Průvodce obsahuje stovky současných i dobových fotografií a archivních dokumentů. Foto: Brněnský architektonický manuál

Pokračování knižního průvodce s názvem Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989 nabízí nové stezky, dobové fotografie a další zajímavosti.

vybraných objektů z období socialismu

Více než dvě stě objektů

Na konci minulého roku vydal Dům umění města Brna dlouho očekávanou publikaci Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989, volné pokračování oblíbeného průvodce meziválečnou architekturou. Editorky Petra Hlaváčková a Lucie Valdhansová uspořádaly více než dvě stovky vybraných objektů z období socialismu do topograficky řazených stezek, na něž na konci knihy navazují medailony architektů a architektek. V knize a na webu najdete jedenáct nových stezek s označením 1946–1989: Centrum, Výstaviště, Kraví hora, Ponava, Sportovní, Černá Pole, Lesná, Královo Pole, Štýřice, Bohunice, Juliánov, které jsou doplněny tipy na výlety – např. stezka Centrum pokračuje do Komárova za stavbami Jana Dvořáka nebo Juliánov k vysílači na Hádech. 

Fotografie i staré plány města

Na úvodní stať Rostislava Koryčánka navazují textová hesla širšího kolektivu autorů a autorek doplněná stovkami současných i dobových fotografií a archivních dokumentů, aktuálními i starými plány města a přehlednými rejstříky. K nejzajímavějším objektům patří samozřejmě Bílý dům, Ingstav, International a Continental, Prior, Janáčkovo divadlo, Rondo, Lesná atd., ale velká pozornost je věnována i pavilonům na výstavišti, sportovnímu areálu Za Lužánkami, experimentální výstavbě v Křídlovické ulici nebo fenoménu tzv. akcí Z.

Brněnský architektonický manuál
Průvodce architekturou 1946–1989

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Kultura z pohodlí domova i dobré skutky

Květnové dny většinou lákají k procházkám po rozkvetlých loukách, nejen přírodou je ale člověk živ. Následující řádky proto směřují k událostem, které přinesou krásu do vašich domovů, pomáhají, ale také boří předsudky.

Brno díky hudbě úspěšně integruje děti ze sociálně ohrožených skupin

Cílem projektu OnStage je zavádět do městského prostoru hudební výukové programy a aktivity tak, aby napomáhaly k pozitivní společenské změně. V tomto úsilí se spojilo město Brno s dalšími šesti evropskými městy, která získávají a předávají si zkušenosti, jak hudební programy pro sociální změnu efektivně zavádět.

Brno INdustrial zve na procházky

Velkým hitem loňské sezóny byly procházky s průvodcem po industriálním Brně. Brno, nazývané také moravský Manchester, má v této oblasti unikátní nabídku a TIC BRNO také letos nabízí tři prohlídky, díky kterým ji můžete zevrubně prozkoumat.

Skryté příběhy

Švédové na tahu, Hon na Edisona, Mamutí problém či Jošt a smrtící mošt. To jsou trasy venkovní hry Skryté příběhy, která je určena pro zvídavé děti od 6 do 13 let, ale pobaví i dospělé. Trasy jsou rozmístěny po celém území České republiky a každý týden přibývají.

Kryt Denis připravuje otevření

Tři zamřížované vstupy pod kopcem u zastávky Nové sady možná zachytí pozornost kolemjdoucích. Ne každý však už ví, kam tyto vstupy vedou. Přesto by je ve své době mohly zachránit před nebezpečným útokem a nepřátelským ohrožením. Jedná se o kryt civilní obrany zvaný Denis, který má být v květnu zpřístupněn veřejnosti k prohlídkám.