Že zájem o filmy je, dokazuje mimo jiné blockbuster Godzilla vs. Kong. Foto: Vertical Entertainment

V loňském roce byla česká kina uzavřena na jaře od 13. března do 10. května. Pokud budou letošní vládní kroky pohodlně kopírovat loňská nařízení, konečně se, možná, můžeme oprávněně těšit na květnové uvolnění.

Situace jinde je jen o málo jiná, přesto je patrný zřetelný posun. Zatímco ještě v zimě šlo státy s otevřenými kiny spočítat málem na prstech, nyní na jaře je pohled do statistik mírně optimističtější.  Screen zmiňuje otevřená kina v zemích bývalé Jugoslávie – v Albánii, Bulharsku (30 % kapacity sálů), Černé Hoře, v Kosovu a v Srbsku. Podstatné je, že jsou již ve větší či v menší míře přístupné významné trhy v Asii, např. v Číně a Hongkongu, v Japonsku, v Jižní Koreji, Singapuru a na Tchaj-wanu. A činné jsou také kinořetězce u protinožců – v Austrálii a na Novém Zélandu. Nenechme se mýlit. Lokální omezení (nejčastěji pohybu osob a limitů obsazenosti kinosálů) spolu s hygienickými nařízeními platí víceméně všude, po celém světě, a kina ani zdaleka nevyužívají svých kapacit, případně kvůli ztrátovému nastavení pravidel zůstávají zavřená. Proto i distribuce nadále zůstává opatrná a hity si šetří až na plná kina a jen nezbytně je nasazuje na VOD. Že zájem o filmy je, dokazuje mimo jiné blockbuster Godzilla vs. Kong. Monstra v dubnu vládla v kinech osmnácti států (vedle výše zmíněných ještě např. v Rusku, dále v Mexiku, Brazílii, v Portugalsku a Španělsku). Jisté je, že globální trh s kiny nadále počítá. Velké filmy je potřebují k životu, byť do virtuálního prostoru se budou přesouvat rychleji než kdy dřív.

Miloš Henkrich

redaktor KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.