Příběh krále audia

Neoficiální příběh o tom, jak se z tajemného švédského startupu jménem Spotify stal největší světový hráč, který porazil Apple, Google i Amazon. V knize se dozvíte, jak počítačový maniak a samouk Daniel Ed a jeho zámožný společník Martin Lorentzon začínali, vyjednávali s investory a sestavovali tým.

Publikace Spotify vypráví o světě intrik a utajovaných dohod, o spojení Daniela Eka se zakladatelem Napsteru Seanem Parkerem a také se šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem. I když se Daniel nechtěl na knize podílet, autoři Sven Carlsson a Jonas Leijonhufvud vyzpovídali desítky zainteresovaných lidí, vycházeli také z řady dokumentů, novinových článků, rozhovorů i veřejných vystoupení zakladatelů Spotify. Výsledkem je inspirativní příběh s jasným poselstvím. Kdo má jasnou vizi, mimořádnou houževnatost a velké sny, může konkurovat i předním technologickým firmám světa.

Spotify
Sven Carlsson a Jonas Leijonhufvud
Jan Melvil Publishing
www.melvil.cz

Listopad

Ptali jste se někdy sami sebe, jaký by byl váš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak? Strhující příběh z pera Aleny Mornštajnové, jež patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelkám, popisuje osudy rodiny, kterou dějiny jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě.

Jaké by byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jednoho od druhého? Kniha sleduje příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. Paralelně se odvíjí druhý příběh dívky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do tzv. ozdravovny, v níž jsou vychovávány nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než by si obě přály… 

Listopad
Alena Mornštajnová
Host
www.hostbrno.cz

Návrat

Text na rozhraní žánrů: jeho těžištěm je próza, přecházející „pod tlakem okolností“ do volného verše, v krajním případě do pevné básnické formy. Kniha spisovatele a filozofa Petra Koťátka obsahuje rozptýlenou a volně vloženou koláž Evy Koťátkové a pohlednici Martina Poláka.

Dějištěm a současně hybatelem příběhu je místo s pohnutou historií: opuštěný dům ve slezské Vidnavě, v němž býval kněžský seminář, pak zajatecký lágr, po něm lazaret wehrmachtu a nakonec dětská ozdravovna. Hlavní část textu (Deník) má podobu zápisů v sešitu uloženém v archivu ozdravovny. Příběh, který se z nich vynořuje, začíná v současnosti, ale postupně do něj zasahují děje, postavy a situace z časů dětské ozdravovny i z dávnější historie domu. Záznamy vstupují do konfrontací, navzájem se korigují a usvědčují z neschopnosti či neochoty zachytit skutečný chod událostí…

Návrat
Petr Koťátko
Druhé město
www.druhemesto.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zaostřeno na Bělorusko

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla iniciuje a organizuje mimořádný projekt Zaostřeno na Bělorusko / Visegrad focus: Belarus, který se uskuteční ve dnech 23. 9. až 26. 9. 9. 2021.

Co si přečíst v létě?

Pohodlně se usaďte a začtěte… Tipy na letní čtivo jsou tady!

Na autorské čtení zve Petr Minařík

Od prvního do posledního července bude v Brně pobíhat Měsíc autorského čtení. To už je téměř tradiční letní oznámení. Koneckonců, děje se tak už 22 let. A přesto je letošní ročník v mnoha ohledech mimořádný, jiný.

Vychází doplněné vydání knihy o brněnských sochách

Všímáte si brněnských soch? Víte, že Univerzitní kampus Bohunice je vlastně pozoruhodným sochařským parkem? A znáte nové sochy v ulicích města?

Za knihami zve Tereza Matoušková

Také patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří se probírají romány na poličkách v knihkupectví? Máte rádi zvuk šustících stránek? Milujete vůni papíru? Pak věřím, že i pro vás byla tato zima obzvlášť dlouhá a vyčerpávající. Bezpochyby jste se nemohli dočkat, až obchody znovu otevřou.