Výstava Člověk ve vesmíru je součástí Brno Space Days, tentokrát zaměřených na výročí 60 let od cesty Jurije Gagarina na oběžnou dráhu. Foto: Robert Couse-Baker

Jurij Gagarin. Ve středu 12. dubna 1961 za pouhých devadesát minut oblétl planetu Zemi. O 60 let do minulosti nás svým programem vrátí akce Brno Space Days / Dny jihomoravské kosmonautiky. Prvního člověka ve vesmíru připomene, mimo jiné, výstava na náměstí Svobody.

Od čtvrtka 8. až do pondělí 12. dubna bude na náměstí Svobody k vidění výstava Člověk ve vesmíru, dále program letošních Brno Space Days / Dnů jihomoravské kosmonautiky nabídne především on-line program. Těšit se můžete na LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem na téma Stopařův průvodce po galaxii, premiéru pořadu Gagarin, on-line vysílání Jak to bylo před 60 roky s Tomášem Přibylem z Technického muzea nebo povídání Už 60 let ve vesmíru s výjimečnými hosty na vlnách Českého rozhlasu Brno. Brno Space Days/Dny jihomoravské kosmonautiky jsou součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě 2021.

8–12/4
Člověk ve vesmíru
Brno Space Days / Dny jihomoravské kosmonautiky
www.hvezdarna.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

A White Space In A White House

Tento nápis můžete zahlédnout v rekonstruované chodbě přiléhající ke kavárně Už nejsme Atlas v Bílém domě na Žerotínově náměstí, kde v průběhu měsíců červen–srpen probíhala umělecká rezidence belgického umělce Ericha Weisse.

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.