Pokud všechno půjde podle plánu, koncem léta vás čeká live album Veřejně nepřístupné vodní plochy. Foto: Ivo Legner

Ruku na srdce, není jednoduché zvát v téhle době za hudbou. Dlouho jsem přemýšlel, jak to pojmout. Já jsem pražská naplavenina milující Brno a při psaní tohoto sloupku jsem si uvědomil, jak Pražáci Brnu závidí kulturní scénu. Scénu, která je boží i přes pandemii.

Jak jinak si v dnešní době vynahradit živý koncert než u gramofonu s pořádnou deskou. Proto se zájmem sleduji počiny vydavatelství Kabinet Records pod Kabinetem MÚZ, které vydává jak lokální, tak i světové klasiky. Z těch klasik bych vypíchl třeba desku americké folkové kapely Fleet Foxes a jejich album Shore nebo třeba punkovej nářez kapely M.D.C. Kabinet Records vydává teď v únoru také desku brněnské kapely tryo s názvem sustainable gardening. Nejen o nové desce jsem si s kapelou tryo povídal v rámci rozhovoru pro KAM a web Planeta Brno. Desku jsem slyšel a je moc vyvedená, myslím, že kdo kapelu tryo zná, bude mile překvapen. Nové album kapely Květy nazvané Květy Květy také stojí za poslech. Například písnička Koňýku, kde mimo jiné zpívá Alena Pohlová, která vystupuje pod pseudonymem Alen a v nedávné době vydala album Až se řeky vylijí z břehů. Alen teď připravuje nové album a společně děláme na kapelové úpravě písní jak z první, tak i druhé připravované desky. 

Také se mi podařilo, upřímně asi i díky covidu, založit jazz fusion trio, které nese název Veřejně nepřístupná vodní plocha, a pokud všechno půjde podle plánu, tak koncem léta vydáme studio live album, těším se moc! Do Veřejně nepřístupné vodní plochy jsme ještě pozvali Kateřinu Skřivánkovou, která dříve působila v kapele eLiška. Společně s ní interpretujeme český a moravský folklor v novém, jiném kabátu. Práce s Kateřinou mě nabíjí radostí a novou energií. Věřím, že se nám to podaří již brzy přenést i na lidi. 

Do Veřejně nepřístupné vodní plochy jsme ještě pozvali Kateřinu Skřivánkovou, která dříve působila v kapele eLiška. Společně s ní interpretujeme český a moravský folklor v novém, jiném kabátu. Práce s Kateřinou mě nabíjí radostí a novou energií. 

V boskovickém Prostoru se také snažíme vytvářet kulturní program navzdory okolnostem. Kromě několika live streamů, například živé přenosy impra Lísky a besed Ohlasy naživo, v Prostoru probíhá koncept výdejního okénka kultury. Například v březnu chystáme malý festival písničkářů, který bude probíhat právě celý z okna. Tak si určitě udělejte výlet do Boskovic, dejte si kafe a pak si nechte zahrát nějakou písničku z oválného okna.

David Liber

hudebník, publicista

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Noc kostelů Nosislav –⁠ pěvecký sbor Lumír

Letošní Noc kostelů zavane Lumír do Nosislavi, odkud pochází též někteří členové sboru. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Jarní koncert sboru Lumír v Červeném kostele

Smíšený pěvecký sbor Lumír z Brna navazuje na „předcovidovou“ tradici jarních koncertů s duchovním repertoárem. V Červeném kostele vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19 hodin. Tentokrát se zaměří na barokní hudbu Brixiánské doby. Inspirací k volbě repertoáru se stalo výročí 290 let od narození F. X. Brixiho.

Májový benefiční koncert: Michal Žáček & Mario Šeparović

Benefiční májový koncert fenomenálního saxofonisty Michala Žáčka a skvělého zpěváka a kytaristy Maria Šeparoviče přispěje na konto Ligy vozíčkářů. Koncert se uskuteční v pondělí 16. května od 19 hodin.

Jazz & sbor!

Netradiční spojení jazzu a pěveckého sboru! Ku příležitosti svých kulatin zahraje známý trombonista a člen Big Bandu Gustava Broma Mojmír Bártek i se svou kapelou The Young Pekáč. Koncert se uskuteční již 3. května v brněnském Semilassu.

Islandští GusGus představí nové album MOBILE HOME 6. května v Brně

Islandská elektronická legenda GusGus vystoupí 6. května 2022 v brněnském klubu Fléda s novým albem MOBILE HOME. Jejich již jedenácté studiové album je vysoce emotivní a v devíti písních nabízí synergii krátkých příběhů. MOBILE HOME otevírá novou éru v 26leté historii této kapely.