Přes HBO se na nás řítí dvakrát delší verze Ligy spravedlnosti, než uvedla kina. Foto: archiv distributora

Snyder Cut

Fanouškovsky nejskloňovanějším projektem, který v březnu míří na VOD, je Zack Snyder’s Justice League. Ve čtyřhodinové verzi znovu ožívá původní režisérská vize.

Liga spravedlnosti, která šla do kin před třemi a půl lety, byla průšvih. Nejen ve smyslu komerčním, ale i uměleckém. Střet poetiky Josse Whedona se Snyderovou estetikou neprospěl nikomu. Ani tvůrcům ani filmovému studiu, natož publiku. Zack Snyder se utrhl ze řetězu a přes HBO se na nás řítí dvakrát delší film, navíc v klasickém televizním obrazovém formátu 1:1,66  namísto širokoúhlého. A ve hře je nejen barevná, ale i „artová“ černobílá verze.

Příběh známe: je o sestavení superhrdinského týmu složeného z Batmana, Wonder Woman, Aquamana, Cyborga a Flashe. Ovšem do hry se vrátil vypravěč, který v případě „DC Universe“ vždy usiloval o temnější, dospělejší vizi, která výrazně souzní se světem komiksů Franka Millera (Batman – Návrat temného rytíře, Sin City, 300). (mh)

Zack Snyder’s Justice League
r. Zack Snyder
USA 2021
na VOD od 18/3
HBO GO

Od komiksu k románu

Když Nico Walker seděl v kriminále, napsal autobiograficky laděný román Cherry. Hrdina projde několika životními etapami. Z vysoké školy odchází do války v Iráku, kde pracuje jako zdravotník a domů se vrací se závislostí na opioidech. Aby měl na drogy, stane se bankovním lupičem.

Anthony a Joe Russovi po čtveřici velmi úspěšných marvelovek (mj. Captain America: Návrat prvního Avangera, 2014 a Avengers: Endgame, 2019) našli ve Walkerově vyprávění nový slibný projekt. Podle hesla Stevena Soderbergha – jeden film pro studio a druhý film pro sebe – se adaptací románu vrátili k nezávislé tvorbě a k námětům, které rezonují společností. Do hlavní role obsadili Toma Hollanda a vytvořili novinku, která vzbuzuje velká očekávání. Cherry je doslova sourozenecký film, protože bratři ke spolupráci přizvali sestru Angelu Russo-Ottsovou, aby podle knihy napsala scénář. I když měl o film zájem Netflix, do kin a na VOD jej nakonec uvádí konkurence. (mh)

Cherry
r.
Anthony a Joe Russovi
USA 2021
na VOD od 12/3
Apple TV+

V hlavní roli snímku Cherry uvidíte Toma Hollanda. Foto: archiv distributora

Dvojici dětských filmů: Dobrodružný svět (Det Stora äventyred, 1953) a Tři lilie (Briggen Tre Liljor, 1961) najdete na Netflixu. Foto: archiv distributora

Ponor do severské kinematografie

Nabídka ve videotéce Netflixu umí překvapit. Milovníci skandinávské kinematografie mají v současnosti jedinečnou příležitost zhlédnout několik starších švédských filmů z rozmezí let 1920 až 1969. 

Mezi němými filmy se objevují dva klasikové. Mauritz Stiller, dnes obvykle připomínaný objevem  Grety Garbo, si zaslouží být znovudoceněn coby režisér svěží vztahové komedie Za štěstím (Erotikon, 1920). Prästänkan (1920) od dánského filmaře Carla T. Dreyera byl kdysi v českém prostředí znám jako Čtvrtý sňatek paní Margarety. Skutečné objevy následují. Mezi filmy je Norrtullská parta (Norrtullsligan, 1923) od, u nás neznámého, Pera Lindberga.

40. léta zastupují komedie Hanna v lepší společnosti (Hanna i sociéten, 1940) a válečný film Až se rozední (En dag skall gry, 1944). Z 50. a 60. let se zde objevuje dvojice dětských filmů: Dobrodružný svět (Det Stora äventyred, 1953) a Tři lilie (Briggen Tre Liljor, 1961), na motivy románu Briga Tři lilie. (mh)

Severská kinematografie
Netflix

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Mezipatra v Brně

Od 13. do 20. listopadu proběhne v Brně queer filmový festival Mezipatra, jehož letošním tématem je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Off programovou sekci sekci.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhne v Brně od 21. do 26. září.

Do kina zve Anežka Opatrná

Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Pohodlné sedačky, obří plátno, chroupání popcornu, přátelé, filmové zážitky. Víte, jak dlouho jsme čekali na otevření kin? Necelých osm měsíců! Hrůza. Ale věci se pomalu začínají vracet do normálu a vy se opět můžete v létě těšit na skvělé filmy. Věřte, že na své si přijde úplně každý.

Letní večery budou patřit premiérám pod širým nebem

Kino Art opět vyráží na prázdniny, tentokrát se vydá do krásného areálu Nové Zbrojovky! Zde díky technologii DCP promítne nejen klasické letní hity a stálice stříbrného plátna, ale také očekávané filmové premiéry.

Na co v létě zajít do kina?

Na co se podívat v létě? V tomto článků přinášíme hned několik tipů na filmové novinky.