Hororové prvky, přirovnávané některými recenzenty například k Městečku Twin Peaks, se v Před povodní mísí s českou lidovou slovesností a každodenním moderním životem, který také není tak spořádaný, jak se zdá. Foto: Marie Štefanidesová

Knihy napsané ženami často bývají označovány trochu pejorativní nálepkou „ženská literatura“. Pod takové označení se schová mnoho různých autorek s odlišným pohledem na svět i stylem psaní, což pak nedovoluje vyniknout talentovaným spisovatelkám, které si zaslouží pozornost samy o sobě.

Mezi takové autorky patří například oceňovaná Anna Bolavá. Nedávno vyšel její nový román Před povodní, poslední část volné trilogie odehrávající se ve fiktivním maloměstě jménem Řečovice. Zatímco její první část se soustředila na život osamělé sběračky bylin, v pokračování Ke dnu se dostává ke slovu detektivní zápletka a osudy dalších obyvatel Řečovic. V posledním díle se počet postav ještě o něco rozšíří, především se před námi ale začnou postupně otevírat děsivé hlubiny řeky, s níž toho má hlavní hrdinka Hana společného víc, než by chtěla.

Pokud máte tíživé atmosféry a lidského neštěstí dost, možná radši sáhnete po čtení s optimističtějším vyzněním. Třeba po knize Hrdinky od kolektivu autorek v čele s Renátou Fučíkovou a Kateřinou Tučkovou, která představuje významné, ačkoliv mnohdy zapomenuté české ženy. Jejich příběhy jsou zasazené do kontextu světové historie od nejstarších dob až po současnost a doplněné ilustracemi studentů designu a umění z plzeňské univerzity.

V knize Hrdinky se setkáte se známými osobnostmi typu Madeleine Albright nebo Božena Němcová, ale také se dozvíte spoustu zajímavého třeba o nositelce Nobelovy ceny Gertě Cori, o římské císařovně Barboře Celské a mnoha dalších.

Třeba jste ale spíš zatoužili užít si trochu zábavy a vydat se do ciziny. Pak vás potěší memoáry britské novinářky Dolly Alderton nazvané Vše, co vím o lásce. Jde o vtipné vyprávění o slastech a strastech dospívání v Anglii na začátku milénia, často přirovnávané k Deníku Bridget Jonesové pro další generace. Autorka nevynechá žádný trapas, žádnou divokou party ani milostnou eskapádu, a přestože se občas dotkne i temnějších témat jako porucha příjmu potravy, budete se při čtení většinou smát nebo nostalgicky vzpomínat na vlastní mládí. A dozvíte se, že nejdůležitější je mít rádi sami sebe – ačkoliv pár dobrých přátel taky není k zahození.

Tyto tři knihy, které mi zpříjemnily čekání na jaro, mají kromě pohlaví jejich autorek pramálo společného. Můžeme se s nimi ponořit do melancholie a zlověstných tajemství dřímajících pod povrchem českého městečka, dozvědět se zajímavosti z historie, které však jsou relevantní i dnes, nebo se prostě pobavit odlehčenými osobními historkami. Zapomeňme tedy na „ženské psaní“ a užijme si právě takovou četbu, na kterou máme chuť. Pokud něco o ženách píšících knihy platí obecně, je to právě fakt, že každá z nás je jedinečnou lidskou bytostí.

Marie Štefanidesová

překladatelka a šéfredaktorka webu Women of Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zaostřeno na Bělorusko

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021.

Co si přečíst v létě?

Pohodlně se usaďte a začtěte… Tipy na letní čtivo jsou tady!

Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Za knihami zve Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.