Co vše se člověk může dozvědět sám o sobě? Dopřejte své mysli rovnováhu. Foto: Pocket Media

Psychosomatika jako pojem má svůj původ ve starověké řečtině. Vznikla ze spojení dvou slov: „psyché“ neboli „duše“ a „soma“ neboli „tělo“. Úlohou psychosomatiky je zkoumat vztahy a souvislosti mezi naší psychikou a její funkcí na lidský organismus. Napovídá, jak důležité je vzdělávat se a pracovat se svou myslí.

S tvrzením, že tělo a mysl jsou jedno, můžeme i nemusíme souhlasit. Avšak co si nosím uvnitř, se dříve či později bude zrcadlit na mém fyzickém zdraví. Člověk se jako tvor společenský rodí s dvěma protichůdnými potřebami: potřebou autenticity a potřebou pouta. A je to právě rovnováha mezi těmito dvěma polohami, která do velké míry určuje, jak šťastný a také jak dlouhý život prožijeme. Opravdovost není nic jiného než schopnost být v kontaktu se svými vlastními emocemi. Ty nám sdělují, co potřebujeme nebo co máme nechat být, zda chceme obejmout, ochránit, najíst se a podobně. Potřeba pouta je evolučně daná a bez ní by člověk po většinu lidské historie nepřežil déle než několik dní. Je to právě nezbytnost pouta, která způsobuje, že jednou z našich nejniternějších potřeb je přijetí ostatními. 

A z těchto důvodů nelze tělo a mysl oddělit. Naše vnitřní „palubní deska“ a její „kontrolky“ nám vždy jasně ukazují reakce našich emocí na podněty a interakce a také směr, kterým bychom měli jít. Žít v souladu se sebou znamená umět si stanovit vlastní hranice na základě emocí, tedy „vykolíkovat si hřiště“. 

Žít ve svém těle znamená naučit se ho poslouchat. Vědět, že určité situace, setkání nebo lidé ve mně vyvolávají jisté pocity. Díky tomu máme možnost na tyto vnější podněty reagovat, a kultivovat tak své zdraví. Psychickým to fyzické i fyzickým to psychické.

KAM za sebepoznáním:

Jan Hnízdil
Online poradenství a terapie
www.hnizdozdravi.cz 

Psychosomatika online
Propojení těla a mysli
www.psychosomatika-online.cz

MUDr. Ing. Tereza Hodycová
Terapie online
www.terezahodycova.cz

Denisa Říha Palečková
Vědomá sexualita a sebepřijetí
www.denisapaleckova.cz

Institut funkční medicíny a výživy
Ovládněte umění, jak být zdráv
www.ifmv.cz/seminare/

Nakladatelství Jan Melvil 
Knihy pro chytrý život
www.melvil.cz

Škola celostní a přírodní medicíny 
Podívejte se na medicínu jinak
www.welko.cz

Energie v životě
Radost být na světě
www.energievzivote.cz 

Terapie tmou 
Pobyt ve tmě pro vnitřní zrak
www.terapie-tmou-u-brna.cz/

Meditační centrum Sahadža jógy
Kurzy léčebné meditace
www.meditacevbrne.cz

Ekotextil design
Unikátní nový obor na SŠUD
www.ssudbrno.cz 
Článek u nás na webu

Barbora Olšanová

Redaktorka KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Lelkujte! Ale s mírou

Ano, my víme. Léto je tady a s ním i dobrá nálada a pocit, že si chceme a vlastně i musíme užívat. Souhlasíme s vámi! Na druhou stranu léto neznamená, že se máme vykašlat na práci sami na sobě nebo zapomenout na naše dlouhodobé cíle. Spíš je to naopak.

Konference Leadership 2021

Jak se naučit inspirovat a motivovat druhé? Jak najít odvahu ke změně? A jak u toho všeho zároveň zůstat svůj? To všechno se naučíte na on-line Konferenci Leadership, která se uskuteční ve čtvrtek 27. května od 17 do 22 hodin.

Vše o studiu jazyků na jednom místě

Tipy, informace, návody, zajímavosti, zkrátka všechno to, co potřebujete nebo chcete vědět o studiu jazyků, najdete na blogu Jazykového centra Correct. Čtěte a učte se. Nabité znalosti se vám budou hodit nejen pro lepší pochopení cizí řeči.

Němčina s Österreich Institutem Brno

Specialisté na němčinu v Brně již od roku 2001! Österreich Institut Brno nabízí kurzy různé intenzity pro zájemce všech jazykových úrovní a věkových kategorií. Zlepšete či získejte znalosti, které vám pomohou v budoucím studiu i pracovním životě.

Kolik řečí umíš… tolik řečí umíš

Hello. Hola. Hallo. Bonjour. Капуста. Toto je pozdrav „ahoj“ v pěti jazycích. Vlastně ve čtyřech – anglicky, španělsky, francouzsky a německy. Rusky je tam napsáno „kapusta“. Proč? Protože učit se jazyky je důležité, jinak vám může každý navykládat, co chce.