Průvodce obsahuje stovky současných i dobových fotografií a archivních dokumentů. Foto: Brněnský architektonický manuál

Pokračování knižního průvodce s názvem Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989 nabízí nové stezky, dobové fotografie a další zajímavosti.

vybraných objektů z období socialismu

Více než dvě stě objektů

Na konci minulého roku vydal Dům umění města Brna dlouho očekávanou publikaci Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1946–1989, volné pokračování oblíbeného průvodce meziválečnou architekturou. Editorky Petra Hlaváčková a Lucie Valdhansová uspořádaly více než dvě stovky vybraných objektů z období socialismu do topograficky řazených stezek, na něž na konci knihy navazují medailony architektů a architektek. V knize a na webu najdete jedenáct nových stezek s označením 1946–1989: Centrum, Výstaviště, Kraví hora, Ponava, Sportovní, Černá Pole, Lesná, Královo Pole, Štýřice, Bohunice, Juliánov, které jsou doplněny tipy na výlety – např. stezka Centrum pokračuje do Komárova za stavbami Jana Dvořáka nebo Juliánov k vysílači na Hádech. 

Fotografie i staré plány města

Na úvodní stať Rostislava Koryčánka navazují textová hesla širšího kolektivu autorů a autorek doplněná stovkami současných i dobových fotografií a archivních dokumentů, aktuálními i starými plány města a přehlednými rejstříky. K nejzajímavějším objektům patří samozřejmě Bílý dům, Ingstav, International a Continental, Prior, Janáčkovo divadlo, Rondo, Lesná atd., ale velká pozornost je věnována i pavilonům na výstavišti, sportovnímu areálu Za Lužánkami, experimentální výstavbě v Křídlovické ulici nebo fenoménu tzv. akcí Z.

Brněnský architektonický manuál
Průvodce architekturou 1946–1989

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.