Co znamená jaro v Brně pro režisérku a pedagožku Zoju Mikotovou? Kde hledá kulturu v této době? A kde se s ní či její prací budeme moci setkat, jakmile to bude opět možné? Čtěte v našem rozhovoru.

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Největším jarním zážitkem pro mne dříve bývaly koberce chlupatých fialových konikleců v blízkém okolí Brna. Proto si vážím všech, kteří podnikají akce na jejich záchranu. V současnosti je pro mne jaro nejvíce spojeno se zážitkem velké rozkvetlé japonské třešně u Divadla Polárka a padajících růžových okvětních lístků, které pak zdobí vlasy diváků malých i velkých i všech kolemjdoucích.

Kde hledáte kulturu v době uzavření kulturních institucí?

Vlastně kulturu ani moc aktivně nevyhledávám. Chybí mi to základní: mít možnost někam volně či cíleně jít, tam společně s ostatními něco zažít, prožít. Přesto mne touha vidět jednu konkrétní inscenaci přinutila přihlásit se na FB. Tady tedy nacházím zajímavé záznamy koncertů, tanečních, loutkových či jiných inscenací. Aktivit, které udržují linii tvorby i naději na příští setkávání. V poslední době mne zaujal dokument o bytovém divadle Jána Sedala. Inscenace, kterou produkoval Terén, nová platforma pro performativní umění Centra experimentálního divadla.

Kde se s vámi či vaší prací budeme moci setkat, až se život vrátí do normálu?

O tom, co teprve vzniká, se raději ještě konkrétně zmiňovat nebudu. Souvisí to však se studentskou tvorbou na Divadelní fakultě JAMU, kde našim studentům i absolventům přeji, aby mohli realizovat plnohodnotný vstup do profesionálního života, neomezovaný pandemií covidu či jinými vnějšími překážkami.

Doufám, že diváci budou ochotni vyjít ze své domácí uzavřenosti, že se znovu nadechnou a budou mít potřebu společných zážitků.

Pro divadla je velmi těžké udržovat spoustu inscenací bez možnosti reprízování a přitom pokračovat v tvorbě. A tak mnohé inscenace odcházejí bez rozloučení s diváky. Z mých režií, které snad diváci ještě uvidí, je Pejsek a Kočička v Divadle Radost. Ta oslaví letos své 35. narozeniny. Premiéra byla v červnu 1986. Pak ještě O nezbedné kometě a snad i Malenka Hanse Christiana Andersena. Ke kultuře města Brna patří neoddělitelně práce malíře a sochaře, také však autora mnoha textů pro děti pana Aloise Mikulky. Bylo mi ctí i radostí z jeho textů vytvořit divadelní inscenace. Na Všelijaká koukátka zvu do prostoru Malé scény Mahenovy činohry NdB. A na inscenaci Aby se děti divily zvu do Divadla Bolka Polívky. Tato inscenace měla svou premiéru v říjnu minulého roku a čeká na své reprízy. Diváci se zde mohou potěšit fantazijním světem pana Mikulky a navíc se seznámit s krásou a vtipností znakového jazyka.

Zoja Mikotová

režisérka a pedagožka

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Máme v Brně vesmírnou loď, říká architekt Tomáš Rusín

Na čem v současnosti pracuje architekt Tomáš Rusín? Na kterou brněnskou stavbu ho nikdy neomrzí se dívat? A které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle něj zasloužila co nejdříve rekonstrukci?

Pomoc může být běžnou součástí života, říká Petra Pachlová z Dnes pomáhám

S Petrou Pachlovou jsme si povídali o projektu Dnes pomáhám i o tom, co jí v posledním roce udělalo největší radost. 

„Kdo nezažil koncert v Metru, jako by nebyl,“ říká Dáša Ubrová

V krátkém rozhovoru se dozvíte, kde se s hudbou Dáši Ubrové budeme moci v příštích měsících setkat, na jakých místech v Brně vystupuje a které projekty/alba z brněnské scény ji v poslední době nejvíce zaujaly.

„Brno je obrovská bonboniéra,“ říká Míša Oulehla aka FOOD LOVER BRNO

Na čem v současnosti pracuje architekt Tomáš Rusín? Na kterou brněnskou stavbu ho nikdy neomrzí se dívat? A které místo či stavba v brněnském veřejném prostoru by si podle něj zasloužila co nejdříve rekonstrukci?

Práce Aloise Mikulky neoddělitelně patří k Brnu, říká Zoja Mikotová

Co znamená jaro v Brně pro režisérku a pedagožku Zoju Mikotovou? Kde hledá kulturu v této době? A kde se s ní či její prací budeme moci setkat, jakmile to bude opět možné?