Foto: Host
Ztracená duše
Debut Ztracená duše polské nositelky Nobelovy ceny Olgy Tokarczukové vypráví příběh o ztrátě duše, plynutí času a nalezení sama sebe. Dojemný příběh o trpělivosti i vnímavosti dokreslují ilustrace výtvarnice Joanny Concejové, které dávají čtenáři prostor pro zastavení se a nahlédnutí do svého vnitra.
„Kdyby se na nás někdo podíval z výšky, spatřil by svět plný uspěchaných, zpocených a unavených lidí a jejich zpožděných, ztracených duší… Byl jednou jeden člověk, který příliš často a příliš rychle pracoval a svou duši nechal už dávno někde daleko za sebou. Bez duše se mu nežilo špatně — spal, jedl, chodil do práce, řídil auto, a dokonce hrál tenis. Časem však nabyl dojmu, že se svět kolem něj jaksi zploštil. Připadalo mu, jako by se pohyboval po hladkém listu papíru v sešitě na matematiku, po papíru pokrytém hustou mřížkou malých čtverečků.“
Ztracená duše
Olga Tokarczuková
Host
www.hostbrno.cz
100 malých maleb
Na stovce maleb malého formátu zkoumá mezinárodně uznávaná osobnost evropského malířství Tomáš Rajlich kombinaci neosobní, gestické a tvůrčí síly světla. Jedná se o variace na intenzitu, svítivost a lom barvy, přičemž zcela zůstávají věcnou malbou.
Již na počátku sedmdesátých let byl Tomáš Rajlich spojován s minimalismem a fundamentální malbou, pojmem, který zavedlo amsterdamské Stedelijk Museum v roce 1975. Jeho díla, mezi která patří také monochromatická plátna založená na minimalistické mřížce, jsou výsledkem důkladného výzkumu základních prvků malby. Rajlich si jako umělec nekompromisní integrity udržuje pozici jednoho z nejvýznamnějších žijících poválečných a současných malířů. Jeho díla najdete jako součást sbírek na celém světě včetně renomovaných světových muzeí, jako jsou například Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Museum of Modern Art v New Yorku.
100 Small Paintings
Tomáš Rajlich, Luuk Hoogewerf
KANT
www.kant-books.cz
Foto: KANT
Foto: Větrné mlýny
B-52
Kyjev. V čele Ukrajiny stojí Viktor Janukovyč, zemi teprve čeká Euromajdan, krymský poloostrov i východní regiony jsou stále její nedílnou součástí. Svižný a zábavný román B-52 úspěšného ukrajinského autora Anatolije Dnistrovyje možná poodhaluje tajemství spokojeného života…
Hrdinou knihy je Miroslav Schäfer, potomek ukrajinských Němců. Je úspěšným a mediálně známým ekonomem v korporátní firmě. Na druhé straně je to intelektuál s literárními ambicemi, který hodlá opustit své sociální jistoty a vrhnout se do úplně jiného světa. Chce se soustředit výhradně na psaní divadelních her. Román B-52 vyšel letos pod nakladatelstvím Větrné mlýny v překladu brněnského ukrajinisty a muzikologa Petra Ch. Kaliny, který byl na Ukrajině za své dosavadní překlady několikrát oceněn (například Gogolova cena 2016, Skovorodova cena, Cena Serhije Vasylkivského 2020).
B-52
Anatolij Dnistrovyj
Větrné mlýny
www.vetrnemlyny.cz
Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne