Film Modelář režiséra Petra Zelenky v hlavních rolích s Kryštofem Hádkem a Jiřím Mádlem (na fotce) se natáčel
v Brně,
Slavkově i okolí hradu Veveří. Foto: Michaela Hermína

Za tři roky své existence podpořil Jihomoravský filmový nadační fond 60 projektů a stal se významnou institucí v audiovizuální tvorbě. Svou činností podporuje zajímavé tvůrce, místní profesionály a služby i ekonomiku kraje.

obdržel Jihomoravský filmový nadační fond od města Brna a Jihomoravského kraje pro rok 2021

fond podpořil za 3 roky existence
Ocenění i mezinárodní filmové festivaly

O natáčení v Jihomoravském kraji je ze strany producentů velký zájem, o čemž svědčí i to, že poptávka několikanásobně převyšuje dotační možnosti filmového fondu. Na svém kontě má fond již 60 spoluprací s projekty, které podpořil příspěvky ve výši téměř 28 milionů korun – návštěvnost v kině a televizní sledovanost snímků jako 3Bobule nebo Poslední aristokratka přitom jasně ukazují, že jde o hity těšící se velkému diváckému zájmu. Filmy, které se natáčely ve zdejším regionu, jsou často oceňovány i na filmových festivalech či soutěžích. „Producent a režisér Václav Marhoul, který v Brně natočil část svého celovečerního snímku Nabarvené ptáče, sklidil úspěch na mezinárodních festivalech v Benátkách a v Torontu, byl nominován na cenu Oscar za nejlepší zahraniční film a získal celkem osm cen Český lev. Dalšími novějšími fondem podpořenými projekty, které aspirují na ocenění, jsou celovečerní hraný film Petra Zelenky Modelář a krátkometrážní studentský film Hranice, vznikající ve spolupráci s FAMU. Tyto snímky jsou nominovány na ceny Český lev 2021,“ vyzdvihl radní pro kulturu Marek Fišer.

Film jako kultura i průmysl

Natáčení filmu neznamená jen kulturní událost, ale také příležitost pro řadu místních profesionálů a poskytovatelů služeb, které si filmové společnosti v kraji najímají a kteří tímto kromě zakázek získávají další cenné profesní zkušenosti. Podpora projektů v rámci filmového fondu s sebou nese také významný ekonomický efekt, neboť podmínkou čerpání příspěvku je útrata 100 % dotace v regionu. Dle vyúčtování projektů podpořených v první výzvě roku 2018 byl ekonomický dopad 128,38 %. „Filmové produkce utrácejí v Jihomoravském kraji reálně mnohem více, než je výše přidělené dotace. V rámci první výzvy v roce 2018 byla útrata žadatelů zhruba o čtvrtinu vyšší oproti příspěvku. V dalším roce dokonce přesáhla 200 %, tedy v součtu přes 20 milionů korun. Podpora filmového průmyslu se vyplácí. Přináší nejen propagaci regionu, ale významný ekonomický zisk,“ vysvětlil náměstek hejtmana František Lukl. V neposlední řadě stojí také skutečnost, že záběry lokací z Brna a Jihomoravského kraje se díky zmíněným filmům dostávají na plátna českých i zahraničních kin a festivalů, na televizní obrazovky a do prostředí internetu.

Výběr z podpořených filmů

Hodinářův učeň
Kdo?
r. Jitka Rudolfová, hrají Michal Balcar, Dana Droppová…
Kde? Mikulov, Uherčice u Znojma, Pálava, Lednicko-valtický areál

Nabarvené ptáče
Kdo?
r. Václav Marhoul, hrají Petr Kotlár, Stellan Skarsgård…
Kde? Káznice na Cejlu

Poslední aristokratka
Kdo?
r. Jiří Vejdělek, hrají Hynek Čermák, Tatiana Vilhelmová
Kde? Milotice, Rájec-Jestřebí­, Jaroslavice

Shoky & Morthy: Poslední velká akce
Kdo? r. Andy Fehu, hrají Jakub Štáfek, Štěpán Kozub…
Kde? Nedvědice, Brno

Hranice
Kdo? r. Damián Vondrášek, hrají Marián Mitaš, Raed Farhat…
Kde? bývalý hraniční­ přechod Hatě-Chvalovice a okolí

Marťanské lodě
Kdo? r. Jan Foukal, hrají Martin Kyšperský, Eliška Křenková…
Kde? Brno-hlavní nádraží, Kraví hora, Bašty, Lužánky, Fléda; lom v Blansku

Zátopek
Kdo? r. David Ondříček, hrají Václav Neužil, Martha Issová
Kde? Mahenovo divadlo, zámek Bučovice

Il Boemo
Kdo? r. Petr Václav, hrají Vojta Dyk, Barbara Ronchi…
Kde? Mahenovo divadlo, zámek Bučovice

Přání Ježíškovi
Kdo? r. Marta Ferencová, hrají Richard Krajčo, Jaroslav Dušek…
Kde? Moravské náměstí, Velký Špalíček, Petrov…

Jihomoravský filmový nadační fond
www.jfnf.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.