„Pandemie je momentálně mezníkem bez pointy, byť to ve srovnání se španělskou chřipkou před sto lety vypadá spíš na happy end,“ říká Marek Vlha. Foto: Jan Melvil Publishing

Pandemie covidu-19 bude jednou pro „velké dějiny“ podobným milníkem jako obě světové války nebo sametová revoluce. Ale už teď nám může o ní a jejích průvodních jevech mnohé prozradit literatura.

Pandemie je momentálně mezníkem bez pointy, byť to ve srovnání se španělskou chřipkou před sto lety vypadá spíš na happy end. Bleskový vývoj účinných vakcín proti covidu-19 se zřejmě zařadí mezi nejvýznamnější výdobytky. Izraelský novinář Nadav Ejal vystihl podstatu věci v jedné větě: „Příroda nám předhodila exponenciální problém a my jsme poprvé v historii zareagovali exponenciální vědeckou odpovědí.“

Ejal tuhle úvahu napsal v úvodu pro české vydání své knihy Vzpoura proti globalizaci, kterou jsme vydali v nakladatelství Jan Melvil Publishing. Ejalův text o podobách a motivech odporu vůči globálnímu řádu nás nadchl. Nechce totiž lacině kritizovat, ale pronikat pod povrch. Ať už jde o islamistické teroristy, neonacisty, paradoxy boje proti klimatické změně, anarchismus, trumpismus či pokrytectví liberálů. Lze si z toho odnést hodně. Při uvažování nad politickou mapou České republiky mě například znepokojuje další z Ejalových postřehů: K politickému extremismu netíhnou nejchudší vrstvy, ale střední třída ztrácející své jistoty.

Přidám ještě jednu knižní asociaci. U každého nového dílu telenovely „Česko hledá ministra zdravotnictví“ se mi vybaví kniha Rozvrat: Jak se národy vyrovnávají s krizemi od Jareda Diamonda. Proslulý antropolog tu na základě dramatických příkladů popisuje faktory, které předurčují vyústění národních krizí. Schválně si zkuste podle Diamondových pravidel oznámkovat dnešní Českou republiku. Nebo se s jeho pomocí zamyslet nad rolí „vůdců“, jako jsou ministři a premiéři.

K této úvaze podněcuje i jeden z mých (nedávno doplněných) čtenářských restů, Fouché Stefana Zweiga. Jen pozor. Zweigův fascinující portrét ministra policie tahajícího za nitky revoluční a napoleonské Francie není vždycky přesný a Fouchého roli krapet přeceňuje. Až zase přijde na pořad dne ministerská šaráda, zkuste si vzpomenout, že i největší diktátoři se vždycky pohybovali v mezích možného. Ale taky na to, že kavalerie v podobě „exponenciální vědecké odpovědi“ je už na cestě.

Marek Vlha

šéfredaktor nakladatelství Jan Melvil Publishing a historik

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Galavečer Muzea romské kultury jako oslava jeho 30. výročí

„Jsme prostorem pro setkávání kultur. Otevíráme cesty ke kořenům romské identity. Uchováváme a zpřístupňujeme kulturu a historii Romů jako součást světového dědictví. Přispíváme k toleranci a vzájemnému porozumění. Pro dialog kultur, pro nás.“ Tak zní motto jedinečné instituce svého typu na světě.

BRNO TISKNE v lihovaru

Díky otevřené sítotiskové dílně BRNO TISKNE máte 7. října v 17.00 jedinečnou příležitost podívat se do prostoru bývalého lihovaru na Pekařské ulici a seznámit se se sítotiskovou technikou. Bude se zde konat výstava grafik ze série serigrafických workshopů BRNO TISKNE S…

EXPO v Dubaji: český pavilon a jihomoravské stopy

O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji začne letošního 1. října a potrvá až do 31. března 2022. Jedná se o historicky první EXPO, jehož pořadatelem je arabská země, podtitulem tohoto ročníku je Connecting Minds, Creating the Future. Český pavilon nese ve svých expozicích výrazné stopy kreativních myslí z Brna a Jihomoravského kraje, doprovodný program výstavy pak přicestuje téměř před váš práh a oživí mnohá města regionu.

Rozhovor k výstavě Armáda do kapsy

Už přes dvě stě let se sbírají vojenské figurky, říká o výstavě Armáda do kapsy vedoucí průvodců Památníku Mohyla míru Ondřej Buček.

URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní.