Hravou formou se například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Foto: Lipka

Jak moc je vážné, že z přírody mizí hmyz, a proč by nás to mělo zajímat? Lipka připravuje celobrněnskou a vědomostmi nabitou on-line hru v přírodě a také zábavné hmyzí aktivity pro rodiče s dětmi!

Naprostá většina zemědělských rostlin se bez hmyzu neobejde a ptáci ho zase potřebují pro svá mláďata, přesto tato důležitá skupina živočichů postupně mizí z krajiny. A je to vážnější, než si možná myslíme. „Na některých místech je dnes o 75 % méně hmyzu než před 30 lety,“ říká Martin Záruba z Lipky.

„Pokud nevěříte vědcům, zkuste si vzpomenout, kdy naposledy jste čistili přední sklo auta od hmyzu. Není to to samé jako u vaší první škodovky, že? Taková rychlost úbytku hmyzu je přímo alarmující a dává nám jasně najevo, že způsob, jakým se staráme o krajinu, je špatný.“

Co s tím?

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání se na to rozhodla upozornit a pro letošní oslavu Dne Země vybrala téma mizejícího hmyzu. „Přestože se pravděpodobně neuvidíme, tak se máte na co těšit,“ slibuje Veronika Neckařová z organizačního týmu Lipky.

„Nejenže jsme si pro vás připravili celobrněnskou on-line hru, ale také naše pracoviště chystají zábavné hmyzí aktivity v přírodě vhodné pro rodiče s dětmi. Sledujte web a vydejte se s námi na výpravu za poznáním!“

Nech tesaříka žít

Hravou formou se tak například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Pro svůj vývoj potřebuje starý, polomrtvý dub, na který alespoň trochu svítí slunce, jeho larvy se několik let vyvíjejí v teple na pomezí živého a mrtvého dřeva.

„Takový strom ale v dnešním hustém lese nevyroste. Tesaříci obrovští jsou tak odsouzeni využívat staré umírající duby v parcích či chráněných územích. Těch ovšem není mnoho, a až za pár desetiletí umřou stromy stářím, pravděpodobně nestihne dorůst nová generace dubů. Tím pádem dost možná přijdeme o tyto krásné brouky úplně,“ dodává Martin Záruba.

Den Země se slaví po celém světě vždy ve stejný den – 22. dubna. Cílem oslavy je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Vůbec poprvé se Den Země slavil v roce 1970 ve Spojených státech amerických. Dnes ho slaví každý rok více než miliarda lidí v téměř 200 státech světa. A od roku 1990 ho slavíme také v České republice.

Petra Bartíková

Lipka

22/4
Den Země
Lipka
školské zařízení pro environmentální vzdělávání
www.lipka.cz/denzeme

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Kultura z pohodlí domova i dobré skutky

Květnové dny většinou lákají k procházkám po rozkvetlých loukách, nejen přírodou je ale člověk živ. Následující řádky proto směřují k událostem, které přinesou krásu do vašich domovů, pomáhají, ale také boří předsudky.

Brno díky hudbě úspěšně integruje děti ze sociálně ohrožených skupin

Cílem projektu OnStage je zavádět do městského prostoru hudební výukové programy a aktivity tak, aby napomáhaly k pozitivní společenské změně. V tomto úsilí se spojilo město Brno s dalšími šesti evropskými městy, která získávají a předávají si zkušenosti, jak hudební programy pro sociální změnu efektivně zavádět.

Brno INdustrial zve na procházky

Velkým hitem loňské sezóny byly procházky s průvodcem po industriálním Brně. Brno, nazývané také moravský Manchester, má v této oblasti unikátní nabídku a TIC BRNO také letos nabízí tři prohlídky, díky kterým ji můžete zevrubně prozkoumat.

Skryté příběhy

Švédové na tahu, Hon na Edisona, Mamutí problém či Jošt a smrtící mošt. To jsou trasy venkovní hry Skryté příběhy, která je určena pro zvídavé děti od 6 do 13 let, ale pobaví i dospělé. Trasy jsou rozmístěny po celém území České republiky a každý týden přibývají.

Kryt Denis připravuje otevření

Tři zamřížované vstupy pod kopcem u zastávky Nové sady možná zachytí pozornost kolemjdoucích. Ne každý však už ví, kam tyto vstupy vedou. Přesto by je ve své době mohly zachránit před nebezpečným útokem a nepřátelským ohrožením. Jedná se o kryt civilní obrany zvaný Denis, který má být v květnu zpřístupněn veřejnosti k prohlídkám.