Ze hry Vnímání režiséra a uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje. Foto: Kata Opuntia

„Tvůj pokoj je středem světa.“ Když v září loňského roku proběhla v HaDivadle premiéra Vnímání, většina z nás netušila, jak dlouho poté budou některé pasáže z inscenace aktuální. A protože v současné situaci nemůže probíhat kulturní život jako dřív, v on-line prostoru vznikají kromě klasických přenosů také remediace připravovaných her, site-specific performance, podcasty, videogramy aj.

Vítanou změnou se staly otevřené dveře do divadelního světa (kultury obecně), a to nejen na domácí scéně, ale téměř v celosvětovém měřítku. Před obrazovkou u sebe v pokoji nás nevyrušuje mobilní vyzvánění, šustění obalů od bonbónů nebo kašlání. Přesto však on-line prostor nedokáže nahradit onu katarzi, kterou prožíváme v jedinečné atmosféře přímého uměleckého zážitku (což ostatně v minulosti prokázalo mnoho výzkumů). Divadelní provoz se navíc nemůže odkládat donekonečna, což bylo důvodem ke vzniku remediace představení Zeď, která měla mít premiéru v březnu (přesunuto na říjen). Jedná se o audiovizuální před-uvedení adaptace kultovního rakouského románu Marlen Haushoferové, které je rozděleno do 26 kapitol a probíhá do 6. června.

Divácky vytříbenější produkci přináší platforma CEDu – Terén: pole performativního umění. Zatímco předchozí měsíc jsme měli možnost zhlédnout sérii sedmi koncertů s názvem Prosím, nerušit odehrávajících se v brněnských hotelech nebo premiéru krátkého dokumentárního filmu Anny Babjárové představující bytové divadlo herce a básníka Jána Sedala, tento měsíc nás čeká videogram Oramics – cyklus přednášek o hudební tvorbě reflektující současné postavení LGBTQ+ komunity v Polsku.

Divadelní provoz se nemůže odkládat donekonečna, což bylo důvodem ke vzniku remediace představení Zeď, která měla mít premiéru v březnu (přesunuto na říjen). Jedná se o audiovizuální před-uvedení adaptace kultovního rakouského románu Marlen Haushoferové, které je rozděleno do 26 kapitol a probíhá do 6. června.

Dalším novým projektem je Klub mladých diváků Brno, který byl úspěšně odstartován minulou sezónu. Prvotním cílem bylo zprostředkovat mladším divákům (žáci ZŠ a SŠ) cenově výhodné vstupné na tematická představení (povinná školní četba a klasika) napříč brněnskými divadly. Nabídka se krátce nato rozšířila o doprovodné akce jako besedy a workshopy či semináře s rozborem hry přímo ve školách. V současné době jsme navázali spolupráci i s pražským Divadlem v Dlouhé (založení KMD v Praze) a jednáme s dalšími institucemi a festivaly. Na webu klubu chystáme přehledné informační rozcestníky o divadelních kurzech, přípravách na vysoké školy (#buď jamák), specializovaných knihovnách a spoustu dalšího. Určitě je na co se těšit!

Petra Antalová

recenzentka a lektorka HaDivadla

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

V říjnu můžete v BARCE získat postižení uměním

Sedmý ročník festivalu integrované tvorby FEST IN 2021 přinese po roční pandemické odmlce o to větší dávku netradičního umění. Na jevišti královopolského Divadla BARKA, otevřeného kulturního prostoru Ligy vozíčkářů, se od 16. do 24. října budou střídat soubory, v nichž působí umělci s tělesným, smyslovým či mentálním postižením.

Klub mladých diváků Brno

Studujete a máte rádi divadlo? Výborně. Díky novému projektu brněnského HaDivadla se můžete stát členem Klubu mladých diváků. Kromě kartičky zajišťující vstup na vybraná představení za velmi výhodnou cenu se s členstvím pojí také možnost účastnit se různých setkání, večírků, workshopů a diskusí.

Peter Grimes je zázrak

Janáčkova opera NdB připravila pro novou sezónu skutečnou operní perlu. Cenami ověnčený tým režisér David Radok a dirigent Marko Ivanović společně nastudovali Petera Grimese od Benjamina Brittena, který je jedním z nejlepších britských skladatelů vůbec. Diváky čeká skvěle vystavěné sociální drama, silná uchvacující hudba a působivá scéna.

Plnoletý ProART nabízí kulturu i workshopy

Festival ProART, svátek tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších performing arts, vstupuje do svého 18. ročníku, kromě Brna se prožene také Plzní, Jičínem, Slavonicemi, Prahou a Olomoucí.

Industra Open STAGE

Industra STAGE, která se v letošním roce přestěhovala z areálu bývalých mrazíren na Masné do nového působiště v Nové Zbrojovce v Židenicích, nezahálí a připravuje letní divadelní program pod širým nebem.