„Vlasta Zábranský vidí svět v zrcadle snové paměti a skutečnosti kolem sebe vyjadřuje metaforickým zobrazováním. Sny V. Zábranského jsou pro diváckou obec tak přitažlivé a reálné, až je to pro ně i fyzicky příjemné…“ Foto: Jaromír Kitner

V únoru nás opustil malíř, grafik, karikaturista a scénograf Vlastimil Zábranský. Jako vzpomínku na Zábranského, významnou osobnost brněnského kulturního života,  uvádíme úryvky z článku Jaromíra Kitnera, který o malíři vyšel v Rovnosti 29. prosince 1987. Citujeme s laskavým svolením autora.

Vlastimil Zábranský, rodák z Vráže u Berouna, prošel různými povoláními. Během studia na Pedagogické fakultě UJEP v Brně projevoval literární ambice, které předcházely humornému kreslení, pro něž byl bytostně nadán. Začátkem 60. let odložil psací potřeby literáta a prosazuje se ve světě kresleného humoru a karikatury. Začíná publikovat téměř ve všech periodikách vycházejících od Aše až po Poprad. V následujících desetiletích se stává slavným v zahraničí a jeho tvorba získává hlavní ceny na nejvýznamnějších světových přehlídkách. Obrazy V. Zábranského upoutají diváka kultivovaným, perfektním malířským projevem, svým provedením se blížícím k staromistrovskému charakteru obrazů s jemným barevným odstíněním, kde i šerosvit hraje svoji roli.

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

MUNI upozorňuje, že potlačování svobod se odehrává i dnes

Potlačování občanských svobod v současném Bělorusku a připomenutí 80. výročí od prvního transportu židovských obyvatel z Brna do Minsku. To jsou témata, na jejichž půdorysu připravila Masarykova univerzita dvoudenní cyklus tvořený výstavou, videomappingem, debatami a filmovými projekcemi.

Festival kutilství Bastlfest

Patříte k nadšencům, kteří stále něco vymýšlejí, vylepšují a konstruují? Nebo jen rádi žasnete nad tím, co všechno si lidé dokážou sami vyrobit? Pak si nenechte ujít Bastlfest – festival kutilství pro celou rodinu, který se uskuteční od 20. do 21. listopadu v brněnském VIDA! science centru.

Na výstaviště vtrhne Life!

Po roční nedobrovolné pauze se na brněnské výstaviště vrací festival Life! Nabídne pořádnou dávku zábavy pro návštěvníky i spoustu výzev pro VIP hosty a youtubery. Zapište si do kalendářů termín 26.–28. listopadu a připravte se na program nabitý vším, na co se každý rok těšíte.

25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků

Víte, že 25. října slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků a že v Brně vznikl charitativní projekt, který pomáhá kočkám, které svůj domov vyhlížejí z jihomoravských útulků? Podporuje 9 ověřených útulků a tím stovky koček najednou!

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ve spolupráci s převratným projektem Wild Immersion strhující podívanou. Patronkou projektu je světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.