Autorem masky Jana Skácela z několika tisíc svařených nerezových trubek na Špilberku je akademický sochař Jiří Sobotka. Foto: Jan Čižmář

Bronzová socha pátera Martina Středy, betonový pomník Adolfa Loose, Jan Skácel ze svařených ocelových trubek, naddimenzované žárovky jako pocta T. A. Edisonovi nebo monumentální jezdecká socha na Moravském náměstí jsou jen některé z výtvarných projektů realizovaných pod dohledem Odboru kultury Magistrátu města Brna. 

Zadaří se napotřetí?

Výtvarná díla ve veřejném prostoru budou vždy vířit emoce, a to v případě těch klasických i těch domněle kontroverzních. V současné době běží termín pro podávání návrhů do soutěže, která se v Brně uskuteční už potřetí. Cílem této architektonicko-výtvarné soutěže je vybrat nejlepší návrh vodního prvku pro centrální část Dominikánského náměstí. Dílo samotné by mělo dosahovat vysoké umělecké úrovně a respektovat a dotvářet charakter místa se současnou funkcí shromažďovacího a společenského prostoru před Novou radnicí. 

Hotovo by mohlo být již příští rok

Prvek by měl navíc v letních měsících chladit okolní vzduch i dlážděný povrch náměstí a vyvolávat efekt vodní mlhy, ale měl by také vést k interakci s návštěvníky náměstí, a to nejen v létě. Dílo musí fungovat i v zimním období, kdy bude od vodního média odpojeno. Zájemci mohou své návrhy posílat do konce června 2021. Veškeré bližší informace o výtvarných soutěžích se dočtete také na webu Sochařské Brno, který provozuje Odbor kultury MmB. Pokud vše proběhne hladce, již v roce 2022 se budeme moci těšit z dalšího ikonického prvku brněnských ulic a náměstí. A kdo ví, třeba se zařadí mezi charismatická výtvarná díla jako z počátku kontroverzní „koňafa“ nebo nadčasový Skácel z trubek.

Brněnský kulturní parlament

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Staňte se hodnotiteli brněnské gastronomie

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhá i TIC BRNO. Pokračovat bude akce Staň se hodnotitelem, která umožňuje vžít se do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky.

Autentická historie i současnost města

TIC BRNO ukazuje město takové, jaké je. Jinak to vlastně ani nejde, protože Brno je autentické. Přestože nabízí mix toho, co další turistické metropole, nenajdete v něm místa, na kterých pro davy turistů nenarazíte na místní. Brňáci zkrátka ve svém městě žijí a také oni jej mohou poznávat, a poznávají, s průvodci.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

Kdy se začnou na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace genu způsobí, že je leukémie dědičná? A jak to všechno souvisí s Brnem? Nejen na tyto otázky se v pilotních dílech seriálu Svedu vědu ptal herec a moderátor Tomáš Matonoha. Pro odpověď si zašel k těm nejpovolanějším – za špičkovými vědci působícími v našem městě.

Zahraniční děti žijící v Brně poznají, vymalují a propátrají město skrze jeho pověsti

Brno Expat Centre v červnu představilo nové omalovánky Brno Legends s příběhy brněnských pověstí ve dvanácti jazycích, sepsané a ilustrované zahraničními Brňany.

Africké léto v Zoo Brno

Celoprázdninová akce Africké léto v Zoo Brno představí pestrou kulturu původních obyvatel Afriky i křehkou africkou přírodu a její ochranu. Také brněnská kešková flotila se rozrostla přímo v areálu Zoo Brno, kde na kačery a kačerky čeká trasa s africkou tematikou, na jejímž konci je odmění speciální sběratelské dřevěné kolečko (CWG Czech Wood Geocoin) s logem Afrického léta.