Film Modelář režiséra Petra Zelenky v hlavních rolích s Kryštofem Hádkem a Jiřím Mádlem (na fotce) se natáčel
v Brně,
Slavkově i okolí hradu Veveří. Foto: Michaela Hermína

Za tři roky své existence podpořil Jihomoravský filmový nadační fond 60 projektů a stal se významnou institucí v audiovizuální tvorbě. Svou činností podporuje zajímavé tvůrce, místní profesionály a služby i ekonomiku kraje.

obdržel Jihomoravský filmový nadační fond od města Brna a Jihomoravského kraje pro rok 2021

fond podpořil za 3 roky existence
Ocenění i mezinárodní filmové festivaly

O natáčení v Jihomoravském kraji je ze strany producentů velký zájem, o čemž svědčí i to, že poptávka několikanásobně převyšuje dotační možnosti filmového fondu. Na svém kontě má fond již 60 spoluprací s projekty, které podpořil příspěvky ve výši téměř 28 milionů korun – návštěvnost v kině a televizní sledovanost snímků jako 3Bobule nebo Poslední aristokratka přitom jasně ukazují, že jde o hity těšící se velkému diváckému zájmu. Filmy, které se natáčely ve zdejším regionu, jsou často oceňovány i na filmových festivalech či soutěžích. „Producent a režisér Václav Marhoul, který v Brně natočil část svého celovečerního snímku Nabarvené ptáče, sklidil úspěch na mezinárodních festivalech v Benátkách a v Torontu, byl nominován na cenu Oscar za nejlepší zahraniční film a získal celkem osm cen Český lev. Dalšími novějšími fondem podpořenými projekty, které aspirují na ocenění, jsou celovečerní hraný film Petra Zelenky Modelář a krátkometrážní studentský film Hranice, vznikající ve spolupráci s FAMU. Tyto snímky jsou nominovány na ceny Český lev 2021,“ vyzdvihl radní pro kulturu Marek Fišer.

Film jako kultura i průmysl

Natáčení filmu neznamená jen kulturní událost, ale také příležitost pro řadu místních profesionálů a poskytovatelů služeb, které si filmové společnosti v kraji najímají a kteří tímto kromě zakázek získávají další cenné profesní zkušenosti. Podpora projektů v rámci filmového fondu s sebou nese také významný ekonomický efekt, neboť podmínkou čerpání příspěvku je útrata 100 % dotace v regionu. Dle vyúčtování projektů podpořených v první výzvě roku 2018 byl ekonomický dopad 128,38 %. „Filmové produkce utrácejí v Jihomoravském kraji reálně mnohem více, než je výše přidělené dotace. V rámci první výzvy v roce 2018 byla útrata žadatelů zhruba o čtvrtinu vyšší oproti příspěvku. V dalším roce dokonce přesáhla 200 %, tedy v součtu přes 20 milionů korun. Podpora filmového průmyslu se vyplácí. Přináší nejen propagaci regionu, ale významný ekonomický zisk,“ vysvětlil náměstek hejtmana František Lukl. V neposlední řadě stojí také skutečnost, že záběry lokací z Brna a Jihomoravského kraje se díky zmíněným filmům dostávají na plátna českých i zahraničních kin a festivalů, na televizní obrazovky a do prostředí internetu.

Výběr z podpořených filmů

Hodinářův učeň
Kdo?
r. Jitka Rudolfová, hrají Michal Balcar, Dana Droppová…
Kde? Mikulov, Uherčice u Znojma, Pálava, Lednicko-valtický areál

Nabarvené ptáče
Kdo?
r. Václav Marhoul, hrají Petr Kotlár, Stellan Skarsgård…
Kde? Káznice na Cejlu

Poslední aristokratka
Kdo?
r. Jiří Vejdělek, hrají Hynek Čermák, Tatiana Vilhelmová
Kde? Milotice, Rájec-Jestřebí­, Jaroslavice

Shoky & Morthy: Poslední velká akce
Kdo? r. Andy Fehu, hrají Jakub Štáfek, Štěpán Kozub…
Kde? Nedvědice, Brno

Hranice
Kdo? r. Damián Vondrášek, hrají Marián Mitaš, Raed Farhat…
Kde? bývalý hraniční­ přechod Hatě-Chvalovice a okolí

Marťanské lodě
Kdo? r. Jan Foukal, hrají Martin Kyšperský, Eliška Křenková…
Kde? Brno-hlavní nádraží, Kraví hora, Bašty, Lužánky, Fléda; lom v Blansku

Zátopek
Kdo? r. David Ondříček, hrají Václav Neužil, Martha Issová
Kde? Mahenovo divadlo, zámek Bučovice

Il Boemo
Kdo? r. Petr Václav, hrají Vojta Dyk, Barbara Ronchi…
Kde? Mahenovo divadlo, zámek Bučovice

Přání Ježíškovi
Kdo? r. Marta Ferencová, hrají Richard Krajčo, Jaroslav Dušek…
Kde? Moravské náměstí, Velký Špalíček, Petrov…

Jihomoravský filmový nadační fond
www.jfnf.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Pohled shora aneb jak to vidí promítač

Stanislav Vacl je hlavní promítač Kina Art. Pracuje v kině od roku 2008 a zažil na vlastní kůži přechod z filmového pásu na digitální kino. V kině je zodpovědný nejen za projekce filmů, ale také za filmové kopie, techniku a hromadu věcí, bez kterých by kino nefungovalo.

Za filmem zve Miloš Henkrich

I v březnu zřejmě diváci a kina nebudou v jiném než platonickém kontaktu – přes internet on-line a na sociálních sítích. Oč důvěrnější vztah se utváří mezi publikem, monitorem a domácími audiovizuálními médii, o to víc stojí za pozornost. A protože je březen měsícem knihy, literatura se přímo nabízí být průvodcem na „dobrodružné výpravě za obrazovku“.

Na co se podívat v dubnu?

Zápas o osud lidstva, světa a vesmíru, ženy z londýnské periferie a očekávaní Oscaři. V tomto článku najdete filmové či seriálové tipy od redaktora KAM Miloše Henkricha.

Brno a Jihomoravský kraj jako bašta filmové tvorby

Za tři roky své existence podpořil Jihomoravský filmový nadační fond 60 projektů a stal se významnou institucí v audiovizuální tvorbě. Svou činností podporuje zajímavé tvůrce, místní profesionály a služby i ekonomiku kraje.

Na co se podívat v březnu?

Dochází vám nápady, na co se doma podívat? V tomto článku najdete tipy jak na novinky, tak i starší filmy od redaktora KAM Miloše Henkricha.