Co znamená jaro v Brně pro režisérku a pedagožku Zoju Mikotovou? Kde hledá kulturu v této době? A kde se s ní či její prací budeme moci setkat, jakmile to bude opět možné? Čtěte v našem rozhovoru.

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Největším jarním zážitkem pro mne dříve bývaly koberce chlupatých fialových konikleců v blízkém okolí Brna. Proto si vážím všech, kteří podnikají akce na jejich záchranu. V současnosti je pro mne jaro nejvíce spojeno se zážitkem velké rozkvetlé japonské třešně u Divadla Polárka a padajících růžových okvětních lístků, které pak zdobí vlasy diváků malých i velkých i všech kolemjdoucích.

Kde hledáte kulturu v době uzavření kulturních institucí?

Vlastně kulturu ani moc aktivně nevyhledávám. Chybí mi to základní: mít možnost někam volně či cíleně jít, tam společně s ostatními něco zažít, prožít. Přesto mne touha vidět jednu konkrétní inscenaci přinutila přihlásit se na FB. Tady tedy nacházím zajímavé záznamy koncertů, tanečních, loutkových či jiných inscenací. Aktivit, které udržují linii tvorby i naději na příští setkávání. V poslední době mne zaujal dokument o bytovém divadle Jána Sedala. Inscenace, kterou produkoval Terén, nová platforma pro performativní umění Centra experimentálního divadla.

Kde se s vámi či vaší prací budeme moci setkat, až se život vrátí do normálu?

O tom, co teprve vzniká, se raději ještě konkrétně zmiňovat nebudu. Souvisí to však se studentskou tvorbou na Divadelní fakultě JAMU, kde našim studentům i absolventům přeji, aby mohli realizovat plnohodnotný vstup do profesionálního života, neomezovaný pandemií covidu či jinými vnějšími překážkami.

Doufám, že diváci budou ochotni vyjít ze své domácí uzavřenosti, že se znovu nadechnou a budou mít potřebu společných zážitků.

Pro divadla je velmi těžké udržovat spoustu inscenací bez možnosti reprízování a přitom pokračovat v tvorbě. A tak mnohé inscenace odcházejí bez rozloučení s diváky. Z mých režií, které snad diváci ještě uvidí, je Pejsek a Kočička v Divadle Radost. Ta oslaví letos své 35. narozeniny. Premiéra byla v červnu 1986. Pak ještě O nezbedné kometě a snad i Malenka Hanse Christiana Andersena. Ke kultuře města Brna patří neoddělitelně práce malíře a sochaře, také však autora mnoha textů pro děti pana Aloise Mikulky. Bylo mi ctí i radostí z jeho textů vytvořit divadelní inscenace. Na Všelijaká koukátka zvu do prostoru Malé scény Mahenovy činohry NdB. A na inscenaci Aby se děti divily zvu do Divadla Bolka Polívky. Tato inscenace měla svou premiéru v říjnu minulého roku a čeká na své reprízy. Diváci se zde mohou potěšit fantazijním světem pana Mikulky a navíc se seznámit s krásou a vtipností znakového jazyka.

Zoja Mikotová

režisérka a pedagožka

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.