Kostnice u sv. Jakuba © TIC BRNO Michal Růžička

Někdy se stane, že v Kostnici u sv. Jakuba, o kterou pečuje TIC BRNO, návštěvníci hledají katakomby nebo si ji pletou s kapucínskou kryptou. Pojďme si tedy přiblížit, v čem se tyto památky liší, a vymezit si pojmy kostnice – krypta – katakomby.

Kostnice byly budovány v případě naplnění hřbitova. Brněnská kostnice je typ ossarium (několik místností v podzemí), oproti tomu například sedlecká kostnice v Kutné Hoře je typem karnarium (dvoupodlažní kaple). Krypta je o něco specifičtější a od kostnice se odlišuje především tím, že se do ní ukládají pouze ostatky kněží a dalších představitelů církve, popřípadě významných mecenášů kostela, ke kterému daná krypta patří. A nakonec katakomby. Jsou to obvykle rozsáhlé podzemní chodby budované přímo za účelem pohřbívání. Nejznámější jsou katakomby v Paříži nebo v Římě, v České republice se tak označuje podzemí v Klatovech. Kromě kostnice najdete v nabídce brněnského podzemí TIC BRNO taky labyrint, sklep, vodojem a brzy i protiatomový kryt.

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.