Doufám, že po této krizi budeme schopni jako společnost tato důležitá povolání ocenit adekvátním platem. Přeji všem, abychom to ještě vydrželi a doufali, že brzy bude dostatek vakcín. Foto: Ivo Dvořák

S herečkou Simonou Hába Zmrzlou jsme si povídali třeba o tom, kde v této době najít odhodlání a optimismus nebo co pro ni znamená jaro v Brně. Čtěte v krátkém rozhovoru.

Kde v této době najít odhodlání a optimismus?

Já jsem v současné době ještě částečně doma s ročním synem. Takže si užívám toho, že mám na obě své děti více času. To je můj optimismus. Ne všichni ale mají to štěstí, že je pandemie nijak existenčně neovlivnila. A to nejen ty, kteří přišli o práci, ale i ty, kteří se už půl roku nezastavili. Myslím tím mimo jiné hlavně zdravotníky. Doufám, že po této krizi budeme schopni jako společnost tato důležitá povolání ocenit adekvátním platem. Přeji všem, abychom to ještě vydrželi a doufali, že brzy bude dostatek vakcín.

Co pro vás znamená jaro v Brně?

Máme v Brně dům se zahradou, takže na jaře trávíme hodně času tam. Kdyby nebyla pandemie, tak Brno na jaře doslova žije. Krom jiných kulturních akcí tu bývají hned dva mezinárodní divadelní festivaly. Encounter (festival divadelních škol) a festival Divadelní svět Brno. Kdyby se to konalo, tak bych tam určitě byla. Dnes můžeme chodit jen do přírody na procházky nebo si doma pouštět filmy a seriály. Což má jistě také svoje čaro. Já se aspoň filmově dovzdělávám.

Na čem teď pracujete, kde vás v následujících měsících budeme moci vidět?

V současné době se v Huse na provázku začíná zkoušet autorská inscenace s názvem Setkání spiklenců. Autory bude režijně-dramaturgická dvojice Petr Erbes a Boris Jedinák. Inscenace bude ne téma konspirační teorie, což je v této době aktuální. Setkání spiklenců bude určitě zajímavá inscenace, takže na ni zvu, hned jak to půjde. Stejně tak zvu na všechny další nové inscenace Divadla Husa na provázku, protože u nás nikdo nezahálí a  máme několik inscenací nachystaných k uvedení. Tak přijďte.

 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Zkušenosti z improvizačního divadla v politice využívám neustále, říká hejtman Jan Grolich

Rok je ve funkci hejtmana Jihomoravského kraje. Předtím deset let působil coby starosta obce Velatice kousek od Brna. Jaký byl přechod z komunální politiky do krajské? Proč se na jižní Moravě líbí filmařům i turistům? A jak kraj pomůže strádajícím pořadatelům kulturních akcí? S Janem Grolichem jsme se bavili o kultuře, gastronomii i setkání s papežem.

Základem je otevřená mysl, nechci být stará konzerva, říká ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Vzniknou za vilou Tugendhat nové Lužánky? Povede na Špilberk lanovka? A jak přiblížit instituci, jako je Muzeum města Brna, mladé generaci? S jeho ředitelem Zbyňkem Šolcem jsme si povídali o Brně, umění, architektuře i plánech do budoucna.

Na Brně mě baví, že je multižánrové, říká Hana Holišová

Jaký byl podzimní návrat na divadelní prkna? Jak se pěti hercům zkouší dvě role? A je těžší lidi rozesmát, nebo dojmout? S herečkou a zpěvačkou Hanou Holišovou jsme si povídali o muzikálu Pretty Woman, vystupování s big bandem i metalovou kapelou, o hledání rovnováhy… a samozřejmě o Brně!

Do Prahy se jeďte podívat, do Brna bydlet, říká nadšený učitel angličtiny Broňa

Každý se může naučit anglicky. Alespoň podle Bronislava Sobotky, nadšeného učitele angličtiny z Brna. Broňu znáte z jeho oblíbeného YouTube kanálu, v srpnu vyšla jeho kniha Zamilujte se do angličtiny. Jak se z „trouby na jazyky“ stane učitel na letní škole na Oxfordu? Rozhovor o studiích, českém školství, motivaci a síle správného přístupu.

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský

Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.