Kryt Denis © Michal Růžička

Tři zamřížované vstupy pod kopcem u zastávky Nové sady možná zachytí pozornost kolemjdoucích. Ne každý však už ví, kam tyto vstupy vedou. Přesto by je ve své době mohly zachránit před nebezpečným útokem a nepřátelským ohrožením. Jedná se o kryt civilní obrany zvaný Denis, který má být v květnu zpřístupněn veřejnosti k prohlídkám. 

Na rozdíl od nedalekého bunkru 10-Z, který sloužil k ukrytí necelých 500 osob z vedení města a kraje, kryt Denis měl sloužit široké veřejnosti nacházející se v okolí hlavního nádraží a Nových sadů. Budovat se začal v roce 1946 a dokončen byl ve třech etapách v roce 1955. Postupně byly vytvořeny tři hlavní přístupové cesty na rohu ulic Nádražní a Husova. Kryt má také tři únikové šachty, které ústí na povrch v Kapucínských zahradách. Nouzový výstup schodištěm vede dokonce do sklepení kapucínského kláštera datovaného do roku 1711. Celková délka chodeb i s únikovými štolami činí 900 m. Většina chodeb má rozměr 3 × 3 metry a jsou vyhloubeny místy až 35 metrů pod povrchem. Celková zastavěná plocha činí 5 565 m² a severozápadní roh krytu leží přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla. TIC BRNO nyní připravuje zpřístupnění části tohoto krytu veřejnosti. Samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních opatření vyplývajících z povahy místa i covidové pandemie. Po nedávném otevření vodojemu pod Žlutým kopcem se tak nabídka brněnského podzemí rozšíří o další atraktivní prostor.

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Staňte se hodnotiteli brněnské gastronomie

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhá i TIC BRNO. Pokračovat bude akce Staň se hodnotitelem, která umožňuje vžít se do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky.

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

Zahraniční děti žijící v Brně poznají, vymalují a propátrají město skrze jeho pověsti

Brno Expat Centre v červnu představilo nové omalovánky Brno Legends s příběhy brněnských pověstí ve dvanácti jazycích, sepsané a ilustrované zahraničními Brňany.

Africké léto v Zoo Brno

Celoprázdninová akce Africké léto v Zoo Brno představí pestrou kulturu původních obyvatel Afriky i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Také brněnská kešková flotila se rozrostla přímo v areálu Zoo Brno, kde na kačery a kačerky čeká trasa s africkou tematikou, na jejímž konci je odmění speciální sběratelské dřevěné kolečko (CWG Czech Wood Geocoin) s logem Afrického léta.