Před zámkem návštěvníky vítá litinová kašna a socha Venuše Medicejské. Foto: Muzeum Blanenska

Vydejte se do Blanska po stopách dávné slávy umělecké litiny. Její rozvoj byl spjat zejména s osobnostmi Huga Františka Salma a Karla barona z Reichenbachu v počátku 19. století. Stopy, které zanechali oni i jejich pokračovatelé, jsou po téměř dvou staletích patrné.

V době svého rozkvětu prošly salmovské železárny zásadními technologickými inovacemi, jejich výrobky se pyšnily jmény slovutných architektů, výtvarníků, sochařů, modelérů a železárny dodávaly i pro císařský dvůr. Umělecké zpracování i šíře sortimentu blanenskou litinu proslavily po celém světě. V Brně najdete v ulicích lampy, zdobná zábradlí i honosné sochy, ve Vídni dodnes stojí kašny a další města zdobí litinové sochy panovníků, v Karlových Varech a Mariánských Lázních dodnes stojí litinové kolonády. Na Wanklově náměstí v Blansku najdete řadu soch zobrazujících antické hrdiny a hrdinky i rytíře z eposu o Nibelunzích. Odpočinek pro kolemjdoucí zajistí litinové lavičky a v zámeckém parku na cestu svítí litinové lampy. Před zámkem návštěvníky vítá litinová kašna a socha Venuše Medicejské. Na blanenském zámku sídlí muzeum, kde je nově otevřená expozice blanenské umělecké litiny. Ta představuje litinové výrobky od počátku jejich výroby a unikátní kousky jako litinové šperky vyrobené pro císařský dvůr ze sbírek Moravské galerie v Brně, antické sochy i menší plastiky existující jen po jednom kuse nebo rozsáhlou sbírku litinových kamen.

Na malou procházku s připomínkou slavných blanenských let se můžete vydat s aplikací Skryté příběhy a zahrát si Salmův Litinový sen. Milovníci zámků by neměli vynechat státní zámek v Rájci nad Svitavou, kde Hugo František žil, a projít si zámecký park.

V expozici také najdete připomínku blanenských budov, které už nestojí, sokoly ze zbourané sokolovny, zábradlí ze secesní budovy, v níž v minulosti sídlila pošta. Na menší návštěvníky čeká šifrovací hra v expozici a zábavné omalovánky s nalepovacími litinovými sochami. Do blanenských ulic se můžete vydat i než se brány muzea zase otevřou. Na malou procházku s připomínkou slavných blanenských let se můžete vypravit s aplikací Skryté příběhy a zahrát si Salmův Litinový sen. Milovníci zámků by neměli vynechat státní zámek v Rájci nad Svitavou, kde Hugo František žil, a projít si zámecký park. Celé blanenské okolí je protkáno připomínkami průmyslu, díky kterému se Blansko proslavilo. I cesta do Moravského krasu vede z Blanska podél slévárenských budov, stačí se jen dívat a průmyslová krása vás uchvátí.

Pavlína Komínková

ředitelka Muzea Blanenska

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.