Výstava Člověk ve vesmíru je součástí Brno Space Days, tentokrát zaměřených na výročí 60 let od cesty Jurije Gagarina na oběžnou dráhu. Foto: Robert Couse-Baker

Jurij Gagarin. Ve středu 12. dubna 1961 za pouhých devadesát minut oblétl planetu Zemi. O 60 let do minulosti nás svým programem vrátí akce Brno Space Days / Dny jihomoravské kosmonautiky. Prvního člověka ve vesmíru připomene, mimo jiné, výstava na náměstí Svobody.

Od čtvrtka 8. až do pondělí 12. dubna bude na náměstí Svobody k vidění výstava Člověk ve vesmíru, dále program letošních Brno Space Days / Dnů jihomoravské kosmonautiky nabídne především on-line program. Těšit se můžete na LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem na téma Stopařův průvodce po galaxii, premiéru pořadu Gagarin, on-line vysílání Jak to bylo před 60 roky s Tomášem Přibylem z Technického muzea nebo povídání Už 60 let ve vesmíru s výjimečnými hosty na vlnách Českého rozhlasu Brno. Brno Space Days/Dny jihomoravské kosmonautiky jsou součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě 2021.

8–12/4
Člověk ve vesmíru
Brno Space Days / Dny jihomoravské kosmonautiky
www.hvezdarna.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.