Pátý ročník Dnů elektronové mikroskopie, který se se uskuteční od 14. do 18. dubna, nabídne on-line diskuze s předními odborníky, virtuálně vás přenese do laboratoří nebo přiblíží historii tohoto unikátního oboru. Foto: Dny elektronové mikroskopie
Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.
Jaroslav Klíma
chairman & CEO TESCAN ORSAY HOLDING
Nechci podcenit žádný obor, každý má své kouzlo. Ovšem mě nejvíce fascinuje molekulární biologie. Jednak je to obor nejblíže k jádru tajemství života, jednak dnes zažívá nejrychlejší rozvoj a konečně je to obor s nejsložitější metodikou zkoumání, kde se dají uskutečnit největší a pro život nejdůležitější objevy. Je to obor, který vyžaduje složitou a drahou instrumentaci, a hlavně součinnost velkých týmů.
Vladimír Kolařík
zakladatel společnosti Delong Instruments
Především mikrobiologické aplikace. V neživé přírodě již jasně vidíme a identifikujeme jednotlivé atomy, ale v biologických strukturách tomu tak ještě není. Všichni čekáme, kdy uvidíme genom na vlastní oči. Dnes již dokonce víme, jak funguje, ale nemáme nejmenší představu o tom, proč tak funguje. Odpověď nás čeká v budoucnosti, ale ta může být ještě hodně vzdálená.
Ondřej Křivánek
prezident společnosti Nion a profesor na Arizona State University
Odhalování atomových tajemství. Náš svět je tvořen atomy a elektronové mikroskopy s korektorem optických vad nám umožňují se na ně podívat a zjistit, jaké jsou jejich typy a co dělají. Mezi mnoha různými příklady máme obrázky malé skupiny atomů křemíku, které skákají z jedné konfigurace do druhé a zase zpět.
Eliška Materna Mikmeková
vedoucí vědecké skupiny Mikroskopie a spektroskopie povrchů, oddělení Elektronové mikroskopie ÚPT AV ČR
Jsem rodačka z Třince, města známých železáren, proto za nejvíce fascinující v tuto dobu považuji využití elektronové mikroskopie ke studiu „chytrých“ nanočástic, které dokáží přeměnit skleníkový plyn oxid uhličitý na syntetické palivo, například metan. Tedy uplatnění elektronové mikroskopie v oboru ochrany životního prostředí, což považuji za velký přínos pro společnost.
Jan Neuman
CEO and Co-founder NenoVision
Absolutně fascinující je sledovat přínos elektronové mikroskopie v oblasti materiálových věd. Výzkum a vývoj v tomto oboru je velmi rozmanitý a má obrovský dopad na věci, které každodenně používáme. Stejně fascinující je sledovat vývoj dalších nástrojů analýzy v elektronové mikroskopii díky různým příslušenstvím, jako je právě náš produkt LiteScope.
Jiří Očadlík
bývalý dlouholetý viceprezident pro výrobu společnosti FEI (nyní Thermo Fisher Scientific)
Pro mě je to výroba a vývoj polovodičů a neustálá pokračující miniaturizace. Je to bezpochyby jeden z tahounů potřeb jak zlepšování rozlišení v mikroskopii, tak rychlosti prostorového zkoumání a charakterizace materiálů na nanometrové úrovni. Dnešní polovodičové struktury v našich mobilech bychom nebyli schopni vidět na mikroskopech před 35 lety.
Petr Střelec
generální ředitel Thermo Fisher Scientific
Všechny světy, které nám elektronová mikroskopie odhaluje, považuji za fascinující. Mám-li si vybrat jeden, zvolím živé struktury. Poznání, jak fungují nejmenší částice života na atomární úrovni, ať jde o viry či o lidské buňky, je niterní náhled do kuchyně přírody. Tento náhled má obrovský potenciál na zlepšení kvality našeho života – našeho zdraví. Je úžasné si takto hmatatelně uvědomit, že vše podstatné začíná na úrovni atomů a jejich vazeb.
Pavel Tomančák
ředitel konsorcia CEITEC
Elektronová mikroskopie zažívá renesanci. Kdo by si byl pomyslel, že dokážeme skenovat tak obrovskou strukturu, jako je mozek dospělé Drosophily a z desítek terabajtů dat extrahovat kompletní neuronovou síť tohoto létajícího živočicha. Elektronová mikroskopie přináší revoluci do neurobiologie a přibližuje nás k pochopení fungování lidského mozku.
Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne