Doufám, že po této krizi budeme schopni jako společnost tato důležitá povolání ocenit adekvátním platem. Přeji všem, abychom to ještě vydrželi a doufali, že brzy bude dostatek vakcín. Foto: Ivo Dvořák

S herečkou Simonou Hába Zmrzlou jsme si povídali třeba o tom, kde v této době najít odhodlání a optimismus nebo co pro ni znamená jaro v Brně. Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kde v této době najít odhodlání a optimismus?

Já jsem v současné době ještě částečně doma s ročním synem. Takže si užívám toho, že mám na obě své děti více času. To je můj optimismus. Ne všichni ale mají to štěstí, že je pandemie nijak existenčně neovlivnila. A to nejen ty, kteří přišli o práci, ale i ty, kteří se už půl roku nezastavili. Myslím tím mimo jiné hlavně zdravotníky. Doufám, že po této krizi budeme schopni jako společnost tato důležitá povolání ocenit adekvátním platem. Přeji všem, abychom to ještě vydrželi a doufali, že brzy bude dostatek vakcín.

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Máme v Brně dům se zahradou, takže na jaře trávíme hodně času tam. Kdyby nebyla pandemie, tak Brno na jaře doslova žije. Krom jiných kulturních akcí tu bývají hned dva mezinárodní divadelní festivaly. Encounter (festival divadelních škol) a festival Divadelní svět Brno. Kdyby se to konalo, tak bych tam určitě byla. Dnes můžeme chodit jen do přírody na procházky nebo si doma pouštět filmy a seriály. Což má jistě také svoje čaro. Já se aspoň filmově dovzdělávám.

Na čem teď pracujete, kde vás v následujících měsících budeme moci vidět?

V současné době se v Huse na provázku začíná zkoušet autorská inscenace s názvem Setkání spiklenců. Autory bude režijně-dramaturgická dvojice Petr Erbes a Boris Jedinák. Inscenace bude ne téma konspirační teorie, což je v této době aktuální. Setkání spiklenců bude určitě zajímavá inscenace, takže na ni zvu, hned jak to půjde. Stejně tak zvu na všechny další nové inscenace Divadla Husa na provázku, protože u nás nikdo nezahálí a  máme několik inscenací nachystaných k uvedení. Tak přijďte.

 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mikroskopická anketa

Který obor, v němž nachází elektronová mikroskopie své uplatnění, je pro vás osobně nejvíce fascinující? V krátké anketě jsme se zeptali předních vědců a manažerů, kteří pracují v brněnských vědeckých ústavech nebo ve vedení firem produkujících elektronové mikroskopy. A také letošního VIP hosta z USA a českého rodáka Ondřeje Křivánka.

Carretovi citlivě zachycují vztah k posvátné stránce života, říká kurátorka Eva Mazárová

Výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret v Muzeu romské kultury představí tvorbu této dvojice. Kurátorský výběr fotografií přibližuje v rozhovoru jedna z kurátorů výstavy, etnoložka Eva Mazárová.

Nový materiál se pomalu rýsuje, říkají Beps’n’Johnnies

Kde v Brně rádi hrají Beps’n’Johnnies, na čem zrovna pracují a jaké počiny je na lokální hudební scéně v poslední době nejvíce zaujaly? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Ruční práce mají terapeutický účinek, říkají Šárka a Hanka ze Zašívárny

O projektu Zašívárna jsme si povídali s jeho zakladatelkami Šárkou a Hankou. 

Opět se zvedáme, říká děkan Divadelní fakulty JAMU Petr Francán

S děkanem Divadelní fakulty JAMU Petrem Francánem jsme si v krátkém rozhovoru povídali o tom, v čem je brněnské divadlo specifické, kde hledat umění v době uzavření kulturních institucí i škol a co mu v posledních měsících udělalo radost.