Kdo na jaře sází, na podzim sklízí. Vrhněte se do zahradních prací! Foto: Pocket media

Pandemie nám vzala mnohé. Jednou z oblastí, které byly zasaženy, je i způsob trávení našeho volného času. Rádi jste cestovali? Chodili do posilovny? Vyráželi na koncerty? Teď se můžete vrhnout na zahradničení.

Můžeme sice doufat, že se svět vrátí do starých kolejí, čím déle ale pandemie trvá, tím více si uvědomujeme, že čekání je nuda. Je čas jednat! Koníčků, do kterých se můžeme v rámci našich bytů/města/okresu/republiky pustit, je stále spousta. Vyloženě meditativní činností může být třeba zahradničení. Že je to záliba pro seniory? Tak to jste nejspíš ještě nic nevypěstovali! Pěstování ovoce a zeleniny, případně bylinek nebo pokojovek, má co nabídnout téměř každému. Práce na čerstvém vzduchu vám přinese tolik potřebný odpočinek a zároveň zahradničení skvěle zapadne do konceptu udržitelného životního stylu. Vypěstované plodiny mají na rozdíl od těch kupovaných v supermarketech téměř nulovou uhlíkovou stopu a na kompost můžete uložit všechen váš bioodpad, který proměníte v užitečný humus. Pokud namítnete, že vlastní zahrádka je luxus, který si v Brně nemůžete dovolit, my odvětíme, že se nemusíte hrabat v hlíně jen na vašem soukromém pozemku. Postačí vám klidně jen vnitroblok, balkon nebo parapet. Vaše nové domácí mazlíčky v podobě semínek, bylinek nebo květin seženete jak ve specializovaných obchodech, tak i ve vaší lednici. Doopravdy! Nejjednodušším způsobem, jak s budováním vaší městské džungle začít, je totiž pěstování z pecek, které najdete v různém ovoci a zelenině přímo u vás doma. Dáte přednost avokádu, mangu nebo se pustíte třeba do citronů? 

KAM pro nářadí a výbavu

Kreativní svět
Kreativní a výtvarné potřeby
www.kreativnisvet.cz

Zahrada Dvořáček
Zahrada na klíč
www.zahradadvoracek.cz

Čtyřlístek Brno
Zahradnické služby
www.ctyrlistek-brno.cz

HOBBYLAB
Řemeslný ateliér
www.hobbylab.cz

Small LAKE
Zahradní a koupací jezírka
www.zahradnijezirka.net

Cupák Brno
Domácí potřeby a železářství
www.cupakbrno.cz

Dřevo Smutný
Prodej dřevomateriálů
www.drevosmutny.cz

Planner 5d
Naplánujte si svůj vysněný domov
www.planner5d.com

Pro dílnu
Profesionální nářadí a vybavení
www.pro-dilnu.cz

Zahradnictví Brno Kresa
Komplexní zahranické služby
www.zahradnictvi-brno.cz

Jana Ščamburová

redaktorka KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Do Hůlkárny na Panskou

Stovky vycházkových holí, ale také  klobouky, bekovky, čepice a jiné doplňky, to vše nabízí příjemný obchod Hůlkárna.cz na Panské ulici. Abyste se měli o co opřít a zároveň vypadali stylově!

Červen ve znamení kávy a zmrzliny

Brno je již několik let známé svou dokonalou kavárenskou infrastrukturou, ne nadarmo se mu také přezdívá česká Mekka kávy. Každý si tady najde to své: od pražíren až po espresso bary nebo kávový festival. Kavárnám však začínají šlapat na paty zmrzlinárny, které zde najdeme skoro na každém rohu.

Zpátky do obchodů!

Pojďme si to říct na rovinu. Rozhodně vás nechceme všechny nahnat do obchodů. Přeci jen střídmost je dobrá nejen pro vás a vaši peněženku, ale také pro životní prostředí. Na druhou stranu městské nakupování jsme si museli odříkat poměrně dlouho, takže si nějaké to utrácení přeci jen zasloužíme.

Brno a zahrádkářské kolonie

Kde zahradničit, když bydlíte v bytě? Na pěstování bylinek bude stačit balkon, pokud ale chcete kousek svého pozemku a zásobu mrkví z vlastní produkce, šikovným řešením je koupě či pronájem zahrádky v jedné z brněnských zahrádkářských kolonií.

Zakládáme zahradní jezírko

Zahradní jezírko je nejen úchvatná dekorace, ale také živý prvek pozemku chladící své okolí.