Za úchvatnými bledulemi se vydejte do Rakoveckého údolí, jedné z nejkrásnějších částí Drahanské vrchoviny.
Foto: archiv MAS Moravský kras

Krása probouzející se přírody, naučné stezky, turistické trasy, zámky, hrady, rozhledny, jeskyně… To vše a mnohem více je jaro v Moravském krasu. Využijte prodlužujících se víkendových dní k objevování nejrůznějších koutů a tajemství této unikátní chráněné krajinné oblasti.

najdete v Moravském krasu

Romantické zámky i krápníková království

Moravský kras v sobě spojuje zajímavou historii, reprezentovanou zříceninami hradů, starými kostely i pohádkovými zámky, a zcela jedinečné přírodní bohatství rozlehlých jeskynních systémů. Kvůli epidemiologické situaci a trvajícím opatřením nevíme, kdy bude možné obdivovat interiéry památek či krápníkovou výzdobu jeskyní na prohlídkových trasách, víme ale jistě, že chráněná krajinná oblast skýtá i tak mnoho míst k objevování. Doporučujeme: nahlédněte do propasti Macocha, vyšplhejte ke zřícenině hradu Blansek, projděte se boskovickou židovskou čtvrtí, prozkoumejte jeskyni Pekárna a zjistěte, jak žili pravěcí lovci sobů! Možností je nespočet.

Pryč od davů, blíž k obloze

Právě s počátkem jara máte tu nejlepší příležitost udělat si výlet do Rakoveckého údolí, kde se louky střídají s lesy a podél potoka tu rozkvétají trsy bledulí. Poznejte také malebné okolí Bílovic nad Svitavou či jedovnických rybníků, objevte sochy Stanislava Rolínka u Kunštátu, včetně kamenných bot, které zbyly po čtrnáctimetrové soše T. G. Masaryka. Množství naučných stezek a turistických tras vede také k úžasným výhledům otevírajícím se z nových či starších rozhleden, jimiž se v Moravském krasu rozhodně nešetří. A když uvidíte celou krajinu pod sebou jako na dlani, uvědomíte si stejně jako my, že Moravský kras stojí za více než jeden výlet.

Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách. Foto: Zdeněk Fiedler

KAM v Moravském krasu?

Po celém Moravském krasu se nachází mnoho přírodních úkazů, historických zajímavostí, malebných údolí i dostupných rozhleden skytajících výhled do okolí. Udělejte si výlet tam, kde nejste svázáni otevírací dobou.

 • Propast Macocha
 • Rudické propadání
 • Josefovské údolí
 • Rakovecké údolí
 • jeskyně Pekárna
 • Židovská čtvrť Boskovice
 • Mariánský chrám Křtiny
 • Sochy od Stanislava Rolínka u Kunštátu
 • Zřícenina hradu Holštejn
Volně přístupné rozhledny
 • Babí lom
 • Žernovník
 • Malý Chlum
 • Chocholík
 • Spešov
 • Alexandrovka

Moravský kras a okolí
www.moravskykras.eu

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Archeopark Mikulčice – Kopčany

Jihomoravský kraj společně s Trnavským samosprávným krajem spolupracují od roku 2020 na projektu společné propagace Archeoparku Mikulčice – Kopčany. Projekt chce potenciálním návštěvníkům přiblížit, v čem tkví kouzlo těchto míst, a ukázat pro mnohé doposud neobjevený kraj.

Vydejte se do Blanska přivítat svatého Martina

Stalo se již dobrou tradicí, že o svatomartinském víkendu projde blanenskými ulicemi slavnostní historický průvod v čele s patronem města svatým Martinem na bílém koni. Vítání sv. Martina nabízí čtyřdenní kulturní program s historickým jarmarkem s tradičním zbožím, ochutnávkou vín, gastronomickými specialitami a mladým vínem.

Aqualand Moravia: procestujte svět vodních zážitků

Rodinný tobogán High Five, Wave Pool, Lazy River a mnoho dalšího! Aqualand Moravia skýtá nespočet dobrodružství.

Muzea v Moravském krasu a okolí

Pokud jste se rozhodli, že letošní léto návštěvu u moře či cesty do vzdálených zemí oželíte, určitě nebudete litovat. Stačí vyrazit jen pár kilometrů z brněnské metropole a jste v přírodě, na zajímavých místech. Pamětihodnostmi a historickou architekturou je Jihomoravský kraj proslulý. Tentokrát vás zveme do severozápadní části našeho kraje, do krajiny Moravského krasu a jeho okolí. V minulých číslech jsme představili hrady a zámky, přírodní krásy nebo tematické výlety. Nyní poodhalíme nabídku muzeí.

Hybridní léto v Ostravě

Hybrid je IN! Od hybridní pšenice přes hybridní auta a války až po hybrid art… Česko-polsko-slovenská výstava HYBRID-IN v Galerii výtvarného umění v Ostravě představuje současné autory, kteří pracují s hybridními, neklasickými a neluxusními materiály.