Kunštát a jeho okolí nabízí spoustu možností výletů za přírodou i historií. Foto: MAS Moravský kras

Každý máme svá rodná města nebo vesnice, ke kterým si vytváříme osobitý vztah. V dnešním tak rychle se měnícím a informacemi nabitém světě někteří usilovně, jiní systematicky a další intuitivně hledáme a navštěvujeme krajiny odpočinku a relaxace. Potřebujeme místa, kde obnovujeme naše zdraví a životní síly.

Jsou krajiny venkovské či městské, krajiny drsně industriální. Na jižní  Moravě a v okolí Brna můžeme navštívit regiony úhledně folklorní nebo naopak místa divoce přírodní. Jsou však také místa, kde se neopakovatelným způsobem snoubí lidská tvořivost s přírodou, krajiny, které promlouvají poetickým či libozvučným veršem. Krajiny, které si společně s literáty, básníky, malíři či hudebníky zamilujete. A právě do takových míst, konkrétně v turistické destinaci Moravský kras a okolí, vás chceme pozvat.    

Z Bílovic do Bílovic 

Krásná procházka lesní krajinou vede z Bílovic po červené značce směrem k Brnu, pod hradem Obřany lávkou přes Svitavu, odtud přes zříceninu Obřany na Šumberu s pomníkem S. K. Neumanna. Mimochodem název Šumbera připomíná šlechtice Šemberu z Boskovic, zde údajně za své hříchy orá s čerty pole – pověstným polem je krasový jev zvaný škrapy. Pokračujme odtud po žluté a zelené k Resslově pomníku a po zelené kolem Liduščina památníku (připomínající v lese nalezenou opuštěnou Lidušku). Procházku můžeme zakončit v Bílovicích.

Stanislav Kostka Neumann
(5. 6. 1875 – 28. 6. 1947)

byl český básník, novinář a literární kritik. Zásadně ovlivnil moderní českou poezii, zvláště svojí jedinečnou přírodní lyrikou, která se vztahuje právě k jeho životní etapě prožité v Bílovicích.

Rudolf Těsnohlídek
(7. 6. 1882 – 12. 1. 1928)

se do povědomí zapsal jako básník, spisovatel, dramatik a novinář. Sociální cítění se v jeho životě projevilo velice konkrétně – zachránil sirotka, děvčátko. Jeho osobní příklad dal vzniknout tradici vánočních stromů a sbírkám pro opuštěné děti.

František Halas
(3. 10. 1901 – 27. 10. 1949)

byl básník jazykového experimentátorství a originálních metafor. Ve své tvorbě se dotýkal sociálních témat, dokázal však také zprostředkovat vlastní niterné prožívání, mimořádná je jeho práce se slovem a řečí.

František Halas: Já se tam vrátím

Až jednou na velikém sněmu ptačím v čase
mezi skřivánkem a sovou bude jednohlasně 
přištěbetáno jaro, já se tam vrátím!  
Zatím vábím a chytám na vějičky 
slov pěknost toho všeho tam u nás, 
ať se chytí, co se chytí. 
Ty můj kraji, ty mé bezpečí, 
ty má zatvrzelosti, ty má věčnosti. 
Tvá hlína mnuta v prstech
voní po zetlelých vlasech 
dávno pohřbených tkalcovských dědů a bab
a je přísadou mé krve. 
Ty můj kraji! 
Jsi tam, kde Vysočina nabírá dech 
a pole skládají slib chudoby.

Vycházky doporučuje RNDr. Hynek Skořepa, přírodovědec Muzea regionu Boskovicka a průvodce místní krajinou. Foto: MAS Moravský kras

Přírodní park Halasovo Kunštátsko

Přírodní park Halasovo Kunštátsko je životní a tvůrčí inspirací také dalších mimořádných umělců: básníka a literárního historika Ludvíka Kundery, současného malíře Víta Ondráčka. Osobitou reflexi místní krajiny podává také básník Pavel Kolmačka. Pokud nejste jen chodci či poutníci krajinou a zajímá vás literatura, tak si nenechte ujít podzimní Literární soutěž Františka Halase, soutěž mladých básníků. 

Okolím starobylého Kunštátu

A kam se vydat, chceme-li poznat úchvatné okolí Kunštátu? Přímo ve městě je možné začít návštěvou zámku Kunštát (s unikátními románskými základy či gotickou malbou). Pokud se budeme držet literární linky, doporučujeme vzpomenout na básníky Františka Halase a Ludvíka Kunderu na místním hřbitově. Pěšky nebo na kole se můžete vydat z Kunštátu po málo frekventované silnici do Makova a dále do Rozseče. Z Rozseče pokračujte po cyklotrase do Hlubokého a pak zase pohodlnou silnicí (po červené značce) z kopce dolů (s krásnými výhledy) do Kunštátu.

Moravský kras a okolí

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.