Foto: Alena Blažejovská

Kde hledá umění v brněnském veřejném prostoru akademický malíř Petr Veselý? Na čem zrovna pracuje a co pro něj znamená jaro v Brně? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kde hledáte umění v brněnském veřejném prostoru?

Ve veřejném prostoru teď asi ne, pokud, tak vlastně poslechem veřejnoprávního rozhlasu, nedávno Osudů Břetislava Rychlíka nebo komentáře Janáčkovy Káti Kabanové s muzikologem Jiřím Zahrádkou na Vltavě, z pořadů brněnského rozhlasu poslouchám pro setkávání se s uměním magazín Zelný rynk… Ale abych vzpomenul Picassův výrok, tedy „nehledám, nalézám“, potkávám nápovědi umění kdekoli, v přírodě, při běžných činnostech, v poezii, v obrazech paměti i v paměti obrazů, v komunikaci s přáteli (hospody ne/nahradil telefon), tedy i brněnskými… Před pár dny jsem ve výměníku na zastávce autobusu na předměstí, kde bydlím, nalezl Mikuláškovu sbírku Krajem táhne prašivec (názvem tedy podezřele aktuální) a potkal jsem se taky se sbírkou na podzim zemřelého Zena Kaprála, tu vydalo brněnské Druhé město s názvem Tříděný odpad, nebo třeba s novou sbírkou Martina Stöhra a s na jaře vydanou sbírkou Víta Slívy.

Na čem teď pracujete, kde se můžeme s vaší prací setkat?

Do nakladatelství (Větrné mlýny) jsem předal rukopis svojí druhé sbírky, měla by vyjít na jaře, s básníkem Vítem Slívou (jako redaktorem) pracujeme na korekturách. Na konec února jsem pro rozhlasovou stanici Vltava připravil cyklus sedmi Malířských povídek (Redon, Lada, Kratochvil…), do sazby jde nové číslo časopisu Weles, na kterém jsem se podílel, a k instalování mám připravený výběr kreseb pro z podzimu odloženou komorní výstavu v Pražákově paláci Moravské galerie (Staré kresby), s nejistotou, kdy bude přístupná. A především chystám výstavu pro hlavní sál FAIT GALLERY, začínat by měla na začátku května (po ročním odkladu). A ještě je snad moje práce k vidění na dvoře, kde zpracovávám dřevo na topení…

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Asi světlo brzy ráno, ostré slunce při chůzi ulicemi, omládnutí Svratky, probouzející se parky a zahrádkářské kolonie, zahrádky hospod, oživlý Zelný rynk – tedy náměstí. A prožít Velikonoce…

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Na špercích mě baví osobní přesah, říká Jonáš Novák z Gold atelieru

Co vedlo Jonáše Nováka pokračovat v rodinné tradici? Jaké šperky, které vznikají v dílně Gold atelieru, jsou mu nejbližší? A je možné si u nich zakoupit šperk i přímo? To všechno se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?