Hravou formou se například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Foto: Lipka

Jak moc je vážné, že z přírody mizí hmyz, a proč by nás to mělo zajímat? Lipka připravuje celobrněnskou a vědomostmi nabitou on-line hru v přírodě a také zábavné hmyzí aktivity pro rodiče s dětmi!

Naprostá většina zemědělských rostlin se bez hmyzu neobejde a ptáci ho zase potřebují pro svá mláďata, přesto tato důležitá skupina živočichů postupně mizí z krajiny. A je to vážnější, než si možná myslíme. „Na některých místech je dnes o 75 % méně hmyzu než před 30 lety,“ říká Martin Záruba z Lipky.

„Pokud nevěříte vědcům, zkuste si vzpomenout, kdy naposledy jste čistili přední sklo auta od hmyzu. Není to to samé jako u vaší první škodovky, že? Taková rychlost úbytku hmyzu je přímo alarmující a dává nám jasně najevo, že způsob, jakým se staráme o krajinu, je špatný.“

Co s tím?

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání se na to rozhodla upozornit a pro letošní oslavu Dne Země vybrala téma mizejícího hmyzu. „Přestože se pravděpodobně neuvidíme, tak se máte na co těšit,“ slibuje Veronika Neckařová z organizačního týmu Lipky.

„Nejenže jsme si pro vás připravili celobrněnskou on-line hru, ale také naše pracoviště chystají zábavné hmyzí aktivity v přírodě vhodné pro rodiče s dětmi. Sledujte web a vydejte se s námi na výpravu za poznáním!“

Nech tesaříka žít

Hravou formou se tak například seznámíte s jedním z našich největších brouků – s tesaříkem obrovským. Pro svůj vývoj potřebuje starý, polomrtvý dub, na který alespoň trochu svítí slunce, jeho larvy se několik let vyvíjejí v teple na pomezí živého a mrtvého dřeva.

„Takový strom ale v dnešním hustém lese nevyroste. Tesaříci obrovští jsou tak odsouzeni využívat staré umírající duby v parcích či chráněných územích. Těch ovšem není mnoho, a až za pár desetiletí umřou stromy stářím, pravděpodobně nestihne dorůst nová generace dubů. Tím pádem dost možná přijdeme o tyto krásné brouky úplně,“ dodává Martin Záruba.

Den Země se slaví po celém světě vždy ve stejný den – 22. dubna. Cílem oslavy je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Vůbec poprvé se Den Země slavil v roce 1970 ve Spojených státech amerických. Dnes ho slaví každý rok více než miliarda lidí v téměř 200 státech světa. A od roku 1990 ho slavíme také v České republice.

Petra Bartíková

Lipka

22/4
Den Země
Lipka
školské zařízení pro environmentální vzdělávání
www.lipka.cz/denzeme

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.