Podle Pavlíny Hobzové je pro celý region důležitá jeho prezentace ve filmech promítaných v kinech i na dalších platformách. Foto: JFF
S ředitelkou Jihomoravského filmového nadačního fondu Pavlínou Hobzovou jsme si povídali o mladých nadějích filmu i očekávaných snímcích.
Čím je právě prostředí jižní Moravy pro filmaře atraktivní?
Jižní Morava je velmi bohatá a různorodá na prostředí, která by se mohla filmařům hodit pro natáčení. Najdou zde hrady a zámky pro historické či pohádkové projekty, městské aglomerace pro příběhy ze současnosti, industriální lokace, lesy, jeskynní komplexy, vodní plochy, vinice, kopce i pláně mezi Pálavou a Drahanskou vrchovinou. To vše nabízí možnost najít spoustu lokací na jednom místě.
Jaký je podle vás největší přínos fondu pro Jihomoravský kraj?
Přínosů pro město a kraj je více a jsou stejně důležité a v plnění úkolu JFF stejně podstatné. K naplnění účelu existence JFF je podstatné zajistit uplatnění místních filmových profesionálů, nejen aby mohli pracovat „doma“ a nemuseli hledat práci jinde, ale také aby mohli sbírat nové profesní zkušenosti. Samozřejmě chceme podpořit i místní producenty, kteří přichází se zajímavými autorskými projekty. Druhým efektem je efekt ekonomický, kdy se začíná projevovat fungování JFF a rok od roku roste ekonomický dopad, kdy se příspěvky vrací do regionu v mnohem větší míře, a to až o 200 % vyšší. Tím tedy navážu na další podstatnou úlohu fondu: s příchodem filmařů do regionu dochází samozřejmě i k využívání místních služeb potřebných při natáčení (ubytování, stravování, doprava atd.). A v neposlední řadě je pro celý region důležitá jeho prezentace ve vzniklých filmech nejen v kinech, ale i na dalších platformách (televizní vysílání, internet, domácí a zahraniční festivaly a soutěže).
Čistě brněnský projekt, autorsky i místně, jsou Marťanské lodě, film natočený na základě skutečné události. Náročnější divák se může těšit na film Lidi krve režiséra Miroslava Bambuška, pro celou rodinu je film Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa o dobrodružství jednoho skautského oddílu.
Na který právě připravovaný film, jehož tvůrci využili spolupráce s JFF, byste naše čtenáře pozvala do kina/k televizním obrazovkám, až to bude možné?
Připravovaných projektů, na které bychom diváky rádi pozvali do kina, až to bude možné, je hned několik. Čistě brněnský projekt, autorsky i místně, jsou Marťanské lodě, film natočený na základě skutečné události. Náročnější divák se může těšit na film Lidi krve režiséra Miroslava Bambuška, jehož podpora JFF byla jednou z prvních větších podpor. Pro celou rodinu je film Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa o dobrodružství jednoho skautského oddílu. A pro celou rodinu bude jistě i pohádka na téma slovanských bohů Největší dar, která je hvězdně obsazena, mimo jiné v ní hrají Bolek Polívka a Jiří Dvořák. Sportovní fanoušky, ale nejen je, jistě potěší v termínu letošních letních olympijských her premiéra filmu Zátopek, jehož jméno jistě není potřeba přibližovat. A na Vánoce se mohou diváci těšit na vánoční příběh Přání Ježíškovi.
Kteří z místních mladých tvůrců mají „našlápnuto“ k velké filmové kariéře?
Mladých tvůrců se slibnou kariérou je v regionu celá řada – především v oblasti autorských dokumentů, ale i v oblasti scenáristiky. Současný student scenáristiky na JAMU Jan Singer získal v loňském roce nejvyšší podporu JFF na vývoj scénáře. Jeho text ukazuje veliký talent. Potenciál spatřuji i v řadě mladých ambiciózních produkcí, které se věnují vlastním autorským dílům a míří k celonárodnímu distribučnímu trhu.
Spolupracuje fond na filmech i jinak než finančně? Podílí se nějak na samotném procesu natáčení?
Na samotném procesu natáčení se fond nepodílí. V této fázi předává žezlo Brněnské filmové kanceláři, která je pro filmaře servisem a poradcem v jedné osobě. Pomáhá s vyhledáváním lokací a nabízí databázi místních profesionálů.
Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne