Hravou formou se například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Foto: Lipka

Jak moc je vážné, že z přírody mizí hmyz, a proč by nás to mělo zajímat? Lipka připravuje celobrněnskou a vědomostmi nabitou on-line hru v přírodě a také zábavné hmyzí aktivity pro rodiče s dětmi!

Naprostá většina zemědělských rostlin se bez hmyzu neobejde a ptáci ho zase potřebují pro svá mláďata, přesto tato důležitá skupina živočichů postupně mizí z krajiny. A je to vážnější, než si možná myslíme. „Na některých místech je dnes o 75 % méně hmyzu než před 30 lety,“ říká Martin Záruba z Lipky.

„Pokud nevěříte vědcům, zkuste si vzpomenout, kdy naposledy jste čistili přední sklo auta od hmyzu. Není to to samé jako u vaší první škodovky, že? Taková rychlost úbytku hmyzu je přímo alarmující a dává nám jasně najevo, že způsob, jakým se staráme o krajinu, je špatný.“

Co s tím?

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání se na to rozhodla upozornit a pro letošní oslavu Dne Země vybrala téma mizejícího hmyzu. „Přestože se pravděpodobně neuvidíme, tak se máte na co těšit,“ slibuje Veronika Neckařová z organizačního týmu Lipky.

„Nejenže jsme si pro vás připravili celobrněnskou on-line hru, ale také naše pracoviště chystají zábavné hmyzí aktivity v přírodě vhodné pro rodiče s dětmi. Sledujte web a vydejte se s námi na výpravu za poznáním!“

Nech tesaříka žít

Hravou formou se tak například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Pro svůj vývoj potřebuje starý, polomrtvý dub, na který alespoň trochu svítí slunce, jeho larvy se několik let vyvíjejí v teple na pomezí živého a mrtvého dřeva.

„Takový strom ale v dnešním hustém lese nevyroste. Tesaříci obrovští jsou tak odsouzeni využívat staré umírající duby v parcích či chráněných územích. Těch ovšem není mnoho, a až za pár desetiletí umřou stromy stářím, pravděpodobně nestihne dorůst nová generace dubů. Tím pádem dost možná přijdeme o tyto krásné brouky úplně,“ dodává Martin Záruba.

Den Země se slaví po celém světě vždy ve stejný den – 22. dubna. Cílem oslavy je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Vůbec poprvé se Den Země slavil v roce 1970 ve Spojených státech amerických. Dnes ho slaví každý rok více než miliarda lidí v téměř 200 státech světa. A od roku 1990 ho slavíme také v České republice.

Petra Bartíková

Lipka

22/4
Den Země
Lipka
školské zařízení pro environmentální vzdělávání
www.lipka.cz/denzeme

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Astrovíkend – dny tajemna a zdraví

Poradny, stánky, meditace, workshopy. Výklad z ruky i karet. Alternativní medicína.
MUDr. David Frej – Silný imunitní systém.

Brno má nový meeting point s dechberoucím výhledem

Designové prostředí luxusního dýmkařského Ignis Clubu v samém centru Brna je jako stvořené k pracovním schůzkám. Pokud tedy nechcete trávit čas v kanceláři a toužíte svůj pracovní čas nebo meetingy s klienty trošku oživit, Ignis vám k tomu dá vše, co potřebujete.

YOGA i-D přidává druhý sál

Studio YOGA i-D, které najdete v samém srdci Brna na ulici Poštovská v budově bývalé pošty, se chystá překročit hranice jógy a stát se prostorem dýchajícím pro pohyb v jeho rozličných podobách – od kardia až po balet. Buďte u toho!

Umělecké rezidence v INDUSTŘE žijí modernismem

V průběhu letošního roku se vybraní umělci z Česka a ze zahraničí snaží nabídnout veřejnosti nový pohled na modernistickou architekturu v projektu Modernismus pro budoucnost 360/365.

Staňte se hodnotiteli brněnské gastronomie

Gastronomie nejen v Brně za sebou nemá jednoduché období. K jejímu opětovnému oživení pomáhá i TIC BRNO. Pokračovat bude akce Staň se hodnotitelem, která umožňuje vžít se do role porotce projektu Gourmet Brno, projít si a ohodnotit ty nejlepší brněnské podniky.