Umí Češi pít gin? Jaký gin je vhodný pro začátečníka a jakou zajímavost o výrobě ginu prozradí Robert Urbánek z Little Urban Distillery? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Češi jsou národem pivařů. Umíme pít gin?

Množství ginu vypitého u nás prozatím neustále narůstá a co je obzvláště dobře, zvyšuje se podíl kvalitních ginů proti těm levným, za studena míchaným. Samozřejmě je velký rozdíl například mezi generací padesátníků a generací třicátníků. A co se týče způsobu pití, tam jistě a naprosto s přehledem vítězí gin&tonic. Ale já si třeba rád vychutnám gin samotný. Když dělám degustace a ukážu účastníkům, na kolik způsobů je možné připravit třeba jen zmíněný gin&tonic, a potom vidím jejich překvapení, tak si myslím, že je ještě dost prostoru učit se pít gin rozmanitě.

Můžete se s námi podělit o nějakou zajímavost o výrobě ginu?

Pro někoho, kdo nezná způsob výroby ginu, bývá dost často překvapením, že i když se gin destiluje, tak základ, ten prvotní líh, se nakupuje u velkých lihovarů. U většiny kořalek se destiluje alkohol vzniklý přeměnou cukrů nebo škrobu ze základní suroviny a u ginu je tou základní surovinou právě líh.

Co z vaší nabídky byste doporučili člověku, který s ginem začíná, a proč?

Vždy je nejlepší začínat od toho nejtypičtějšího a postupně se propracovávat ke specialitám. Takže bych určitě doporučil začít jemným destilovaným ginem se silným jalovcovým základem bez výrazných chuťových výstřelků. Tomu naprosto vyhovuje náš London Dry Gin, kde je výrazný jalovec podpořen třeba lipovým a bezovým květem.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.