„Pandemie je momentálně mezníkem bez pointy, byť to ve srovnání se španělskou chřipkou před sto lety vypadá spíš na happy end,“ říká Marek Vlha. Foto: Jan Melvil Publishing

Pandemie covidu-19 bude jednou pro „velké dějiny“ podobným milníkem jako obě světové války nebo sametová revoluce. Ale už teď nám může o ní a jejích průvodních jevech mnohé prozradit literatura.

Pandemie je momentálně mezníkem bez pointy, byť to ve srovnání se španělskou chřipkou před sto lety vypadá spíš na happy end. Bleskový vývoj účinných vakcín proti covidu-19 se zřejmě zařadí mezi nejvýznamnější výdobytky. Izraelský novinář Nadav Ejal vystihl podstatu věci v jedné větě: „Příroda nám předhodila exponenciální problém a my jsme poprvé v historii zareagovali exponenciální vědeckou odpovědí.“

Ejal tuhle úvahu napsal v úvodu pro české vydání své knihy Vzpoura proti globalizaci, kterou jsme vydali v nakladatelství Jan Melvil Publishing. Ejalův text o podobách a motivech odporu vůči globálnímu řádu nás nadchl. Nechce totiž lacině kritizovat, ale pronikat pod povrch. Ať už jde o islamistické teroristy, neonacisty, paradoxy boje proti klimatické změně, anarchismus, trumpismus či pokrytectví liberálů. Lze si z toho odnést hodně. Při uvažování nad politickou mapou České republiky mě například znepokojuje další z Ejalových postřehů: K politickému extremismu netíhnou nejchudší vrstvy, ale střední třída ztrácející své jistoty.

Přidám ještě jednu knižní asociaci. U každého nového dílu telenovely „Česko hledá ministra zdravotnictví“ se mi vybaví kniha Rozvrat: Jak se národy vyrovnávají s krizemi od Jareda Diamonda. Proslulý antropolog tu na základě dramatických příkladů popisuje faktory, které předurčují vyústění národních krizí. Schválně si zkuste podle Diamondových pravidel oznámkovat dnešní Českou republiku. Nebo se s jeho pomocí zamyslet nad rolí „vůdců“, jako jsou ministři a premiéři.

K této úvaze podněcuje i jeden z mých (nedávno doplněných) čtenářských restů, Fouché Stefana Zweiga. Jen pozor. Zweigův fascinující portrét ministra policie tahajícího za nitky revoluční a napoleonské Francie není vždycky přesný a Fouchého roli krapet přeceňuje. Až zase přijde na pořad dne ministerská šaráda, zkuste si vzpomenout, že i největší diktátoři se vždycky pohybovali v mezích možného. Ale taky na to, že kavalerie v podobě „exponenciální vědecké odpovědi“ je už na cestě.

Marek Vlha

šéfredaktor nakladatelství Jan Melvil Publishing a historik

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Vila Löw-Beer zve na virtuální prohlídku

Oblíbené programy pro rodiny s dětmi Vila dětem teď probíhají on-line. Letos jste si tak už mohli virtuálně prohlédnout část stálé expozice vily Löw-Beer věnovanou textilnímu průmyslu a rodině Löw-Beer nebo se dozvědět zajímavosti o jarních židovských svátcích. V dubnu vás čeká program s názvem Skryté poklady zahrady.

Muzeum romské kultury představí fotografie manželů Carretových

Deník života romských rodin. Tradice, řemesla, sváteční i všední chvíle – to vše zobrazuje nová výstava Muzea romské kultury Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Třicet let manželé Carretovi navazují vztahy s Romy po celé Evropě a díky osobním poutům a přátelstvím vznikají přirozené fotografie každodenního života.

381 346 územních plánovačů on-line

381 346 je počet všech obyvatel Brna, kterých se týká návrh nového územního plánu. Je to i název výstavy kanceláře městského architekta v brněnském Urban centru. Výstava představuje devět horkých témat, jež rezonovala Brnem při veřejném projednávání návrhu. Nově ji můžete navštívit on-line na webu Urban centra.

I muzea a galerie nabízejí on-line program

Existuje několik způsobů, jak si v dnešní době užít umění. Tím prvním jsou on-line sbírky, které muzea a galerie nabízejí. Můžete se tak z pohodlí domova podívat třeba na digitalizovaný obraz Hlava Medusy, který se letos v březnu vrátil zpět do Moravské galerie v Brně.

Nejen do Letohrádku Mitrovských zve Petr Lukas

Po třech výstavních uzávěrách v loňském roce jsme v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně doufali v otevření nové výstavy alespoň v měsíci březnu. Očekávání se bohužel nenaplnilo a dosud není ani zřejmé, kdy budeme moct návštěvníky znovu přivítat.