V dubnu měl do kin dorazit snímek Gump – pes, který naučil lidi žít. Foto: Bioscop

V polovině března uplynul nekonečný půlrok od uzavření tuzemských kin. Je duben a úvahy o otevírání kin se pomalu mohou zařadit do folkloru k erbenovsky laděným pověstem, jimiž je opředena Květná neděle či Velký pátek… Tehdy se podle vyprávění otevírají ve skalách tajemné sluje a vydávají skryté poklady. Ovšem – a to se patří zdůraznit – jedině čistým duším!

Kina, jež na mnoha úrovních odkazují k archetypu jeskyně, se s velkou pravděpodobností ještě v dubnu zázraku nedočkají. To však neznamená, že se do nich nemůžeme s předstihem těšit. O hollywoodských filmech, jejich přesunech a možných nasazeních v sálech a zároveň na VOD se píše neustále. Za nimi by neměl zaostat ani výhled kinopremiér českých filmů na rok 2021, když v distribučních plánech je více než čtyřicet (!) novinek či obnovených premiér. Za zmínku stojí např. vytrvale přesouvaný snímek  Gump – pes, který naučil lidi žít, s Bolkem Polívkou. Protože je v plánech na duben, možná jej čeká ještě jeden posun. S květnem počítají dokumenty Karel (o Karlu Gottovi) a „portrét horníka“ Nová šichta. Červenec a srpen bude, doufejme, přát letním kinům, kam by mohl diváky přitáhnout např. životopisný snímek Zátopek (r. David Ondříček) a komediální Deníček moderního fotra, celovečerní debut Jana Haluzy s Jiřím Mádlem a Terezou Rambou v hlavních rolích. Nejočekávanějším českým filmem je bezpochyby Il Boemo, historický velkofilm o hudebním skladateli J. Myslivečkovi, jenž je v plánech na říjen. Do zšeřelých sálů má k divákům idealisticky nakročeno také listopadová Perinbaba a dva světy.             

Miloš Henkrich

redaktor KAM v Brně

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.