Autorem masky Jana Skácela z několika tisíc svařených nerezových trubek na Špilberku je akademický sochař Jiří Sobotka. Foto: Jan Čižmář

Bronzová socha pátera Martina Středy, betonový pomník Adolfa Loose, Jan Skácel ze svařených ocelových trubek, naddimenzované žárovky jako pocta T. A. Edisonovi nebo monumentální jezdecká socha na Moravském náměstí jsou jen některé z výtvarných projektů realizovaných pod dohledem Odboru kultury Magistrátu města Brna. 

Zadaří se napotřetí?

Výtvarná díla ve veřejném prostoru budou vždy vířit emoce, a to v případě těch klasických i těch domněle kontroverzních. V současné době běží termín pro podávání návrhů do soutěže, která se v Brně uskuteční už potřetí. Cílem této architektonicko-výtvarné soutěže je vybrat nejlepší návrh vodního prvku pro centrální část Dominikánského náměstí. Dílo samotné by mělo dosahovat vysoké umělecké úrovně a respektovat a dotvářet charakter místa se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před Novou radnicí. 

Hotovo by mohlo být již příští rok

Prvek by měl navíc v letních měsících chladit okolní vzduch i dlážděný povrch náměstí a vyvolávat efekt vodní mlhy, ale měl by také vést k interakci s návštěvníky náměstí, a to nejen v létě. Dílo musí fungovat i v zimním období, kdy bude od vodního média odpojeno. Zájemci mohou své návrhy posílat do konce června 2021. Veškeré bližší informace o výtvarných soutěžích se dočtete také na webu Sochařské Brno, který provozuje Odbor kultury MmB. Pokud vše proběhne hladce, již v roce 2022 se budeme moci těšit z dalšího ikonického prvku brněnských ulic a náměstí. A kdo ví, třeba se zařadí mezi charismatická výtvarná díla jako z počátku kontroverzní „koňafa“ nebo nadčasový Skácel z trubek.

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.