Foto: Host

Ztracená duše

Debut Ztracená duše polské nositelky Nobelovy ceny Olgy Tokarczukové vypráví příběh o ztrátě duše, plynutí času a nalezení sama sebe. Dojemný příběh o trpělivosti i vnímavosti dokreslují ilustrace výtvarnice Joanny Concejové, které dávají čtenáři prostor pro zastavení se a nahlédnutí do svého vnitra.

„Kdyby se na nás někdo podíval z výšky, spatřil by svět plný uspěchaných, zpocených a unavených lidí a jejich zpožděných, ztracených duší… Byl jednou jeden člověk, který příliš často a příliš rychle pracoval a svou duši nechal už dávno někde daleko za sebou. Bez duše se mu nežilo špatně — spal, jedl, chodil do práce, řídil auto, a dokonce hrál tenis. Časem však nabyl dojmu, že se svět kolem něj jaksi zploštil. Připadalo mu, jako by se pohyboval po hladkém listu papíru v sešitě na matematiku, po papíru pokrytém hustou mřížkou malých čtverečků.“

Ztracená duše
Olga Tokarczuková
Host
www.hostbrno.cz

100 malých maleb

Na stovce maleb malého formátu zkoumá mezinárodně uznávaná osobnost evropského malířství Tomáš Rajlich kombinaci neosobní, gestické a tvůrčí síly světla. Jedná se o variace na intenzitu, svítivost a lom barvy, přičemž zcela zůstávají věcnou malbou.

Již na počátku sedmdesátých let byl Tomáš Rajlich spojován s minimalismem a fundamentální malbou, pojmem, který zavedlo amsterdamské Stedelijk Museum v roce 1975. Jeho díla, mezi která patří také monochromatická plátna založená na minimalistické mřížce, jsou výsledkem důkladného výzkumu základních prvků malby. Rajlich si jako umělec nekompromisní integrity udržuje pozici jednoho z nejvýznamnějších žijících poválečných a současných malířů. Jeho díla najdete jako součást sbírek na celém světě včetně renomovaných světových muzeí, jako jsou například Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Museum of Modern Art v New Yorku.

100 Small Paintings
Tomáš Rajlich, Luuk Hoogewerf
KANT
www.kant-books.cz

Foto: KANT

Foto: Větrné mlýny

B-52

Kyjev. V čele Ukrajiny stojí Viktor Janukovyč, zemi teprve čeká Euromajdan, krymský poloostrov i východní regiony jsou stále její nedílnou součástí. Svižný a zábavný román B-52 úspěšného ukrajinského autora Anatolije Dnistrovyje možná poodhaluje tajemství spokojeného života…

Hrdinou knihy je Miroslav Schäfer, potomek ukrajinských Němců. Je úspěšným a mediálně známým ekonomem v korporátní firmě. Na druhé straně je to intelektuál s literárními ambicemi, který hodlá opustit své sociální jistoty a vrhnout se do úplně jiného světa. Chce se soustředit výhradně na psaní divadelních her. Román B-52 vyšel letos pod nakladatelstvím Větrné mlýny v překladu brněnského ukrajinisty a muzikologa Petra Ch. Kaliny, který byl na Ukrajině za své dosavadní překlady několikrát oceněn (například Gogolova cena 2016, Skovorodova cena, Cena Serhije Vasylkivského 2020).

B-52
Anatolij Dnistrovyj
Větrné mlýny
www.vetrnemlyny.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zaostřeno na Bělorusko

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021.

Co si přečíst v létě?

Pohodlně se usaďte a začtěte… Tipy na letní čtivo jsou tady!

Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Za knihami zve Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.