Nový informační panel v místě kolonie © MmB

Stavba této výjimečné kolonie začala v únoru 1928 a slavnostní otevření proběhlo 2. září 1928.  Nachází se v brněnských Žabovřeskách, je unikátním vzorovým sídlištěm své doby s 16 originálními rodinnými domy od 9 nejlepších architektů tohoto období.

Výstavba vzorových sídlišť patří dnes k ikonickým momentům v dějinách světové moderní architektury. V kultuře moderního bydlení ukázaly trendy, které mají stálou platnost a jimiž se současní tvůrci často inspirují. Výstava Nový dům byla první akcí svého druhu v meziválečném Československu, druhou v Evropě a byla součástí velkoryse koncipované Výstavy soudobé kultury k oslavám 10. výročí vzniku samostatného státu. Vypracování jednotlivých projektů proběhlo podle zastavovacího plánu Bohuslava Fuchse a Jaroslava Grunta. Charakter kolonie určily podmínky stavitelů, kteří měli své konkrétní požadavky, řešení dispozice bylo ponecháno na architektech. Tento postup napomohl značné stylové a typologické jednotě souboru, o jehož šestnácti vzorových domech se můžete dočíst také na novém informačnímu panelu v místě kolonie. 

Poznávejte Brno – Kolonie Nový dům
www.GOtoBRNO.cz

TIC BRNO

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.