Vydejte se cestou udržitelného stravování. Fotili jsme minulý rok v Café Pilát. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Naše těla jsou tvořena tím, co jim dodáváme jako palivo. Nemůžeme očekávat, že budeme zdraví, pokud dennodenně jíme a pijeme něco, co je už ze své podstaty závadné. Věřili byste snad, že vaše auto pojede bez problémů, pokud mu nedáte ten správný benzín? 

Je těžké odolat. Čokoláda, bonbony, koláče, pizza, hamburgery, hranolky. Sladké limonády, cola, piva a hektolitry kafe. Ano, chápeme, není snadné si to přiznat, ale tohle nejsou potraviny, po kterých vaše tělo skutečně touží. Krátkodobě vám sice udělají radost, dlouhodobě vás ničí. Neříkáme, že máte s nezdravým jídlem ze dne na den přestat, my sami nejsme bez viny. Zkuste ale začít množství nezdravých potravin a nápojů vyvážit něčím, co vašemu tělu udělá skutečně dobře. Znáte to: vaše tělo, váš chrám. Tak si ho opečovávejte. Začít můžete jednoduše – přidat ke každému chodu nějakou zeleninu. A myslíme skutečnou zeleninu, ne něco, co je plné pesticidů a dalších chemikálií. Odpolední zákusek zase můžete vyměnit za kousek ovoce a množství kávy omezit na jeden šálek denně. Pivu řekněte ne, čisté vodě ano a alkohol omezte jen na vybrané dny, kdy si jeho relaxační účinky užijete naplno. Jakmile pár týdnů vydržíte, sami zjistíte, o kolik lépe se ve vlastním těle cítíte a že zdravý životní styl opravdu není něco, za co byste se měli stydět. Pomalý, ale udržitelný start vám dodá na kuráži, takže budete chtít pokračovat. Změna bude pozvolná, ale až se v novém životním stylu budete cítit dobře, můžete se do něj ponořit pořádně. Najít si vlastní dodavatele zeleniny a ovoce, zjistit, kde v Brně nejlépe nakoupit biopotraviny nebo třeba to, co znamená udržitelné stravování. 

KAM pro zdravé jídlo

Zdraví s chutí
Největší obchod se zdravou výživou v Brně
www.zdravischuti.cz

Nasyp si
Bezobalový e-shop a obchod
www.nasypsi.cz

Nesnězeno
Zachraň jídlo, než skončí v koši
www.nesnezeno.cz

1. terapeutická restaurace
Nový pohled na stravování
www.terapeutickarestaurace.cz

PIZZAPUNK
Punkově a vegansky
www.fb.com/pizzapunk.brno

Tři Ocásci
Férová kavárna, ryzí cukrárna a veganské lentamente
www.triocasci.cz

Zdravé bedýnky
Čerstvé ovoce a zelenina k vám domů
www.zdravebedynky.cz

Cidérka
Tradiční cider z jablek
www.ciderka.cz

Nebeské dortíčky
100% veganské cupcaky
www.nebeskedorticky.cz

Jana Ščamburová

redaktorka KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Božská chuť z MZ Řemeslné pekárny

Kam pro vždy čerstvé, poctivé, s láskou vyrobené pečivo? MZ Řemeslná pekárna na Štefánikově ulici každý všední den nabízí křupavé chleby, propečené bagety, jemné croissanty, ovocné kapsičky a spoustu dalších specialit.

Člověčí palivo

Naše těla jsou tvořena tím, co jim dodáváme jako palivo. Nemůžeme očekávat, že budeme zdraví, pokud dennodenně jíme a pijeme něco, co je už ze své podstaty závadné. Věřili byste snad, že vaše auto pojede bez problémů, pokud mu nedáte ten správný benzín?

Zdravé potraviny za zdravé ceny

Taky si někdy v krámku se zdravou výživou připadáte, jako byste se přenesli do jiné galaxie? Naštěstí máme přímo v centru Brna největší prodejnu zdravé výživy, ve které se budete cítit jako doma. V prodejně Zdraví s chutí najdete široký sortiment, ochotný personál i zdravé ceny.

Sladký rostlinný život

Moderní, čistě veganské bistro na Orlí Vegan Food & Sweet Bar nabízí výtečné donuty, koblihy ale i cheesecake či red velvet v rostlinném podání. Pokud máte chuť na něco pečeného, ve vašem hledáčku rozhodně nesmí chybět Tutti Frutti.

Pro čerstvá vejce do vejcomatu

Vejce čerstvá, levná a 100% česká. Zaměstnanci Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách denně rozváží více než 450 000 vajíček po distribučních místech napříč celou republikou. Stavte se u vejcomatu ve Slatině a nakupte pohodlně a bezpečně.