Podle Pavlíny Hobzové je pro celý region důležitá jeho prezentace ve filmech promítaných v kinech i na dalších platformách. Foto: JFF

S ředitelkou Jihomoravského filmového nadačního fondu Pavlínou Hobzovou jsme si povídali o mladých nadějích filmu i očekávaných snímcích.

Čím je právě prostředí jižní Moravy pro filmaře atraktivní?

Jižní Morava je velmi bohatá a různorodá na prostředí, která by se mohla filmařům hodit pro natáčení. Najdou zde hrady a zámky pro historické či pohádkové projekty, městské aglomerace pro příběhy ze současnosti, industriální lokace, lesy, jeskynní komplexy, vodní plochy, vinice, kopce i pláně mezi Pálavou a Drahanskou vrchovinou. To vše nabízí možnost najít spoustu lokací na jednom místě. 

Jaký je podle vás největší přínos fondu pro Jihomoravský kraj?

Přínosů pro město a kraj je více a jsou stejně důležité a v plnění úkolu JFF stejně podstatné. K naplnění účelu existence JFF je podstatné zajistit uplatnění místních filmových profesionálů, nejen aby mohli pracovat „doma“ a nemuseli hledat práci jinde, ale také aby mohli sbírat nové profesní zkušenosti. Samozřejmě chceme podpořit i místní producenty, kteří přichází se zajímavými autorskými projekty. Druhým efektem je efekt ekonomický, kdy se začíná projevovat fungování JFF a rok od roku roste ekonomický dopad, kdy se příspěvky vrací do regionu v mnohem větší míře, a to až o 200 % vyšší. Tím tedy navážu na další podstatnou úlohu fondu: s příchodem filmařů do regionu dochází samozřejmě i k využívání místních služeb potřebných při natáčení (ubytování, stravování, doprava atd.). A v neposlední řadě je pro celý region důležitá jeho prezentace ve vzniklých filmech nejen v kinech, ale i na dalších platformách (televizní vysílání, internet, domácí a zahraniční festivaly a soutěže).

Čistě brněnský projekt, autorsky i místně, jsou Marťanské lodě, film natočený na základě skutečné události. Náročnější divák se může těšit na film Lidi krve režiséra Miroslava Bambuška, pro celou rodinu je film Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa o dobrodružství jednoho skautského oddílu. 

Na který právě připravovaný film, jehož tvůrci využili spolupráce s JFF, byste naše čtenáře pozvala do kina/k televizním obrazovkám, až to bude možné?

Připravovaných projektů, na které bychom diváky rádi pozvali do kina, až to bude možné, je hned několik. Čistě brněnský projekt, autorsky i místně, jsou Marťanské lodě, film natočený na základě skutečné události. Náročnější divák se může těšit na film Lidi krve režiséra Miroslava Bambuška, jehož podpora JFF byla jednou z prvních větších podpor. Pro celou rodinu je film Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa o dobrodružství jednoho skautského oddílu.  A pro celou rodinu bude jistě i pohádka na téma slovanských bohů Největší dar, která je hvězdně obsazena, mimo jiné v ní hrají Bolek Polívka a Jiří Dvořák. Sportovní fanoušky, ale nejen je, jistě potěší v termínu letošních letních olympijských her premiéra filmu Zátopek, jehož jméno jistě není potřeba přibližovat. A na Vánoce se mohou diváci těšit na vánoční příběh Přání Ježíškovi. 

Kteří z místních mladých tvůrců mají „našlápnuto“ k velké filmové kariéře?

Mladých tvůrců se slibnou kariérou je v regionu celá řada – především v oblasti autorských dokumentů, ale i v oblasti scenáristiky. Současný student scenáristiky na JAMU Jan Singer získal v loňském roce nejvyšší podporu JFF na vývoj scénáře. Jeho text ukazuje veliký talent. Potenciál spatřuji i v řadě mladých ambiciózních produkcí, které se věnují vlastním autorským dílům a míří k celonárodnímu distribučnímu trhu. 

Spolupracuje fond na filmech i jinak než finančně? Podílí se nějak na samotném procesu natáčení? 

Na samotném procesu natáčení se fond nepodílí. V této fázi předává žezlo Brněnské filmové kanceláři, která je pro filmaře servisem a poradcem v jedné osobě. Pomáhá s vyhledáváním lokací a nabízí databázi místních profesionálů.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Na špercích mě baví osobní přesah, říká Jonáš Novák z Gold atelieru

Co vedlo Jonáše Nováka pokračovat v rodinné tradici? Jaké šperky, které vznikají v dílně Gold atelieru, jsou mu nejbližší? A je možné si u nich zakoupit šperk i přímo? To všechno se dozvíte v krátkém rozhovoru.

Podyjí je překrásné, říká kastelán zámku Vranov nad Dyjí Radek Ryšavý

Jaké novinky se chystají na vranovském zámku? Kterou perličku z historie zámku považuje kastelán Radek Ryšavý za nejzajímavější? A kam v okolí zámku by pozval čtenáře na výlet? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

Brno je akord Hmaj6 (5b) v ekvivalentu Fm7(4)/H, říká kytarista Martin Kostaš

Kdyby bylo Brno akord, který by bylo a proč? Kde kytaristu Martina Kostaše přes léto uslyšíme či uvidíme? A které počiny z brněnské hudební scény by doporučil našim čtenářům k poslechu?

Jsem rád, že centrum v létě žije kulturou, říká starosta Brna-střed Vojtěch Mencl

Co znamená léto v centru Brna pro starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla? Bazén, rybník, hotel nebo chalupa? Čemu dává přednost? A co chystá Brno-střed na druhý půlrok 2021? To vše se dočtete v krátkém rozhovoru.

Jsme divadlem určité umělecké harmonie, říká Petr Gazdík

V čem je brněnské divadlo specifické? Kde herce Petra Gazdíka můžeme přes léto vidět? A co mu v poslední době udělalo největší radost?