Teď, když trávíme v našich domovech tolik času, je ještě důležitější, abychom se v nich cítili pohodlně. Foto: Pocket Media

Domov. Místo, kde na nás svět nemůže a kde se máme cítit svobodní. Problém je, když se z domova stane prostor, ve kterém najednou musíme dělat úplně všechno. A v takovém nastavení už téměř rok žijeme.

Naše milované útočiště se najednou stává nevyžádaným „domácím vězením“, z nějž chceme pryč, kamkoli, dokonce i do práce. Nechybí vám už ten pocit, kdy se po celém dni v práci vrátíte domů a svalíte se na gauč? Pracujeme na home office, učíme z domu své děti, z bytu si kromě kanceláře a školní třídy děláme také provizorní posilovny, kina, restaurace a kdo ví co ještě. A tak je potřeba kultivovat prostor kolem sebe, jak jen to jde. Znáte hygge? Toto dánské slovo vyjadřuje spokojený přístup k životu, spjatý s bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Dánové jsou údajně jedním z nejšťastnějších národů na světě. No, něco na tom bude. Není to jen tak objevit něco výjimečného v každé chvíli, vytvořit si příjemnou atmosféru i ve zdánlivě obyčejných a všedních dnech, a že jich teď máme požehnaně. Mezi principy spokojeného života podle hygge patří například zapálené svíčky, vypnutí mobilního telefonu (zprávy i Facebook počkají), radost pro radost (je možné, že lepší už to nebude), měkká deka, do které se můžete zabalit, teplé ponožky a třeba horký nápoj s nějakou sladkostí. Zkrátka a dobře, hygge je o schopnosti umět hodit starosti za hlavu. Připravili jsme výběr lokálních značek, které by mohly vnést do vašich možná jednotvárných dnů strávených převážně doma více lehkosti a hřejivého pohodlí, ať už si vyberete podpořit atmosféru drobnými doplňky nebo třeba designovým nábytkem.

KAM na nákupy:

Tamasvigh
Floristický ateliér a doplňky do bytu
www.tamasvigh.cz

Ellastration 
Autorský porcelán a ilustrace od brněnské tvůrkyně
www.ellastration.cz 

Kendl.s
Interiérové mlhy, sójové svíčky a vonné vosky
www.kendls.cz

Ovenky
Bačkůrky ze 100% ovčí vlny
www.ovenky.cz

Obyčej.cz 
Originální český nábytek a bytové doplňky
www.obycej.cz

Novoretro
Retro nábytek, který je zatraceně cool
www.novoretro.net 

Dědova dílna 
Dřevěná fotoalba na vaše vzpomínky
www.dedovadilna.cz 

My Good Ways 
Produkty pro zdravý životní styl 
www.mygoodways.com

Fusakle.cz
Ponožky i stylové roušky
www.fusakle.cz 

Hoblhome 
Designová kuchyňská prkénka z jižní Moravy
www.hoblhome.cz

Barbora Olšanová

Redaktorka KAM v Brně

 

Převzato z časopisu KAM v Brně → shop.pocketmedia.cz/predplatne

Vánoční dárek musí být skutečné překvapení, říkají majitelky obchůdku ByloByLibo

Jaká atmosféra panuje v obchůdcích ByloByLibo před Vánoci? Co je pro jejich majitelky ztělesněním skvělého vánočního dárku? A je součástí dárku i to, jak je zabalen a prezentován? Čtěte v krátkém rozhovoru.

Vitamín C podávaný ve vysokých dávkách

Z 1 gramu klasického vitamínu C se dokáže střevní sliznicí vstřebat pouze menší část (přibližně 200 mg), zbytek se z těla vyloučí. Pokud podáme vitamin C ve zvýšené dávce nitrožilně, zvýšíme zásadně jeho koncentraci v buňkách a toto navýšení ihned pozitivně ovlivní fungování imunitního systému. Organizmus se tak stane výrazně odolnější proti infekcím a zánětům obecně.

Do Hůlkárny na Panskou

Stovky vycházkových holí, ale také  klobouky, bekovky, čepice a jiné doplňky, to vše nabízí příjemný obchod Hůlkárna.cz na Panské ulici. Abyste se měli o co opřít a zároveň vypadali stylově!

Červen ve znamení kávy a zmrzliny

Brno je již několik let známé svou dokonalou kavárenskou infrastrukturou, ne nadarmo se mu také přezdívá česká Mekka kávy. Každý si tady najde to své: od pražíren až po espresso bary nebo kávový festival. Kavárnám však začínají šlapat na paty zmrzlinárny, které zde najdeme skoro na každém rohu.

Zpátky do obchodů!

Pojďme si to říct na rovinu. Rozhodně vás nechceme všechny nahnat do obchodů. Přeci jen střídmost je dobrá nejen pro vás a vaši peněženku, ale také pro životní prostředí. Na druhou stranu městské nakupování jsme si museli odříkat poměrně dlouho, takže si nějaké to utrácení přeci jen zasloužíme.