Kryt Denis © Michal Růžička

Tři zamřížované vstupy pod kopcem u zastávky Nové sady možná zachytí pozornost kolemjdoucích. Ne každý však už ví, kam tyto vstupy vedou. Přesto by je ve své době mohly zachránit před nebezpečným útokem a nepřátelským ohrožením. Jedná se o kryt civilní obrany zvaný Denis, který má být v květnu zpřístupněn veřejnosti k prohlídkám. 

Na rozdíl od nedalekého bunkru 10-Z, který sloužil k ukrytí necelých 500 osob z vedení města a kraje, kryt Denis měl sloužit široké veřejnosti nacházející se v okolí hlavního nádraží a Nových sadů. Budovat se začal v roce 1946 a dokončen byl ve třech etapách v roce 1955. Postupně byly vytvořeny tři hlavní přístupové cesty na rohu ulic Nádražní a Husova. Kryt má také tři únikové šachty, které ústí na povrch v Kapucínských zahradách. Nouzový výstup schodištěm vede dokonce do sklepení kapucínského kláštera datovaného do roku 1711. Celková délka chodeb i s únikovými štolami činí 900 m. Většina chodeb má rozměr 3 × 3 metry a jsou vyhloubeny místy až 35 metrů pod povrchem. Celková zastavěná plocha činí 5 565 m² a severozápadní roh krytu leží přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla. TIC BRNO nyní připravuje zpřístupnění části tohoto krytu veřejnosti. Samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních opatření vyplývajících z povahy místa i covidové pandemie. Po nedávném otevření vodojemu pod Žlutým kopcem se tak nabídka brněnského podzemí rozšíří o další atraktivní prostor.

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.