Pro dobrodruhy, milovníky přírody či romantiky, ale i pro rodiny s dětmi máme pár tipů, jak strávit volné dny.
Foto: Lesy města Brna

Víte, že Brno vlastní největší městské lesy v ČR a pro svoje občany prostřednictvím společnosti Lesů města Brna buduje stále nové a nové cíle výletů? Stačí si jen vybrat podle toho, co vás zajímá a kolik máte času.

Lesní naučné stezky

Lesy města Brna budují svoje naučné stezky s cílem přiblížit veřejnosti nejen život v lese, ale i nelehkou práci lesníků. V současné době jich máme postavených devět a na každé najdete něco zajímavého nebo objevíte nové kouty našeho kraje. V Brně jsou čtyři, z nichž asi nejznámější a nejvíce navštěvované jsou dvě v oboře Holedná, která je svojí polohou i funkcí sama o sobě mimořádná. Třetí vede podél řeky Svratky a čtvrtou velmi atraktivní stezku s množstvím interaktivních a sportovních prvků najdete v lesoparku Akátky.

Foto: Lesy města Brna

Rozhledny

Rozhledny jsou vděčné cíle cest, díky nimž se můžeme kochat nekonečnými výhledy do krajiny v Brně a okolí. Zejména u té nejnovější v Jundrově lze očekávat větší počet zájemců o zážitek. Tato rozhledna získala i přesto, že byla otevřena až na sklonku roku, první místo v hodnocení nejkrásnějších rozhleden v Česku za rok 2020. Je mimořádná svojí výškou 35 metrů, kovovým tělem ve tvaru kmene dubu a umístěním přímo u obory Holedná. Nesmíme ale zapomenout ani na dříve postavené rozhledny, protože každá z nich je něčím mimořádná. Rozhledna na Ostré horce v Soběšicích je celokovová a v 19 metrech z ní můžeme vidět severní části Brna, část Pálavy nebo nedalekého Moravského krasu. Rozhledna na Babím lomě neohromí svojí výškou (15 m), ale spíše robustní stavbou válcovité věže z betonu s železným ochozem a umístěním na skalnatém hřebenu s mimořádným výhledem až na vrcholky Alp.

Pokud by se vám zachtělo poznat trochu vzdálenější místa, je možné navštívit naučnou stezku Deblínskou, Lipůveckou, Babí lom a poslední, loni vybudovanou na Kuřimské hoře. Podrobný popis stezek i s mapou najdete na webových stránkách www.lesymb.cz v sekci tipy na výlety.   

Studánky a retenční nádrže

Pokud máte rádi jeden jasný cíl cesty a zapadlé kouty přírody bez lidí, mohu vám doporučit procházku za našimi studánkami a retenčními nádržemi. Tato místa jsou vhodná nejen pro rozjímání a vyčištění hlavy od starostí běžného dne, ale také velmi nutná z hlediska zadržování vody v krajině a zvyšování druhové pestrosti rostlin i živočichů v dané lokalitě. Vyskytují se většinou v rozlehlejších lesních komplexech. V okolí Hořic u Blanska najdeme Hančinu studánku, studánku V Pařízkách a Hořickou retenční nádrž. O kousek dál je nádrž Bukovec a Šebrovská. Další studánky i retenční nádrže můžeme najít v Lažánecko-Heroltickém krasu. Z nejznámějších je to studánka U Sovy a Fořtova a z nádrží je to Horní a Dolní Slunná, Spirálky nebo Pod Šedovou loukou. Všechny studánky a nádrže najdete také na našich stránkách v tipech na výlety. 

Jiří Neshyba

ředitel Lesů města Brna

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Staňte se hodnotiteli brněnské gastronomie

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhá i TIC BRNO. Pokračovat bude akce Staň se hodnotitelem, která umožňuje vžít se do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky.

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

Zahraniční děti žijící v Brně poznají, vymalují a propátrají město skrze jeho pověsti

Brno Expat Centre v červnu představilo nové omalovánky Brno Legends s příběhy brněnských pověstí ve dvanácti jazycích, sepsané a ilustrované zahraničními Brňany.

Africké léto v Zoo Brno

Celoprázdninová akce Africké léto v Zoo Brno představí pestrou kulturu původních obyvatel Afriky i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Také brněnská kešková flotila se rozrostla přímo v areálu Zoo Brno, kde na kačery a kačerky čeká trasa s africkou tematikou, na jejímž konci je odmění speciální sběratelské dřevěné kolečko (CWG Czech Wood Geocoin) s logem Afrického léta.