Jídla z ryb a mořských plodů nabízí v Brně několik desítek restaurací, zastavte se třeba v Restaurant TEFITI na Zelném trhu. Foto: Pocket media/Klára Galle

Ryba by měla být na stole minimálně dvakrát týdně. Kdo z nás to ale skutečně dokáže? Na pokrmy z ryb, navíc z těch mořských, nejsme jako národ zvyklí. Může za to jak poloha naší země, která má k moři daleko, tak i naše tradiční kuchyně, ve které stále vévodí vepřové. Pojďme to společně změnit! 

Pravidelná konzumace mořských ryb a plodů nebyla v našich končinách nikdy dostupnější. Přesto ryby v našem jídelníčku stále ignorujeme a dáváme přednost tradičním živočišným produktům. Průměrný Čech sní za rok necelých šest kilogramů ryb, což naši zemi posouvá na pomyslný konec žebříčku v jejich konzumaci. Průměrný Evropan totiž spořádá jedenáct kilo ryb za rok a průměr ve světě je celých šestnáct kilo. Pokud se porovnáme například s průměrným Španělem, který má, uznáváme, čerstvé ryby ještě dostupnější, zjistíme, že si jich dopřeje o celých třicet tři kilo více, tedy třicet devět kilo za rok. Uniká nám tak nejen široká paleta chutí, které různé mořské plody přinášejí, ale odpíráme si především hlavní a nejsnadnějším způsobem dostupný zdroj zdraví prospěšných omega-3 mastných kyselin. Výčet benefitů, jež tyto tuky mají, bychom mohli rozepsat na několik stran tohoto časopisu. Zmíníme proto jen ty nejpodstatnější – jsou protizánětlivé, snižují riziko srdečního infarktu a mrtvice, podporují správný vývoj mozku a očí u dětí, a dokonce pomáhají odstranit deprese a úzkosti. Mořské plody vás obohatí také o jód, železo, selen, draslík, vápník a fosfor. Pokud si nechcete dopřát lžíci rybího tuku každý den, najděte způsob, jak ryby konzumovat příjemněji. Co třeba na másle s tymiánem a česnekem nebo případně úplně jinak – schované v sushi? 

KAM na ryby a sushi

Pokecz
Havajské bistro v centru
www.pokecz.cz
Článek u nás na webu

MANYA
Sushi & Sake Izakaya
www.fb.com/manyabrno

OCEAN48
Mořské produkty z celého světa
www.ocean48.cz

Konoha Sushi
Sushi bar s rozvozem
www.konoha-sushi.cz

Tefiti Restaurant
Itálie v Brně
www.tefiti.cz

Mori Restaurant
Japonská a korejská kuchyně
www.themori.cz

UMAMI simply asian
Sushi bar a asian fusion
www.umamisimplyasian.cz

Rybárna Šopík
Čerstvé ryby každý den
www.rybarna.cz

Ryba na talíř
Propagace sladkovodní akvakultury
www.rybanatalir.cz

Seafood ALEX
Ryby a mořské plody
www.seafoodalex.cz
Článek u nás na webu

Jana Ščamburová

redaktorka KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

První Signature store Waterdrop v České republice

Oblíbená značka Waterdrop, jejímž posláním je pomoci lidem vypít více vody, otevírá svůj první Signature store v České republice. První kamenný obchod se otevírá v centru moravské metropole.

Staňte se hodnotiteli brněnské gastronomie

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhá i TIC BRNO. Pokračovat bude akce Staň se hodnotitelem, která umožňuje vžít se do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky.

Gastrorestart

Ulice jsou plné života, restaurace, bary a kavárny se po nucené pauze opět nadechly a přivítaly hosty zpátky u stolů. Příběh brněnské gastronomie pokračuje a přináší spoustu novinek. Které podniky vznikly navzdory nejisté době? S jakou nabídkou proplují létem vaše oblíbené restaurace? Co vám vzkazují lidé tvořící i vychutnávající si brněnskou gastronomickou scénu a jaké recepty vám posílají? Vydejte se s námi na cestu plnou zážitků zanechávajících příjemnou dochuť na patře. Nastal čas dát všem, kdo pro nás tyto zážitky připravují, pocítit svou podporu. Vyrazíme do města a budeme ochutnávat Brno plnými doušky. S optimismem nám vlastním věříme, že na gastronomicky nabité léto naváže stejně bohatý podzim. Potkáme se?

Léto s FOOD DRINK BRNO – 10. vydání v ulicích i on-line!

Z tiskařského lisu putuje rovnou k vám. Gastronomický průvodce FOOD DRINK BRNO slaví jubilejní 10. vydání, vychází ve větším formátu a jako dárek svým čtenářům nachystal spoustu zajímavostí nejen z brněnské gastronomické scény.

Kde najít pivo svých snů?

IPA, ALE, porter, sour, lambic, gose, saison, barley wine… Pokud víte, o čem je řeč, asi jste už také propadli kouzlu zvanému craft beer. Vydejte se tedy tam, kde pivu opravdu rozumí. V Brně doporučujeme rozhodně navštívit novou prodejnu s pivem Beershop na Minské. Ale pozor, nebude to tak jednoduché. Budete si totiž muset vybrat z více než 600 druhů, které tam v regálech najdete.