Viktoriánky začal pro HBO připravovat režisér Joss Whedon v roce 2018. Foto: HBO

Mortal Kombat je audiovizuální fenomén přeskakující z jednoho média na jiné. Foto: Vertical Entertainment

Zápas o osud lidstva, světa a vesmíru

K nejočekávanějším dubnovým filmům právem náleží Mortal Kombat, čtvrtá celovečerní adaptace kultovní a nadčasové počítačové mlátičky. Smělá očekávání jsou na místě, protože nová adaptace přichází z Austrálie, ze země Šíleného Maxe.

Připomeňme: u prvního „mortalu“ (1995) Paul W. S. Anderson poprvé nastartoval kariéru adaptátora počítačových her. Navazujícímu pokračování z roku 1997 chyběla výraznější vize k hladkému  překonání laťky zábavného braku. Loňský celovečerní animák Mortal Kombat Legends: Scorpion‘s Revenge nejenže nešetřil brutalitou, ale ukázal na nevytěžitelný potenciál. Mortal Kombat je audiovizuální fenomén přeskakující z jednoho média na jiné. Filmové sérii či jednotlivým filmům lze vytýkat povrchnost a zároveň si užívat jejich více či méně rafinovanou estetiku a brakovost. I nejpovrchnější dílo má ještě jednu, nejhůř uchopitelnou vrstvu – ideologii, která také Mortal Kombat vybavuje možnými významy a hloubkou. (mh)

Mortal Kombat
r. Simon McQuoid
USA/Austrálie 2021
v kinech a na VOD od 22/4

Ženy z londýnské periferie

Konec 19. století. Londýn. Městem se potloukají osoby, které v sobě objevují nadpřirozené schopnosti. Jsou silné (Laura Donnelly), chytré (Ann Skelly)… a jsou to ženy. Pohybují se na okraji společnosti, v prostoru, který jim vykolíkoval patriarchát!

Tvůrce kultovních seriálů Joss Whedon (Buffy, Dům loutek) se poté, co vyhořel u blockbusterů od Marvelu, vrátil k tomu, co mu jde nejlépe: k práci na televizních seriálech. Na popud HBO od roku 2018 připravoval Viktoriánky jako svou srdeční záležitost. Z projektu nakonec v létě 2020 vystoupil za nejasných okolností (jde o koktejl konfliktů osobních, tvůrčích i společenských, které je zvenčí nesnadné rozklíčovat). Zásadní je, že „smrt“ autora (zde ve významu dohledu nad finálním výsledkem) nemá nic společného s životem a životností díla. Viktoriánky určitě nejsou jen vyprávěním o divokém kapitalismu sklonku 19. století, ale přeneseně též svědectvím o turbokapitalismu nového milénia. (mh)

Viktoriánky  
r. Joss Whedon, Philippa Goslet
USA 2021
na VOD od 11/4
HBO GO

Viktoriánky začal pro HBO připravovat režisér Joss Whedon v roce 2018. Foto: HBO

Snímek Nadějná mladá žena (r. Emerald Fennell) má 5 nominací na Oscara. Foto: CinemArt

Oscaři v dubnu

Do užších nominací na Oscara postoupilo v březnu 15 krátkých filmů a celkem 39 celovečerních titulů. Většinu – celkem 25 snímků – jsme již měli možnost vidět na velkém plátně nebo jsou dostupné na streamu.

Část celovečeráků jsme viděli v kině loni (Emma., Frčíme, Chlast, Mulan, Pinocchio a Tenet), předloni (Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon) a dalších se možná ještě tento rok v kinech dočkáme (Duše, Nadějná mladá žena, Quo vadis, Aida?, Země nomádů). Do souboje „ekonomiky prestiže“ letos výrazně vstupují také streamovací služby a dávají o sobě hlasitě vědět. Nejúspěšnější je v rozstřelu Netflix (35 nominací/13 filmů), následuje Amazon Prime (12 nominací/4 filmy) a HBO (2 nominace/1 film). Než dojde 25. dubna k vyhlášení vítězů, je dost času nakoukat řadu nominovaných filmů v bezpečí domova, najít si své favority a všímat si, jak – vůbec poprvé ve své historii – 93. ročník fandí nezávislým filmům a snímkům vytvořeným ženami. (mh)

25/4
Slavnostní 93. ročník udílení Oscarů
www.oscars.org

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.