Scénář Marka Epsteina k filmu Šarlatán (r. Agnieszka Holland) si můžete také přečíst v knižní podobě. Do ní jej převedl Josef Klíma. Foto: CinemArt

I v březnu zřejmě diváci a kina nebudou v jiném než platonickém kontaktu – přes internet on-line a na sociálních sítích. Oč důvěrnější vztah se utváří mezi publikem, monitorem a domácími audiovizuálními médii, o to víc stojí za pozornost. A protože je březen měsícem knihy, literatura se přímo nabízí být průvodcem na „dobrodružné výpravě za obrazovku“.

Eseje a kratší práce Umberta Eca z let 1956–2015 zahrnuté do knihy O televizi určitě neunikly širší pozornosti. V regále by rozhodně neměl chybět český titul Co byla a co je televize, určený „pro malé i velké“, který vznikl v týmu Terezy Cz Dvořákové. Vyprávění o televizi navazuje na předchozí svazky – Jak vznikl film (2017) a Jak se dělá film (2019). Přehledně a jednoduše seznamuje s historií média a vysvětluje základní pojmy. Okrajovou zmínku si zaslouží manažerská příručka Pravidlo žádných pravidel (2020) o řízení Netflixu, kterou vydalo brněnské nakladatelství Jan Melvil Publishing.  Postoje spoluzakladatele Reeda Hastingse budou zřejmě noční můrou části tuzemských vedoucích pracovníků. Nás ostatní zamrzí, že v ní chybí srovnání americké globální firemní kultury s českým kreativním prostředím. Vše, co postrádá „Pravidlo“, v hutnosti, střídmosti a odborné náročnosti vynahrazuje výzkumná zpráva autorské dvojice Petar Mitrić a Petr Szczepanik Pomůže Netflix českému filmu? adresovaná Ministerstvu kultury a Státnímu fondu kinematografie. Práci, volně dostupnou v .pdf, ocení každý s komplexnějším zájmem o dynamický vývoj současné audiovize a lokálních trhů směrem k budoucnosti.

Miloš Henkrich
redaktor KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.