Ze hry Vnímání režiséra a uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje. Foto: Kata Opuntia

„Tvůj pokoj je středem světa.“ Když v září loňského roku proběhla v HaDivadle premiéra Vnímání, většina z nás netušila, jak dlouho poté budou některé pasáže z inscenace aktuální. A protože v současné situaci nemůže probíhat kulturní život jako dřív, v on-line prostoru vznikají kromě klasických přenosů také remediace připravovaných her, site-specific performance, podcasty, videogramy aj.

Vítanou změnou se staly otevřené dveře do divadelního světa (kultury obecně), a to nejen na domácí scéně, ale téměř v celosvětovém měřítku. Před obrazovkou u sebe v pokoji nás nevyrušuje mobilní vyzvánění, šustění obalů od bonbónů nebo kašlání. Přesto však on-line prostor nedokáže nahradit onu katarzi, kterou prožíváme v jedinečné atmosféře přímého uměleckého zážitku (což ostatně v minulosti prokázalo mnoho výzkumů). Divadelní provoz se navíc nemůže odkládat donekonečna, což bylo důvodem ke vzniku remediace představení Zeď, která měla mít premiéru v březnu (přesunuto na říjen). Jedná se o audiovizuální před-uvedení adaptace kultovního rakouského románu Marlen Haushoferové, které je rozděleno do 26 kapitol a probíhá do 6. června.

Divácky vytříbenější produkci přináší platforma CEDu – Terén: pole performativního umění. Zatímco předchozí měsíc jsme měli možnost zhlédnout sérii sedmi koncertů s názvem Prosím, nerušit odehrávajících se v brněnských hotelech nebo premiéru krátkého dokumentárního filmu Anny Babjárové představující bytové divadlo herce a básníka Jána Sedala, tento měsíc nás čeká videogram Oramics – cyklus přednášek o hudební tvorbě reflektující současné postavení LGBTQ+ komunity v Polsku.

Divadelní provoz se nemůže odkládat donekonečna, což bylo důvodem ke vzniku remediace představení Zeď, která měla mít premiéru v březnu (přesunuto na říjen). Jedná se o audiovizuální před-uvedení adaptace kultovního rakouského románu Marlen Haushoferové, které je rozděleno do 26 kapitol a probíhá do 6. června.

Dalším novým projektem je Klub mladých diváků Brno, který byl úspěšně odstartován minulou sezónu. Prvotním cílem bylo zprostředkovat mladším divákům (žáci ZŠ a SŠ) cenově výhodné vstupné na tematická představení (povinná školní četba a klasika) napříč brněnskými divadly. Nabídka se krátce nato rozšířila o doprovodné akce jako besedy a workshopy či semináře s rozborem hry přímo ve školách. V současné době jsme navázali spolupráci i s pražským Divadlem v Dlouhé (založení KMD v Praze) a jednáme s dalšími institucemi a festivaly. Na webu klubu chystáme přehledné informační rozcestníky o divadelních kurzech, přípravách na vysoké školy (#buď jamák), specializovaných knihovnách a spoustu dalšího. Určitě je na co se těšit!

Petra Antalová

recenzentka a lektorka HaDivadla

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Plnoletý ProART nabízí kulturu i workshopy

Festival ProART, svátek tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších performing arts, vstupuje do svého 18. ročníku, kromě Brna se prožene také Plzní, Jičínem, Slavonicemi, Prahou a Olomoucí.

Industra Open STAGE

Industra STAGE, která se v letošním roce přestěhovala z areálu bývalých mrazíren na Masné do nového působiště v Nové Zbrojovce v Židenicích, nezahálí a připravuje letní divadelní program pod širým nebem.

Cabaret des Péchés volá: Show must go on!

Přestože dostala kultura v posledním roce silný úder, brněnský Cabaret des Péchés se nevzdává a bojuje dál. Pro svou další existenci však potřebuje vás, hosty, fanoušky nebo milovníky kultury a gastronomie.

Divadlo Feste: Pokoušení

On-line premiéra inscenace Pokoušení, kterou si připravilo Divadlo Feste podle textu Václava Havla, proběhne v pátek 7. května od 20 hodin. 

Divadelní svět Brno 2021 bude!

Nová perspektiva. To je téma letošního ročníku festivalu Divadelní svět Brno, který by se měl uskutečnit od 20. do 25. května. Festival, jenž se stal významnou mezinárodní přehlídkou divadelních her, patří svým rozsahem mezi tři největší divadelní festivaly v České republice.