Umí Češi pít gin? Jaký gin je vhodný pro začátečníka a jakou zajímavost o výrobě ginu prozradí Robert Urbánek z Little Urban Distillery? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Češi jsou národem pivařů. Umíme pít gin?

Množství ginu vypitého u nás prozatím neustále narůstá a co je obzvláště dobře, zvyšuje se podíl kvalitních ginů proti těm levným, za studena míchaným. Samozřejmě je velký rozdíl například mezi generací padesátníků a generací třicátníků. A co se týče způsobu pití, tam jistě a naprosto s přehledem vítězí gin&tonic. Ale já si třeba rád vychutnám gin samotný. Když dělám degustace a ukážu účastníkům, na kolik způsobů je možné připravit třeba jen zmíněný gin&tonic, a potom vidím jejich překvapení, tak si myslím, že je ještě dost prostoru učit se pít gin rozmanitě.

Můžete se s námi podělit o nějakou zajímavost o výrobě ginu?

Pro někoho, kdo nezná způsob výroby ginu, bývá dost často překvapením, že i když se gin destiluje, tak základ, ten prvotní líh, se nakupuje u velkých lihovarů. U většiny kořalek se destiluje alkohol vzniklý přeměnou cukrů nebo škrobu ze základní suroviny a u ginu je tou základní surovinou právě líh.

Co z vaší nabídky byste doporučili člověku, který s ginem začíná, a proč?

Vždy je nejlepší začínat od toho nejtypičtějšího a postupně se propracovávat ke specialitám. Takže bych určitě doporučil začít jemným destilovaným ginem se silným jalovcovým základem bez výrazných chuťových výstřelků. Tomu naprosto vyhovuje náš London Dry Gin, kde je výrazný jalovec podpořen třeba lipovým a bezovým květem.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Na špercích mě baví osobní přesah, říká Jonáš Novák z Gold atelieru

Co vedlo Jonáše Nováka pokračovat v rodinné tradici? Jaké šperky, které vznikají v dílně Gold atelieru, jsou mu nejbližší? A je možné si u nich zakoupit šperk i přímo? To všechno se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.

Jsme divadlem určité umělecké harmonie, říká Petr Gazdík

V čem je brněnské divadlo specifické? Kde herce Petra Gazdíka můžeme přes léto vidět? A co mu v poslední době udělalo největší radost?