Jak poslední měsíce vyplňuje čas ochuzený o hraní v divadle Pavol Seriš? Kde a v čem ho po otevření kulturních zařízení budeme moci vidět? A kde v této době podle něj najít odhodlání a optimismus? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Jak poslední měsíce vyplňujete čas ochuzený o hraní v divadle?

Snažím sa ho vyplniť zmysluplne, takže píšem a tvorím. Síce sa nemôže hrať, ale väčšina divadiel skúša nové inscenácie, ktoré budú mať premiéru hneď ako to pôjde. Príde lavína premiér! Od novembra som postupne robil pohybové spolupráce v Divadle Petra Bezruče, v Jihočeskom divadle, v Slováckom divadle a v Divadle ABC. Do toho občas robím niečo online a na JAMU pripravujeme performance so študentmi Erasmu.

Kde a v čem vás uvidíme, až se kulturní zařízení zase otevřou?

Mám rozpísané dve divadelné hry. Prvá bude uvedená v Divadle Husa na provázku, volá sa Takt a tvoríme ju spoločne s Daliborom Bušom a Terezou Marečkovou. Druhý kus bude sólo na pomedzí divadla a stand-upu. Ale teším sa aj na nové predstavenia mojich starších inscenácií, ako napr. Pri kase, Čecháčci a Čoboláci alebo Pozemšťan v Divadle Bolka Polívky.

Kde v této době najít odhodlání a optimismus?

Ako zarytý sangvinik sa snažím hľadať optimizmus v každodenných malých aktivitách. Brávam deti do parku, bicyklujem sa po meste i v prírode, cvičím, varím, čítam a píšem. Verím, že pandémia postupne zoslabne a všetci, ktorí prišli o prácu, sa k nej budú môcť vrátiť.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.