S děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem jsme si v krátkém rozhovoru povídali o tom, v čem je brněnské divadlo specifické, kde hledat umění v době uzavření kulturních institucí i škol a co mu v posledních měsících udělalo radost.

V čem je brněnské divadlo specifické?

Asi bych neřekl, že brněnské divadlo je specifické svým typem či druhem, spíše spřízněností. V Brně panuje velmi specifická atmosféra vzájemné divadelní příbuznosti, proto se velmi snadno stane, že herec, který hraje v alternativním divadelním seskupení zároveň zkouší v národním divadle a naopak. Popřípadě že dramaturg z brněnského čistě komerčního divadelního souboru píše a dramaturguje v divadle zcela nekomerčním, zaměřeném na velmi specifickou cílovou skupinu. Tento písčitý pohyb přelévání je velmi prospěšný, protože vůbec nemá vliv na umělecké směřování divadel, ale zcela zásadně a pozitivně ovlivňuje divadelní kvalitu všech dotčených souborů. Musím říci, že jsem skutečně spokojený s kvalitativní úrovní velké většiny divadelních souborů působících v Brně.

Myslím, že dalším faktorem je do jisté i míry naše „JAMU vina“. Značná část našich absolventů nechce opouštět Brno a snaží se zde prosadit v různých alternativních seskupeních, fungujících třeba jen na grantových projektech. Tím se divadelní prostor našeho města ještě více zhušťuje a nabízí mnohem větší škálu divadelních zážitků, než by se dalo očekávat.

Kde hledáte umění v době uzavření kulturních institucí i škol?

Ale my nejsme zavření, jakkoli to tak vypadá. V dnešní chaoticky vedené společnosti se vaší otázce vůbec nedivím, ale my jsme veřejná vysoká škola a jako taková stále učíme, jenomže on-line. Pro vysoké školy nebyla výuka přerušena, pouze byl zamezen vstup studentům do budov, vyjma konzultace jeden vyučující–jeden student nebo v případě klasifikované či zápočtové zkoušky (bohužel ne té divadelní, což bychom uvítali). Máme tedy plné ruce práce udržet tvůrčí napětí studentů pod kontrolou a v rámci on-line prostoru s nimi pracujeme na různých praktických technických dovednostech či tvůrčích výstupech, a to převážně v audiovizuální formě. Takže nám poslední dobou klepe na dveře spíše filmové herectví než divadelní.

Co vám v posledních měsících udělalo radost / příjemně vás překvapilo?

Překvapilo mne, že se jako fakulta poslední měsíce postupně v tvůrčích oblastech opět nacházíme a zvedáme. Že přes neustálou nejistotu, tisíce příkazů a vládních změn naši studenti i pedagogové neupadají do depresí, ale mají chuť tvořit, hlasitě se těší na sebe navzájem a těší se i na školu. Alespoň tak usuzuji z jejich četných vzkazů a statusů na sociálních sítích.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

V říjnu můžete v BARCE získat postižení uměním

Sedmý ročník festivalu integrované tvorby FEST IN 2021 přinese po roční pandemické odmlce o to větší dávku netradičního umění. Na jevišti královopolského Divadla BARKA, otevřeného kulturního prostoru Ligy vozíčkářů, se od 16. do 24. října budou střídat soubory, v nichž působí umělci s tělesným, smyslovým či mentálním postižením.

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.