Sokolský trik, jaro 2021, park Lužánky © Roman Franc

Je tady jaro a s ním oblíbené prohlídky města s průvodci, se kterými můžete poznávat Brno z mnoha úhlů pohledu a témat. V roce 2021 přichází tento projekt navíc s několika novinkami a taky se zbrusu novou vizuální identitou s fotografiemi známého brněnského fotografa Romana France. A protože on i TIC BRNO představují město autentické, jmenují se tak nově i prohlídky.

Tematické prohlídky TIC BRNO nyní nabízejí jak nová „cool“ témata pro mladší a otrlé, tak kratší a finančně zvýhodněné okruhy, které fyzicky a finančně zvládnou i starší ročníky. 

Autentický přístup k prohlídkám se doplňuje s filozofií fotografií Romana France. „Pro fotografie k propagaci prohlídek TIC BRNO jsem využil autentická místa města, ať už známá a profláknutá či naopak méně známá nebo vůbec neznámá. A protože mám autentické věci rád a je pro mě přirozené je do své práce zahrnovat v plné míře, oživil jsem tato místa lidmi kolem mě, kteří v Brně žijí nebo se v něm pohybují a tvoří jeho každodenní součást.“ 

Pojďme poznávat autentické město. Nejvíce na dřeň asi na prohlídce s názvem Nejhnusnější místa v Brně. Dalším zajímavým tématem je Mizející Brno, které poukazuje na to, jak nám Brno mnohdy mizí před očima kvůli developerským projektům, nebo s prohlídkou „Silou lví, vzletem sokolím!“, jež je ne náhodou úzce propojena s ústřední fotografií Romana France: „Je pro mě neméně důležité, že díky fotkám k projektu dochází k budování autentické historie míst a lidí – našich životů – a že až tyhle fotky někdo uvidí za 30 nebo 80 let, půjde z nich vyčíst, jak vypadali třeba kapucíni nebo sokolové z Brna v roce 2021 a že to byli asi docela fajn chlapíci, když uměli lézt po stromech a trochu si ze sebe udělat legraci.“ 

Starší ročníky mohou zavzpomínat a mladší poznat, jak vypadalo rande v Brně v osmdesátkách nebo co to byly bony, příznivci morbidnějších historek si určitě rádi poslechnou brněnské morytáty nebo jak žili a umírali brněnští aristokraté, romantiky možná překvapí, jakou podobu mívaly city ve středověku a milovníci kuriozit si vyberou procházku, která jim představí ty brněnské. Připraveny jsou samozřejmě opět také speciální prohlídky pro děti, detektivní příběh a pověsti a ty slibované pro seniory budou také dvě a zavedou je do brněnských vilových čtvrtí Masarykovy a Černých Polí za sympatických 50 Kč vstupného. 

V nabídce nechybí ani prohlídky zaměřené na zajímavosti z historie Brna a na jeho architekturu. O Staré radnici a Radnické ulici, o brněnském baroku, o knihkupectví Barvič a Novotný a dívčí škole Vesna, o životě Němců a Židů v Brně, o vilách v Žabovřeskách a o domech od Moravského po Konečného náměstí.

Kompletní přehled prohlídek s podrobnějším popisem, termíny a informacemi o předprodeji najdete na webových stránkách www.ticbrno.cz. Vše samozřejmě závisí na aktuální epidemiologické situaci – pokud to dovolí, tak s radostí hned 1. května začínáme!

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.