Gustav Brom na své milované zahradě. I díky Bromově odkazu se může jihomoravská metropole jako jediné město v ČR pyšnit na poli hudby titulem Kreativní město UNESCO. Foto: Igor Zehl
„Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem” zpíval Orchestr Gustava Broma a tato píseň vítala do roku 2020 na brněnském hlavním nádraží cestující od nás i z okolních států. A právě ze sousedního Slovenska přijel v mládí se svou matkou a bratrem i Gustav Brom. Tedy ještě Gustav Frkal, který se narodil 22. května 1921 ve Veľkých Levárech.
54 let v čele orchestru
Tento člověk mnoha talentů zvládal bravurně funkci manažerskou a díky tomu se o jeho orchestru dozvěděl celý svět. Pod jeho vedením absolvoval na 250 zahraničních turné a americký magazín Down Beat jej v roce 1974 zařadil mezi 10 nejlepších big bandů světa. Jako kapelník stál v jeho čele celých 54 let. Byl dirigentem, zpěvákem a také saxofonistou.
Na saxofon se začal učit mladý Gustav na základní škole, v kvintě založil kapelu R-Boys a v 19 letech s ní začal koncertovat. Ve stejném roce si také změnil příjmení. Za prvé proto, že ve spojení s nástrojem, na který hrál, jeho jméno vyvolávalo úsměv. Za druhé proto, že měl vroubek u vládnoucího režimu za roznos protinacistických letáků (za což si odseděl 4 měsíce ve vězení na Špilberku).
Nahrávky a hvězdy ze zahraničí
Po prvních angažmá se rozhodl posunout do Prahy. V hlavním městě získal první zahraniční hostování a nahrávky na sebe nenechaly dlouho čekat. Mimochodem celkem za své působení s orchestrem natočil přes 570 titulů. V 50. letech se skupina rozšířila na big band, další desetiletí bylo pro orchestr doslova zlatým. Na koncertech účinkovali přední sóloví zpěváci a muzikanti z Československa, ale i ze zahraniční, mezi nimi například Edmond Hall, Maynard Ferguson, Bill Moody, Mark Murphy nebo Diana Ross.