Foto: Alena Blažejovská

Kde hledá umění v brněnském veřejném prostoru akademický malíř Petr Veselý? Na čem zrovna pracuje a co pro něj znamená jaro v Brně? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kde hledáte umění v brněnském veřejném prostoru?

Ve veřejném prostoru teď asi ne, pokud, tak vlastně poslechem veřejnoprávního rozhlasu, nedávno Osudů Břetislava Rychlíka nebo komentáře Janáčkovy Káti Kabanové s muzikologem Jiřím Zahrádkou na Vltavě, z pořadů brněnského rozhlasu poslouchám pro setkávání se s uměním magazín Zelný rynk… Ale abych vzpomenul Picassův výrok, tedy „nehledám, nalézám“, potkávám nápovědi umění kdekoli, v přírodě, při běžných činnostech, v poezii, v obrazech paměti i v paměti obrazů, v komunikaci s přáteli (hospody ne/nahradil telefon), tedy i brněnskými… Před pár dny jsem ve výměníku na zastávce autobusu na předměstí, kde bydlím, nalezl Mikuláškovu sbírku Krajem táhne prašivec (názvem tedy podezřele aktuální) a potkal jsem se taky se sbírkou na podzim zemřelého Zena Kaprála, tu vydalo brněnské Druhé město s názvem Tříděný odpad, nebo třeba s novou sbírkou Martina Stöhra a s na jaře vydanou sbírkou Víta Slívy.

Na čem teď pracujete, kde se můžeme s vaší prací setkat?

Do nakladatelství (Větrné mlýny) jsem předal rukopis svojí druhé sbírky, měla by vyjít na jaře, s básníkem Vítem Slívou (jako redaktorem) pracujeme na korekturách. Na konec února jsem pro rozhlasovou stanici Vltava připravil cyklus sedmi Malířských povídek (Redon, Lada, Kratochvil…), do sazby jde nové číslo časopisu Weles, na kterém jsem se podílel, a k instalování mám připravený výběr kreseb pro z podzimu odloženou komorní výstavu v Pražákově paláci Moravské galerie (Staré kresby), s nejistotou, kdy bude přístupná. A především chystám výstavu pro hlavní sál FAIT GALLERY, začínat by měla na začátku května (po ročním odkladu). A ještě je snad moje práce k vidění na dvoře, kde zpracovávám dřevo na topení…

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Asi světlo brzy ráno, ostré slunce při chůzi ulicemi, omládnutí Svratky, probouzející se parky a zahrádkářské kolonie, zahrádky hospod, oživlý Zelný rynk – tedy náměstí. A prožít Velikonoce…

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.