„Vlasta Zábranský vidí svět v zrcadle snové paměti a skutečnosti kolem sebe vyjadřuje metaforickým zobrazováním. Sny V. Zábranského jsou pro diváckou obec tak přitažlivé a reálné, až je to pro ně i fyzicky příjemné…“ Foto: Jaromír Kitner

V únoru nás opustil malíř, grafik, karikaturista a scénograf Vlastimil Zábranský. Jako vzpomínku na Zábranského, významnou osobnost brněnského kulturního života,  uvádíme úryvky z článku Jaromíra Kitnera, který o malíři vyšel v Rovnosti 29. prosince 1987. Citujeme s laskavým svolením autora.

Vlastimil Zábranský, rodák z Vráže u Berouna, prošel různými povoláními. Během studia na Pedagogické fakultě UJEP v Brně projevoval literární ambice, které předcházely humornému kreslení, pro něž byl bytostně nadán. Začátkem 60. let odložil psací potřeby literáta a prosazuje se ve světě kresleného humoru a karikatury. Začíná publikovat téměř ve všech periodikách vycházejících od Aše až po Poprad. V následujících desetiletích se stává slavným v zahraničí a jeho tvorba získává hlavní ceny na nejvýznamnějších světových přehlídkách. Obrazy V. Zábranského upoutají diváka kultivovaným, perfektním malířským projevem, svým provedením se blížícím k staromistrovskému charakteru obrazů s jemným barevným odstíněním, kde i šerosvit hraje svoji roli.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Jezděte po Brně zadarmo s Nextbike!

Nextbike je největší provider bikesharingu v České republice, svou službu nabízí už v devatenácti městech a v ulicích má přes 5 000 sdílených kol. Po Brně se navíc na téměř polovině kol místní flotily svezete 15 minut z každé jízdy zdarma.

Nakupte chytré hračky ve VIDA! e-shopu

Chemická laboratoř, výbušná věda, souprava na první experimenty, výroba slizu, stavebnice dinosauřích koster, deskové hry, tvořivé sady i hlavolamy. To vše nově najdete na e-shopu zábavního vědeckého parku VIDA!

OC FUTURUM – nový sortiment i prostory pro restart podnikání

Není pochyb, že hned jak to bude možné, vypraví se jednotlivci i rodiny za nezbytnými nákupy, které museli dlouho odkládat. Obchodní Centrum FUTURUM v jižní části Brna je na tento okamžik plně připraveno a své návštěvníky navíc přivítá v krásných, nových prostorách.

KAM na procházku? A na co si dát pozor?

Lužánky, Špilberk, psí výběhy, parky, naučné stezky… Možností, kam se přímo v Brně vypravit se čtyřnohým parťákem, je mnoho. Některá místa však mají svá specifika.

Duben, ještě tam budem?

V době, kdy píšeme tyto řádky, netušíme, jaký bude stav po víkendu, natož v dubnu. To nám v TIC BRNO ale nebrání v pilné práci, abychom byli připraveni, až dojde k rozvolnění opatření a my všichni vyběhneme ven!