr Gustava Broma a tato píseň vítala do roku 2020 na brněnském hlavním nádraží cestující od nás i z okolních států. A právě ze sousedního Slovenska přijel v mládí se svou matkou a bratrem i Gustav Brom. Tedy ještě Gustav Frkal, který se narodil 22. května 1921 ve Veľkých Levárech. 

54 let v čele orchestru

Tento člověk mnoha talentů zvládal bravurně funkci manažerskou a díky tomu se o jeho orchestru dozvěděl celý svět. Pod jeho vedením absolvoval na 250 zahraničních turné a americký magazín Down Beat jej v roce 1974 zařadil mezi 10 nejlepších big bandů světa. Jako kapelník stál v jeho čele celých 54 let. Byl dirigentem, zpěvákem a také saxofonistou. 

Na saxofon se začal učit mladý Gustav na základní škole, v kvintě založil kapelu R-Boys a v 19 letech s ní začal koncertovat. Ve stejném roce si také změnil příjmení. Za prvé proto, že ve spojení s nástrojem, na který hrál, jeho jméno vyvolávalo úsměv. Za druhé proto, že měl vroubek u vládnoucího režimu za roznos protinacistických letáků (za což si odseděl 4 měsíce ve vězení na Špilberku). 

Gustav Brom 100

Po brněnských stopách Gustava Broma vás provede připravovaná aplikace projektu Gustav Brom 100. Zjistíte například, kde byl v roce 1995 pochován nebo která z ulic je po něm pojmenována. 

Dozvíte se, že byl nadšeným fotbalovým fanouškem – zápasy Zbrojovky si nenechával utéct ani na cestách. Zavede vás taky do Alfa pasáže, kde se Brom seznámil se svojí manželkou a kde Galerie TIC připravuje výstavu fotografií. Součástí celoročního projektu je rozhlasový seriál Českého rozhlasu Brno a Zlín, vysílaný od poloviny února do 22. května, kdy je na programu Den Gustava Broma. U lavičky Jaromíra Hniličky, odhalené 15. června 2020 k osmdesátému výročí prvního vystoupení kapely Gustava Broma, bude v den 100. výročí narození brněnského velikána zasazen cedr Gustava Broma a v interpretaci jeho souputníků zazní skladby, které zkomponoval nebo nazpíval. Orchestr Gustava Broma také uvidíte v narozeninové Manéži Bolka Polívky, která se bude vysílat v sobotu 26. 6. ve 20.00 na ČT1. Foto: Jef Kratochvil

Nahrávky a hvězdy ze zahraničí

Po prvních angažmá se rozhodl posunout do Prahy. V hlavním městě získal první zahraniční hostování a nahrávky na sebe nenechaly dlouho čekat. Mimochodem celkem za své působení s orchestrem natočil přes 570 titulů. V 50. letech se skupina rozšířila na big band, další desetiletí bylo pro orchestr doslova zlatým. Na koncertech účinkovali přední sóloví zpěváci a muzikanti z Československa, ale i ze zahraniční, mezi nimi například Edmond Hall, Maynard Ferguson, Bill Moody, Mark Murphy nebo Diana Ross. 

Gustav Brom 100

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Noc kostelů Nosislav –⁠ pěvecký sbor Lumír

Letošní Noc kostelů zavane Lumír do Nosislavi, odkud pochází též někteří členové sboru. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Jarní koncert sboru Lumír v Červeném kostele

Smíšený pěvecký sbor Lumír z Brna navazuje na „předcovidovou“ tradici jarních koncertů s duchovním repertoárem. V Červeném kostele vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19 hodin. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Májový benefiční koncert: Michal Žáček & Mario Šeparović

Benefiční májový koncert fenomenálního saxofonisty Michala Žáčka a skvělého zpěváka a kytaristy Maria Šeparoviče přispěje na konto Ligy vozíčkářů. Koncert se uskuteční v pondělí 16. května od 19 hodin.

Jazz & sbor!

Netradiční spojení jazzu a pěveckého sboru! Ku příležitosti svých kulatin zahraje známý trombonista a člen Big Bandu Gustava Broma Mojmír Bártek i se svou kapelou The Young Pekáč. Koncert se uskuteční již 3. května v brněnském Semilassu.

Islandští GusGus představí nové album MOBILE HOME 6. května v Brně

Islandská elektronická legenda GusGus vystoupí 6. května 2022 v brněnském klubu Fléda s novým albem MOBILE HOME. Jejich již jedenácté studiové album je vysoce emotivní a v devíti písních nabízí synergii krátkých příběhů. MOBILE HOME otevírá novou éru v 26leté historii této kapely.