Zbraně, šperky, řády, vyznamenání, šlechtické dekrety, razítka a mnoho dalšího je k vidění na výstavě Symboly vládců. Foto: Muzeum města Brna

Psát v dnešní době pozvánku na kulturní akce je práce hodná sebevraha. Nicméně budeme doufat, že než vyjde březnový KAM, který právě držíte v ruce, tak se situace změní, a vy budete moci za kulturou opět vyrazit.

Je to také příležitost ukázat, že ani v této těžké době v kulturních institucích, jako jsou muzea, galerie a divadla, nesedí jejich zaměstnanci s rukama v klíně, ale pilně pro vás připravují nové věci. Muzeum města Brna například vytvořilo velice zajímavou výstavu pod názvem Symboly vládců. Je instalovaná v gotickém sále východního křídla a najdete na ní předměty, které nějakým způsobem dokazovaly výjimečnost jejich nositelů a příslušnost k nejvyšším elitám. Již od nejstarších dob, v tomto případě v době kamenné, se určitá společenská vrstva potřebovala odlišit od ostatních. V té době to byly například čepele z pazourku nebo obsidiánu nebo šperky vyrobené ze skořápek měkkýšů. S příchodem kovů, ať už to bylo železo nebo bronz, se nobilita začala rekrutovat hlavně z mužů bojovníků a k jejich odznakům patřily pochopitelně meče a jiné zbraně. Na výstavě tak může návštěvník obdivovat výrobky dávných kovolitců z bronzu, železa, ale i ze zlata. Jedním z hlavních exponátů je rekonstrukce hrobu bojovníka nalezeného v Brně-Heršpicích, kterému se přezdívá Achilles z Heršpic. Ale nejen zbraně jsou na výstavě k vidění. Najdeme zde také velké množství šperků a ozdob sloužících jako součásti oblečení, jako jsou spony, jehlice a mnohé další. Třpytem zlata ohromí jeden z největších zlatých pokladů nalezených na Moravě, takzvaný Zlatý muž z Blučiny. Jedná se o hrob vládce z období stěhování národů, k jehož pohřební výbavě patřily spony a součásti zbraní vyrobené ze zlata a vykládané almandiny. Jak čas běžel dál, vládcové se z bojovníků postupně měnili spíše v úředníky a reprezentanty byrokratické moci. K jejich symbolům tedy patří řády, vyznamenání, šlechtické dekrety a v neposlední řadě také razítka, kterými dokázali šermovat stejně urputně jako jejich předchůdci mečem. Doufejme, že se nám podaří na takto zajímavě pojatou výstavu podívat co nejdříve. Její trvání je plánováno do konce srpna 2021.

Martin Koplík

Průvodce světem architektury

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.