Jednou z laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého je umělkyně Valentýna Janů. Foto: CJCh

Společnost Jindřicha Chalupeckého, jejímž posláním je podporovat současné české umění a posilovat jeho roli ve společnosti i v rámci mezinárodního kontextu, uděluje Cenu Jindřicha Chalupeckého pro vizuální umělce do 35 let již od roku 1990.

I v letošním roce se spojila Společnost Jindřicha Chalupeckého s Moravskou galerií při přípravě a realizaci výstavy mladých umělců, které mezinárodní porota vybrala do této soutěže. Laureáty pro rok 2021 jsou Robert Gabris, Jakub Jansa, Valentýna Janů, Anna Ročňová a umělecký ne-kolektiv Björnsonova. Porota letos vybírala z celkového počtu téměř 90 portfolií. Společná výstavní prezentace laureátů se uskuteční na podzim v prostorách Pražákova paláce v Moravské galerii v Brně. V prosinci se tamtéž také otevře výstava zahraničních hostů, jimiž jsou Daniel Daniel Fernández Pascual a Alon Schwabe působící na mezinárodní umělecké scéně pod označením Cooking Sections.

Cena Jindřicha Chalupeckého
www.sjch.cz
www.moravska-galerie.cz

Převzato z časopisu KAM v Brně shop.pocketmedia.cz/predplatne

Novou kurátorkou Galerie mladých je Ivana Hrončeková

Z pozice kurátorky Galerie TIC odchází Zuzu Janečková. Odvedla tu ohromný kus práce: s velkou obětavostí a laskavostí kurátorovala od roku 2012 desítky výstav, především v Galerii mladých.

Sbírka současného designu v Brně!

Velkou pozornost získává projekt Moravské galerie v Brně, která v uplynulých měsících založila sbírku současného designu a módy. Vystavovat ji bude v nových expozicích rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea.

Letem světem Moravským muzeem

Pavilon Anthropos v Pisárkách, Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici, zoologický depozitář na zámku v Budišově či Starý zámek v Jevišovicích, to vše je Moravské zemské muzeum.

Mainer a Paučo v Etcetera Gallery

Koncentrovaný výběr děl Martina Mainera a Samuela Pauča v Etcetera Gallery tvoří převážně obrazy z posledních dvou let.

Na počátku bylo slovo a to slovo bylo robot…

ROBOT2020 je výstava, kterou musíte vidět. Mechanický bubeník Josef ze hry Machinárium, robotické modely dinosaurů, replika endoskeletonu Arnolda Schwarzeneggera s jeho vlastnoručním podpisem, autorský film Vladimíra 518, erotická robotika 21. století, díla Krištofa Kintery a Jaroslava Róny, robotická dojička krav, Werichův filmový Golem jako historicky první český robot a desítky dalších odkazů na slovo robot, které poprvé zaznělo před sto lety v Čapkově divadelní hře R.U.R.