Promítač Standa © Kino Art

Stanislav Vacl je hlavní promítač Kina Art. Pracuje v kině od roku 2008 a zažil na vlastní kůži přechod z filmového pásu na digitální kino. V kině je zodpovědný nejen za projekce filmů, ale také za filmové kopie, techniku a hromadu věcí, bez kterých by kino nefungovalo.

Co se nejvíc změnilo přechodem na digitální kino?

Práce s filmovou kopií se zjednodušila a vzrostla celková technická kvalita filmů. Už to není pás ale disk. Film tak není nutné převíjet, slepovat, kontrolovat a zakládat do promítačky. Disk většinou jen stačí zastrčit do serveru a nahrát. Distributoři navíc přecházejí na on-line systém, filmy se od nich rovnou stahují. Kino je teď více IT.

Jaký je rozdíl mezi digitální technikou, kterou má kino jako Art, a domácím kinem, co mají lidé doma?

Většina filmů je ve vysokém rozlišení 2K, případně 4K, většina jich má vícekanálový zvuk. Technicky je rozdíl v kompresi, používaných audio a video kodecích. Oproti BlueRay, HD-DVD, on-line streamu je několikanásobně větší datový tok, barevná hloubka, zvukové stopy nejsou komprimované vůbec. A je to vidět a slyšet. Větší dynamika zvuku, kvalitní ozvučení a kvalitní zesilovače schopné ozvučit velký sál. V dnešní době, kdy i doma můžete mít 2K nebo 4K projektor a kvalitní prostorový zvuk, se ten rozdíl může zdát z určitého pohledu malý, ale doma vám pořád chybí ta atmosféra kina a velkého plátna. Na velkém plátně prostě vypadá vše lépe.

Za odpovědi děkuje Milan Šimánek
www.kinoart.cz 

TIC BRNO

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.