Team BAW © Jana Ovčáčková

Co plánovat, když na otázku, kdy budou otevřené galerie a kdy bude možné realizovat vernisáže, komentované prohlídky a workshopy, dokáže s určitostí odpovědět snad jen Bůh? 

Jenže právě na principech setkávání kurátorů, umělců, galeristů a studentů byl po dlouhé roky založen festival Brno Art Week. Po delších úvahách jsme se jako organizátoři vloni rozhodli přesunout akci do on-line prostředí. Natočili jsme řadu videí, která se snažila z aktivit jednotlivých galerií i z brněnské scény obecně přiblížit to, co je dostupné nehledě na lockdown. Vznikly tak procházky po uměleckých dílech či galeriích ve veřejném prostoru, artové rozcvičky nebo formát Listování, který přibližoval publikace o umění. A ukázalo se, že to funguje. Nyní hodláme v osvědčených formátech pokračovat. V jádru festivalu však zůstává myšlenka na propojení brněnských institucí věnujících se umění a poskytnutí platformy ke vzájemné spolupráci. Jednotlivé galerie se tak zapojují nejen vlastním programem, ale také příspěvky do nového formátu přibližujícího urbánní legendy – příběhy míst a domů, v nichž galerie sídlí a které musely zůstat zavřené. A připraveni jsme reagovat na všechno, včetně možnosti, byť za omezených podmínek, opravdu se potkat. Letošní ročník je pro nás takové kinder vajíčko, u nějž dítě do poslední chvíle netuší, co v něm bude. Na jeho obsah se nicméně velmi těšíme.

Silvie Šeborová
www.brnoartweek.cz

TIC BRNO

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Kultura z pohodlí domova i dobré skutky

Květnové dny většinou lákají k procházkám po rozkvetlých loukách, nejen přírodou je ale člověk živ. Následující řádky proto směřují k událostem, které přinesou krásu do vašich domovů, pomáhají, ale také boří předsudky.

Brno díky hudbě úspěšně integruje děti ze sociálně ohrožených skupin

Cílem projektu OnStage je zavádět do městského prostoru hudební výukové programy a aktivity tak, aby napomáhaly k pozitivní společenské změně. V tomto úsilí se spojilo město Brno s dalšími šesti evropskými městy, která získávají a předávají si zkušenosti, jak hudební programy pro sociální změnu efektivně zavádět.

Brno INdustrial zve na procházky

Velkým hitem loňské sezóny byly procházky s průvodcem po industriálním Brně. Brno, nazývané také moravský Manchester, má v této oblasti unikátní nabídku a TIC BRNO také letos nabízí tři prohlídky, díky kterým ji můžete zevrubně prozkoumat.

Skryté příběhy

Švédové na tahu, Hon na Edisona, Mamutí problém či Jošt a smrtící mošt. To jsou trasy venkovní hry Skryté příběhy, která je určena pro zvídavé děti od 6 do 13 let, ale pobaví i dospělé. Trasy jsou rozmístěny po celém území České republiky a každý týden přibývají.

Kryt Denis připravuje otevření

Tři zamřížované vstupy pod kopcem u zastávky Nové sady možná zachytí pozornost kolemjdoucích. Ne každý však už ví, kam tyto vstupy vedou. Přesto by je ve své době mohly zachránit před nebezpečným útokem a nepřátelským ohrožením. Jedná se o kryt civilní obrany zvaný Denis, který má být v květnu zpřístupněn veřejnosti k prohlídkám.