Podle Pavlíny Hobzové je pro celý region důležitá jeho prezentace ve filmech promítaných v kinech i na dalších platformách. Foto: JFF

S ředitelkou Jihomoravského filmového nadačního fondu Pavlínou Hobzovou jsme si povídali o mladých nadějích filmu i očekávaných snímcích.

Čím je právě prostředí jižní Moravy pro filmaře atraktivní?

Jižní Morava je velmi bohatá a různorodá na prostředí, která by se mohla filmařům hodit pro natáčení. Najdou zde hrady a zámky pro historické či pohádkové projekty, městské aglomerace pro příběhy ze současnosti, industriální lokace, lesy, jeskynní komplexy, vodní plochy, vinice, kopce i pláně mezi Pálavou a Drahanskou vrchovinou. To vše nabízí možnost najít spoustu lokací na jednom místě. 

Jaký je podle vás největší přínos fondu pro Jihomoravský kraj?

Přínosů pro město a kraj je více a jsou stejně důležité a v plnění úkolu JFF stejně podstatné. K naplnění účelu existence JFF je podstatné zajistit uplatnění místních filmových profesionálů, nejen aby mohli pracovat „doma“ a nemuseli hledat práci jinde, ale také aby mohli sbírat nové profesní zkušenosti. Samozřejmě chceme podpořit i místní producenty, kteří přichází se zajímavými autorskými projekty. Druhým efektem je efekt ekonomický, kdy se začíná projevovat fungování JFF a rok od roku roste ekonomický dopad, kdy se příspěvky vrací do regionu v mnohem větší míře, a to až o 200 % vyšší. Tím tedy navážu na další podstatnou úlohu fondu: s příchodem filmařů do regionu dochází samozřejmě i k využívání místních služeb potřebných při natáčení (ubytování, stravování, doprava atd.). A v neposlední řadě je pro celý region důležitá jeho prezentace ve vzniklých filmech nejen v kinech, ale i na dalších platformách (televizní vysílání, internet, domácí a zahraniční festivaly a soutěže).

Čistě brněnský projekt, autorsky i místně, jsou Marťanské lodě, film natočený na základě skutečné události. Náročnější divák se může těšit na film Lidi krve režiséra Miroslava Bambuška, pro celou rodinu je film Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa o dobrodružství jednoho skautského oddílu. 

Na který právě připravovaný film, jehož tvůrci využili spolupráce s JFF, byste naše čtenáře pozvala do kina/k televizním obrazovkám, až to bude možné?

Připravovaných projektů, na které bychom diváky rádi pozvali do kina, až to bude možné, je hned několik. Čistě brněnský projekt, autorsky i místně, jsou Marťanské lodě, film natočený na základě skutečné události. Náročnější divák se může těšit na film Lidi krve režiséra Miroslava Bambuška, jehož podpora JFF byla jednou z prvních větších podpor. Pro celou rodinu je film Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa o dobrodružství jednoho skautského oddílu.  A pro celou rodinu bude jistě i pohádka na téma slovanských bohů Největší dar, která je hvězdně obsazena, mimo jiné v ní hrají Bolek Polívka a Jiří Dvořák. Sportovní fanoušky, ale nejen je, jistě potěší v termínu letošních letních olympijských her premiéra filmu Zátopek, jehož jméno jistě není potřeba přibližovat. A na Vánoce se mohou diváci těšit na vánoční příběh Přání Ježíškovi. 

Kteří z místních mladých tvůrců mají „našlápnuto“ k velké filmové kariéře?

Mladých tvůrců se slibnou kariérou je v regionu celá řada – především v oblasti autorských dokumentů, ale i v oblasti scenáristiky. Současný student scenáristiky na JAMU Jan Singer získal v loňském roce nejvyšší podporu JFF na vývoj scénáře. Jeho text ukazuje veliký talent. Potenciál spatřuji i v řadě mladých ambiciózních produkcí, které se věnují vlastním autorským dílům a míří k celonárodnímu distribučnímu trhu. 

Spolupracuje fond na filmech i jinak než finančně? Podílí se nějak na samotném procesu natáčení? 

Na samotném procesu natáčení se fond nepodílí. V této fázi předává žezlo Brněnské filmové kanceláři, která je pro filmaře servisem a poradcem v jedné osobě. Pomáhá s vyhledáváním lokací a nabízí databázi místních profesionálů.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.